Hava Durumu

Özkan İrman diye Bir Garip Çelebi

Yazının Giriş Tarihi: 30.05.2024 08:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 30.05.2024 08:05

Yaşamın hızlı akışı içinde bazı insanlar kendilerinden sonrasına iz bırakır. Bu yaşamın geniş yelpazesi içinde her alanda yer alır. Olumsuz iz bırakanları bir kenara alırsak, iş dünyasında olumlu iz bırakan bazı isimler olur. İş dünyamız genelde sağlık ve eğitim sektörlerinde kurumsal sosyal sorumluluklarını yerine getirir. Bunun alanların dışına çıkan sanayici ve iş insanımız sayılıdır.

Bu sayılı sanayicilerimizden biri de Minteks Şirketler Grubu’nun kurucusu Özkan İrman’dır. Özkan İrman’a göz attığınızda onu sanayici kimliğinin dışında 30’u aşan sayıda kitabı olan bir yazar,  bir şair, bir kalite gönüllüsü, bir tiyatro oyuncusu, bir film yapımcısı, bir yayıncı, bir sanat akademisi kurucusu ve bir yardımsever kimlikleriyle de görülür. 

Evet, bu eskilerin deyimiyle nev-i şahsına münhasır bana göre Bir Garip Çelebi bu insan 1964 yılında Bursa’da doğar. İlk ve ortaokulu “kendi muhitim” dediği Hamzabey ve Muradiye okullarında, liseyi Tophane Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümü’nde bitirir. Dokuz Eylül Üniversitesinden, 1986 yılında İşletme Bölümü mezunu olarak hayata atılır.

Kendi markasını yaratma hayaliyle 1994 yılında 170 metrekare bir dükkânda faaliyete

başlayan Minteks’i kurar. 30 yıllık bir süreç içinde Minteks Şirketler Grubu olarak, 30 bin metrekare açık, 8 bin 500 metrekare kapalı alanda havlu ve bornoz grubu başta olmak üzere, ev tekstili & dekorasyongıda, cafe & restaurant, temizlik & hijyen, akaryakıt sektöründe faaliyet gösterir.

Hizmet verdiği mevcut sektörlerin yanı sıra giyim, davet & organizasyon, eğitim ve yayıncılık alanındaki yeni yatırımlarıyla da büyümesini sürdürür.

Özkan İrman 2018 yılında, yeni yazarlara destek vermek amacıyla Majör Yayınları’nı kurar. 2023 yılında Minteks Sanat Akademi’yi hayata geçirerek sanata desteğini sürdüren İrman, “Her şey bilmekle başlar!” yaşam felsefesi doğrultusunda çeşitli platformlarda konuşmacı olarak deneyimlerini paylaşmaya devam eder.

SON SÖZ

Özkan İrman’ı uzun yıllar önce İzmir Yolu üzerindeki fabrikasında verdiği bir kahvaltıda tanıdım. Ne toplantısıydı anımsamıyorum. Sonrasında Kalite Kongreleri’nde karşılaştık. Ardından yapımcılığını üstlendiği Mezeci Çırağı filminin galasına davet etmişti.

Son olarak da BUSİAD ve Bursa Kal Der’in organize ettiği Kalite ve Başarı Sempozyumu’nda uzun sohbet etme imkanı bulduk. BUSİAD Başkanı Buğra Küçükkayalar da bizimle birlikteydi.

Bu arada otelde ödül törenini beklerken masamıza gelen tek ve duble viski deyim yerindeyse bilimsel araştırmalardaki eser miktarda tabiri ile örtüşüyordu.

Neyse…

Evet, Özkan İrman’ın kurduğu Minteks Şirketler Grubu artık 30 yaşında. İrman, ailesi ve çalışma arkadaşları bu özel günü dünya ev tekstili sektörünün 21-25 Mayıs 2024 tarihlerinde İstanbul'daki Hometex’24 buluşmasındaki standlarında kutladılar.

Buradan Minteks Şirketler Grubu’na nice 30’lu yaşlar dilerken; Özkan İrman’ı kutluyorum. Ve de üretkenliğinin yazın, sanat ve kültür alanında devamını diliyorum.

Bir Garip Çelebi Özkan İrman’ın kısa hikayesi böyle.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.