Hava Durumu
mobmenu

Son Dakika

  SANLIKOL Rönesans 17

  Yazının Giriş Tarihi: 03.09.2022 08:25
  Yazının Güncellenme Tarihi: 03.09.2022 08:25

  Mehmet Ali Sanllıkol, Bursa’nın yakından tanıdığı  Amerika’da yaşayan bir Türk müzisyen.

  Mehmet Ali Sanlıkol, Grammy adayı bir Türk-Amerikalı besteci ve CMES Harvard Üniversitesi bursiyeri, caz piyanisti ve şarkıcısı ve aynı zamanda bir dizi Yakın ve Orta Doğu enstrümanının yanı sıra Continuum Fingerboard'u (Continuum Fingerboard veya Haken Continuum, Illinois Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği profesörü Lippold Haken tarafından geliştirilen ve Champaign, Illinois'de bulunan Haken Audio tarafından satılan bir müzik performans denetleyicisi ve sentezleyicisidir.) da icra ediyor.

  Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl Nilüfer Belediyesi’ne babasının (Dr. Hüseyin Parkan Sanlıkol) adına bir müzik aletleri müzesi kazandırılmasında önemli rolü oldu.

  YENİ BİR ENSTRÜMAN TASARLADI

  Kendisi şimdi uzun zamandır üzerinde çalıştığı bir digital enstrüman tasarladı. Yapımına yaklaşık 2.5 yıldır verdiği bu uğraşta çalışmalarına çok tanınmış bir org/klavsen lütiyesi (Lütiye, işleri enstrüman yapımı, onarımı olan kişilere deniyor.)olan Jacob Kaeser ile MIT’de (Massacutes Institue of Tecnology) mühendis olan Sage Radachowsky ve Melaine Howell Brooks da destek verdi.

  Enstrümanın tam ismi: SANLIKOL Rönesans 17. (Sanlıkol burada adeta Yamaha ve Moog örneklerindeki marka ismi gibi ve Rönesans 17 ise model ismi gibi düşünülebilir.)

  Bu isim bu dijital klavyeli çalgının her oktavında 12 tuş yerine 17 tuş olmasından kaynaklanıyor. Rönesans kelimesi ise burada hem bir yeniliğe hem de onun asıl ilham kaynağı olan geç rönesans ve erken barok dönemi İtalya’sındaki benzer klavyeli enstrümanlara bir atıfta bulunuyor.

  Enstrüman dijital olduğu için hemen hemen her türlü ses bankası ile çalışabiliyor.

  Yani tek bir ses ile değil her türlü (piyano, klavsen, gitar, vs) ses ile icra yapılabiliyor.

  SANLIKOL RÖNESANS 17’İN İLK KONSERİ

  Mehmet Ali Sanlıkol, şimdi Eylül’ün 20’sinde büyülü diye tanımladığı New England Conservatory’s Jordan Hall de saat 19.30’da yeni yarattığı müzik aleti olan SANLIKOL Rönesans 17 ile ilk konserini verecek. Konsere giriş ücretsiz.

  Böylece Sanlıkol’un tasarladığı bu yeni müzik enstrümanın ilk izleyicisi ile bulaşması gerçekleşmiş olacak.

  Jordan Hall, New England Konservatuarı'nın ana performans alanı olan Boston, Massachusetts'te 1.051 kişilik bir konser salonu. Boston Senfoni Salonu'ndan bir blok uzaklıktadır. Amerika Birleşik Devletleri'nde Ulusal Tarihi Dönüm Noktası olarak adlandırılan tek konservatuar binasıdır.

  SANLIKOL NE DEDİ?

  Mehmet Ali Sanlıkol, yeni müzik enstrümanının doğuşunu şöyle anlatıyor:

  “Bu enstrümana dair fikirler ilk kez takriben 25 sene kadar önce kafamda ortaya çıkmıştı. Ancak böyle bir proje için yeterli derecede isim yapıp, destek bulmam için aradan neredeyse 20 sene geçmesi gerekti. Proje için The Boston Foundation fon ödülü verdi.

  Enstrümanın tasarımı ve konsepti bana ait ve patent müracaatı da gerçekleşti. Enstrümanı yaparken çok tanınmış bir org/klavsen lütiyesi ve 2 MIT mühendisi ile çalıştım. Şu an çaldığım enstrüman bir prototip

  Bu konuda doğal olarak seri üretime geçmek beni/bizi kesinlikle aşıyor. Bu prototipi yapana kadar laf aramızda canım çıktı. Yapım 2,5 sene sürdü.

  Kaldı ki bu gibi mikrotonal karaktere sahip sofistike çalgılar pahalı da olduğu için genelde pazarda kendilerine büyük alan bulamıyorlar. Ancak ben tasarımımda geleneksel piyano klavye dizilişini bozmadığım için ilgi de olabilir.

  Dolayısıyla, önümüzdeki günler, haftalar, aylarda açıklayıcı ve örnekleyici uzun videolar çektikçe üretim konusunu bir daha masaya yatıracağız.

  Ben buradan bana bu çalışmada destek veren Jacob Kaeser, Sage Radachowsky ve Melaine Howell Brooks’a bir kez daha teşekkür ediyorum.”

  SON SÖZ

  Evet, dünyada evrensel 3 dil vardır. Bu diller “Müzik, spor ve matematik”tir. Yerelden, ulusala; ulusaldan evrensele uzanan yolculukta kentimizin ve ülkemizin adını başarı ile taşıyan değerli müzisyenimiz Mehmet Ali Sanlıkol, artık bir önemli adım daha attı.

  Deyim yerindeyse geleceğin müziğini şekillendiren evrensel müzik isimlerinden biri olma yolunda hızla ilerliyor.

  Mehmet Ali Sanlıkol’u gönülden kutluyorum. Yeni tasarladığı ve yaptığı müzik aleti SANLIKOL Rönesans 17 ile ilk konserinde başarılar diliyorum. Orada olamayacağız. Ama gönlümüz onunla.

  Sevgili Mehmet Ali Sanlıkol, seninle gurur duyuyoruz.

  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar
  Yükleniyor..

  YAZARIN DİĞER YAZILARI

   En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.