Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@yahoo.com
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Sütaşkı’yla, Türkiye aşkıyla
27 Aralık 2016 Salı, 04:50
Sütaş, Güney Marmara ve Orta Anadolu Sütçülük Projeleri’ne, şimdi de Ege Sütçülük Projesi’ni ekledi. İzmir Tire’de Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın katılımıyla yeni entegre tesislerini faaliyete geçirdi.  
Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, açılışta yaptığı konuşmada şunları söyledi:“41 yıldır biz sadece süte, sütçülüğe odaklandık. 12 yıl önce Karacabey’de ilk çiftliğimizi kurduk. Yatırımlarımıza o günlerden bu yana devam ederek 620 milyon dolarlık yatırım yaptık. Gelecek 5 yıl içinde 250 milyon dolar daha yatırım yapmayı planlıyoruz.”
Sütaş’ın teknoloji geliştirmeye, Endüstri 4.0 ve dijital dönüşüm uygulamalarına önem verdiğini belirten Yılmaz, “Bugün tesislerimizde kullandığımız birçok yazılım, üretim ekipmanı ve makine, Türk mühendisleri tarafından tasarlandı ve Türkiye’de üretildi. 33 kişilik uzman kadrosuyla sektörümüzün ilk Ar-Ge Merkezi, Karacabey tesislerimizde faaliyete geçirdik“ dedi.

Kimler vardı?

Sütaş Ege Sütçülük Projesi kapsamında kurulan Tire Entegre Tesisleri’nin açılışında ev sahipliğini SÜTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz yaptı.  
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı törene Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya da katıldı.

Rakamlarla Sütaş Tire

Sütaş Tire Entegre Tesisleri 120 bin m2’lik arazide, 67 bin m2 kapalı alanda, 80 milyon dolarlık yatırımla kuruldu.  
Tesislerde 850 kişiye istihdam sağlanacak. 8 bin üretici aile yılda 420 milyon TL gelir elde edecek. Günlük 1.000 ton süt işlenecek. Günde 650 ton kapasiteyle yem üretilecek.  Yılda 30.000 ton gübre üretilecek. Süt toplama ve dağıtım için toplam 150 araçlık bir filo çalışacak. Günde 1000 ton süt alımı bölgede 100.000 dekar arazi üzerinde 125 milyon TL değerinde bitkisel üretim hacmi yaratacak.