Hava Durumu
mobmenu

Son Dakika

  Sütaş’ın ihracat başarısı

  Yazının Giriş Tarihi: 28.08.2023 08:03
  Yazının Güncellenme Tarihi: 28.08.2023 08:03

  2010 yılında Yenişehir’in Barcın köyünde yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkan seramik buluntular içinde dünyada bugüne kadar rastlanmamış ve günümüzde 8 bin 500 öncesine ait olan süt ve süt ürünleri fosillerine rastlanmıştı. Bunun bir öncesinde verilerde İngiltere’de 7 bin yıl öncesine giden fosiller bulunmuştu. Yenişehir buluntuları sütün yolculuğundaki tarihi yeniden yazdı.

  İnsanların bazen içlerine sindiremedikleri konular vardır. Ben uzun zamandır tarım, gıda ve hayvancılık alanındaki beceriksizliğimizi, kimilerine göre cehaletimizi, kimilerine göre ihanetimizi içime bir türlü sindiremiyorum. Özellikle de zeytin/zeytinyağ ve süt/süt ürünlerinde Avrupa’da söz sahibi olamayışımızı anlayamıyorum.

  Neyse…. Konumuzu dağıtmayalım…

  ***

  Süt ve süt ürünleri dış ticaretimize göz attığımızda genel dış ticaretimizden çok daha olumlu ve dış ticaret fazlası (İhracatın, ithalatın önünde olduğu) olan bir tablo karşımıza çıkar. Bu tablo genelde genel özlemimizdir. Keşke her sektörde bu ve benzeri tablolar ile karşılaşsak.

  Her ne kadar uzunca bir süredir bu verilerde ihracatımız, ithalatımızın misliyle  önünde görülse de 2023 ilk 6 verileri bir tehdide dikkat çekiyor.

  2022 verilerini değerlendirdiğimizde ithalatımız bir önceki yıla oranla yüzde 50.22 artışla 55.725.008 USD olmuştu. İhracatımız ise aynı dönem yüzde 20.45 artışla 610.877.488 USD oldu.

  2023’ün ilk 6 ay verilerine göz attığımızda (Bu veriler Süt Konseyinin TÜİK kaynaklı verileri) ithalatın geçen yılın ilk 6 ayına göre yüzde 87.57 bir artışla 54.625.808 USD olduğunu görüyoruz. İhracatımız ise - yüzde 49.09 gerileme ile 196.607.507 USD olarak karşımıza çıkıyor.

  Burada her ne kadar dış ticaret fazlamız devam etse de son yıllarda bir ithalat artış oranı bir şeylerin habercisi olsa gerek. Bunu da sektör temsilcileri görüyordur.


  SÜTAŞ İHRACAT REKORU KIRDI

  Şimdi gelelim güzel bir habere. Sütaş, 2022 yılında 62 milyon dolara ulaşan ihracat ile süt ve süt ürünlerinde bugüne kadar yapılan en yüksek ihracatı gerçekleştirdi. Bu sonuçla TİM’in “Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı” sıralamasında 469. sırada yerini aldı. 

  İhracatında ürün çeşitliliğini de artıran Sütaş, dünya pazarlarında markasını geliştirmeye devam ediyor. 2022 yılında ihracat yaptığı ülke sayısını 47’ye ulaştıran Sütaş, 62 milyon dolar ile süt ve süt ürünlerinde bugüne kadar yapılan en yüksek ihracatı gerçekleştirerek sektörde rekora imza attı.

  “Çiftlikten Sofralara” entegre iş modeli ile ürünlerinin doğallığını ve kalitesini güvence altına alan Sütaş, iş modelinin sağladığı avantajlarla uluslararası pazarda büyümesini sürdürüyor. 

  Sütaş, 2022 yılı içerisinde kurduğu yeni bağlantılarla birlikte ihracat gerçekleştirdiği ülkelere Sırbistan, Suudi Arabistan, İsviçre, Çin, Güney Kore, Pakistan, Özbekistan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Nijerya ve Maldivler’i de ekledi.

  2022 yılında elde edilen başarılı sonuçlarda Avrupa pazarında yakalanan ivme de etkili odu. Sütaş, Avrupa Birliği, İngiltere ve Balkan ülkelerinde tüketici ürünlerinde olduğu kadar endüstriyel ürünler pazarında da kurduğu yeni bağlantılar ve ürettiği inovatif ürünler ile güçlü bir büyüme sergiledi.

  Ortadoğu-Kuzey Afrika Bölgesi’nde de Irak, İsrail, Ürdün, Libya, BAE ve Umman pazarlarında büyümeye devam ederek bölgeye yönelik ihracatını artırdı.


  SON SÖZ

  Yazının girişinde içime sindiremediğim konuyu dile getirmiştim. Burada ise sütün ve süt ürünlerinin beşiği topraklarımızda, Bursa’da 8 bin 500 yıllık geleneğe sahip süt ve süt ürünlerinin; ülkemizdeki son çeyrek yüzyıldaki lideri konumunda olan Sütaş’ın ihracat rekoru kurarak ülkemizdeki ilk 500 ihracatçı firma arasına girmesi beni mutlu etti. Biraz da içime sindiremediğim konunun teselli ikramiyesi oldu.

  Dileğim teselli değil, büyük ikramiye.

  Bakın Sütaş gerek sektörü için gerekse diğer sektörler için uyguladığı tamamı yeşil dönüşüm üzerine ve sıfır atık mantığı ile kurgulanmış modeli ile bunun yanında ulusal ve uluslararası platformdaki saygın bir elin parmaklarını geçmeyen Bursa markaları arasındaki yeri ile ve de yüzde 100 yerli sermayesi ile bu kentteki insanları ve bu ülkedeki insanları gururlandırmaya devam ediyor.

  Sütaş’ı Muharrem Yılmaz ve çalışma arkadaşlarını kutluyorum.

  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar
  Yükleniyor..

  YAZARIN DİĞER YAZILARI

   En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.