Hava Durumu

Tıp Bayramı Konseri, BBDSO ve BUSADER

Yazının Giriş Tarihi: 16.03.2024 08:21
Yazının Güncellenme Tarihi: 16.03.2024 08:21

14 Mart 1827'de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet'in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı'daki Tulumbacıbaşı Konağı'nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye'de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart tarihi de 14 Mart 1919’dan beri "Tıp Bayramı" olarak kutlanır.

***

Anımsayacağınız gibi Zerrin Özgüle’nin öncülüğünde sağlık ve eğitim alanlarında topluma hizmet etmek üzere 2017 yılında kentimizde Bursa Sağlık ve Eğitim Gönüllüleri Derneği - BUSADER, kuruldu.

Birleşik Uluslararası Sağlık ve Eğitim Gönülleri Federasyonu kısa adıyla BUSADER Federasyonu ise 2022 yılının sonunda 3 kentte, 6 derneğin birleşmesiyle toplamda 300 üyesiyle  Zerrin Özgüle başkanlığında doğdu.

BUSADER Federasyonu topluma çeşitli alanlarda gönüllü katkılar koyuyor. Deprem felaketi sonrası son olarak Hatay’da Nilüfer Belediyesi tarafından kurulan konteynır kente 50 konteynırla katkıda bulundu.

Ayrıca bir önemli işe daha imza atarak Hatay Samandağ’da geçtiğimiz haftalarda  BUSADER İlkokulu’nu 2023-2024 öğretim yılının ikinci yarısına yetiştirdi.

14 MART TIP BAYRAMI KONSERİ

Evet, 14 Mart Tıp Bayramı’nda Bursa Filarmoni Derneği Başkanı Dr. Mehdi Kamruz’un davetiyle Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nın Tıp Bayramı Konseri’ndeydik. Gecenin sponsoru BUSADER Federasyonuydu.

Bilindiği gibi Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nın destekçisi olan Bursa Filarmoni Derneği’nin ana sponsorluğunu da Uludağ Premium yapıyor.

Orhun Orhon’un şefliğindeki orkestramıza solist olarak Fransız Lucienne Renaudin Vary trompetiyle eşlik etti. Çeşitli ödüllere sahip genç sanatçı sempatik tavırlarıyla alkış aldı.

2012 yılında Ankara Gençlik Orkestrası, Fransa’ya Gençlik Orkestraları Festivali’ne katılır. Bu organizasyona Mehmet Erbak katkı koyar. Organizasyon içinde Ersan Yelkenkaya’da vardır. O zaman Lucienne Renaudin Vary daha 12 yaşındadır ve Fransa’da  o sahne alırken onun sunumunu Ersan Yelkenkaya yapar. 12 yıl sonra Bursa’da buluşulur. Provalar dışında kalan boş zamanlarda Ersan Yelkankaya, genç yeteneğe Bursa’yı gezdirir.

İspanyol besteci Joaquin Turına’nın(1882-1939) “La Oracişon Del Torreo(Matadorun duası) Op. 34 eseriyle başlayan konser Avusturyalı besteci Johann Nepomuk Hummel’in(1778-1837) Trompet Konçertosu S. 49 Mi Benmol Majör işle devam etti. Ara sonrası  Fransız besteci ve piyanist Maurice Ravel’in(1875-1937) Ölü Prenses için Pavane (yavaş bir törensel dans) ve Kaz Ana’dan bölümler dinledik.

Şef Orhun Orhon konser sırasında bizi eserlerle ilgili bilgilendirdi. Her ne kadar konser ile ilgili bir broşür dağıtılıyorsa da ben bu tür bilgilendirmeleri çok değerli buluyorum. Bir müzik insanı bir müziksever olduğumuz için her konser benim özelimde veya bana benzer profillerin özelinde bir eğitim niteliğinde oluyor. Sadece izlemek değil, öğrenmek için de geliyoruz. Bu domino etkisi bu olayı daha da değerli kılıyor.

Spor ve sanat gibi etkinlere o alanın profesyonelleri dışında gelen insanlar yapamadıkları bir şeyi izlemek için gelirler. O nedenle bu tür etkinlikler gösteridir.

KONSERDE ÇİZGİ ROMANLARLA BELÇİKA SERGİSİ

Ayrıca fuayede Belçika Krallığı’nın Bursa Fahri Konsolosu Prof. Dr. İbrahim Hızalan önderliğinde ‘Frankofoni(Fransızca konuşanlar) Günleri’ kapsamında daha önce Kent Meydanı’nda açılan sergi de bulunuyordu.

Sergi 32 adet çizgi roman görseli ile Belçika’yı anlatıyordu. Çizgi romancılıkta Belçika’nın ve Fransa’nın ayrı bir yeri vardır. Fransız Albert Uderzo’nun Asterix’i, Belçikalı sanatçı Herge’nin Tintin’i(Tenten), Belçikalı çizer Pierre Culliford Şirinler’i ve Belçikalı  karikatürist Morris’in Luck Luke’u (Red Kit) ve daha birçok karakter buralardan çıkmıştır.

Dolayısıyla bir taşla iki kuş vurduk.

SON SÖZ

Bu güzel konser için BBDSO’nun şefinden, başkemancısına, tüm sanatçılarına ve emekçilerine iyi ki varsınız ve hep var olun diyorum.

Gerek topluma olan katkıları ve gerekse son konserin sponsoru olan BUSADER Federasyonu’nun tüm üyelerine başkanları Zerrin Özgüle özelinde teşekkürlerimi iletirken veren eller hiç boş kalmasın dileklerimi iletiyorum.

Bu arada BBDSO destekçisi Bursa Filarmoni Derneği’nin tüm üyelerine başkanları Dr. Mehdi Kamruz nezninde ve Erbak ile Kızıl Aileleri’ne destekleri için iyi ki varsınız diyorum.

Bir doktor babası olarak başta kızımın ve tüm hekim arkadaşlarımın, büyüklerimin ve tüm hekimlerin Tıp Bayramını kutluyorum.

Sağlıkta şiddetin olmadığı günler dileğiyle.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.