Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@yahoo.com
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Sanata Dönüşüm Vardiya 19 Projesi
12 Ocak 2017 Perşembe, 04:46

Bursa Enerji Müzesi ve Uludağ Üniversitesi işbirliği ile "Sanata Dönüşüm Vardiya 19 Projesi" hayata geçiriliyor. Yarın saat 14.00'te Enerji Müzesi sergi alanında bu proje sanatseverlerle buluşacak.
Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-iş Eğitimi Anabilim Dalı'nda farklı sınıflarda öğrenim gören 16 öğrenci ve 3 öğretim görevlisi ile yaklaşık 5 aylık bir çalışmanın ardından bu projeye imza attı.Türkiye'nin ilk sanayi kuruluşlarından biri olan 1938'de Bursa´da kurulan Sümerbank Merinos Yünlü Sanayi Dokuma Fabrikası'nın Elektrik Santralı bildiğiniz gibi  Enerji Müzesi'ne dönüştürülmüştü.

Açılacak serginin ilham kaynağını bu müze oluşturdu.Vanalar, vidalar, teller, sayaçlar, borular gibi elektrik santralının fiziksel yapısından yola çıkarak seçilen ve tamamen sanatla ilişkisiz duran nesneler bir sanat ürününün parçası haline getirildi.
Sergi 6 ay boyunca açık kalacak.

BTB'den ziyaret

Bursa Ticaret Borsası (BTB) Başkanı Özer Matlı, BTB Meclis Başkanı Mehmet Aydın , Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Yıldıray İstanbullu'yu ziyaret etti. 
BTB Başkanı Matlı, Bursa'nın tarım ve tarım ürünleri konusunda Türkiye için özel bir öneme sahip olduğunu söyledi.   

UİB tam gaz gidiyor

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB),  bilindiği gibi otomotiv, tekstil, hazır giyim-konfek-siyon, meyve-sebze ve yaş meyve-sebze sektörlerini bünyesinde barındırıyor. UİB geçen yıla oranla yüzde 11 artışla 24,5 milyar dolar ihracat yaptı.
UİB'de yüzde 86 pay ile ilk sırada yer alan otomotiv, geçen yıl 21,1 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. UİB ihracatında ikinci sırayı ise yüzde 5 pay ve 1,1 milyar dolar ile tekstil sek-törü aldı. UİB'in en fazla ihracat yaptığı ilk 10 ülkenin 9'u AB ülkesi olurken, AB ülkelerinin UİB ihracatındaki payı yüzde 79 olarak gerçekleşti.