Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@yahoo.com
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Tarım, uydu ve bilgisayar
07 Nisan 2017 Cuma, 04:43

Günümüzde bilgisayar ve uydudan yararlanma artık tüm sektörlerin vazgeçilmezi haline geldi. Bu kapsamda Karacabey'de "Tarımda Uydu ve Bilgisayar Teknolojilerinin Entegre Kullanımı" konulu bir tanıtım etkinliği yapıldı.
Bu etkinlikte Türkiye genelinden belirlenen 300'e yakın büyük ölçekli çiftçiye, tarımsal üretimin tüm aşamalarında kullanılan en son teknolojik gelişmeler uygulamalı olarak tanıtıldı.
Karacabey-Doğancı Çiftliği'nde gerçekleştirilen ve 3 gün süresince, Türkiye'nin 7 bölgesinden çiftçilere arazinin ekime hazırlanması, sulama, ilaçlama, gübreleme, hasat, verimlilik oranının belirlenmesi, işçilik, kullanılan akaryakıt gibi tüm üretim aşamalarında, uydu ile gözlem ve bilgisayar destekli bilanço, kâr-zarar rakamlarının belirlenme uygulamaları anlatıldı.

Tarımda uydu destekli entegre bilgisayar uygulamalarının çok az ülkede olduğunu belirterek, bu teknolojinin Türkiye'ye getirilmesi konusunda Karacabey'in öncülük etmesinden duyduğu gururu dile getiren Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan da Türkiye'deki çiftçileri ilçelerinde ağırlamaktan ve böylesine geniş kapsamlı etkinliğe ev sahipliği yapmaktan dolayı duyduğu memnuniyete vurgu yaptı.
Bu girişime katkı koyanları kutluyorum.

Karayalçın ve kooperatifçilik

Nilüfer Belediyesi ve Sosyal Demokrasi Derneği işbirliğiyle "Sosyal Demokrasi
Seminerleri"ne eski Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın katılıyor.
Murat Karayalçın seminerde , "Kooperatifçilik ve Ekonomik Kalkınma" konusunda değerlendirmelerde bulunacak.

Üçpınar Çanakkale'de, Nilüfer Belediyesi tarihle buluşturuyor

Nilüfer Belediyesi'nin geleneksel etkinliklerinden biri de yıllardır sürdürdüğü tarihi ve kültürel geziler bu yıl da devam ediyor.
Geçtiğimiz yıl 11 bin kişinin katıldığı tarihi ve kültürel geziler, bu yıl Üçpınar
Mahallesi sakinlerinin Çanakkale gezisiyle başladı. Bu kapsamda, Türk tarihinin en önemli zaferlerinden birinin yaşandığı Çanakkale'ye
düzenlenen gezilere Nilüfer halkı büyük ilgi gösteriyor.