Hava Durumu

TR Düşünce Kulübü ve İdeal Başkan

Yazının Giriş Tarihi: 29.03.2024 08:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 29.03.2024 08:05

Bursa Düşünce Kulübü bundan 15 yıl önce Ercan Yakut başkanlığında kuruldu. 5 yıl önce de, Bursa yerine Türkiye adını aldı. Yakut, kulübü şöyle tanımlıyor:

“Hiçbir kurum, kuruluş veya zümre tarafından finanse edilmeyen, toplumsal fayda amacıyla evrensel insan hakları çizgisinde faaliyet gösteren stratejik araştırma ve düşünce kuruluşuyuz.”

TR Düşünce Kulübü geçenlerde“İdeal bir belediye başkanı nasılolmalıdır?” diye bir paylaşım yaptı. O paylaşımdan birkaç not aktaracağım:

Belediye başkanları kendisine güvenilerek emanet edilen o ili ya da ilçeyi temsil etmeleri nedeniyle Şehremini (şehrin güvenilir insanı) olarak anılmaktadır. Şehremini halk tarafından seçilmiş olduğundan dolayı herkesin belediye başkanı olmak, adaletle hükmetmek, tevazu ile hizmet etmek ve kul hakkını gözeterek harcamak zorundadır.

Şehremini olmak şehri ve içinde yaşayanları emanet olarak görmek ve bu emanete ihanet etmemek demektir. Hizmet ederken de halka ve hakka hizmet ettiğini bilen olmak demektir. Şehremini adından da anlaşılacağı üzere şehirden olmalı ve şehri iyi bilmelidir. Şehrin her sokağını, her sorununu, her vatandaşını bilmelidir.

Kentin imarı, tarihi, turizmi, eğitimi, temizliği, güvenliği, kültürü, sanatı, sporu, sosyal hayatı, sağlığı, ulaşımı, toplumun refahı ve tüm vatandaşların huzuru belediye başkanının sorumluluğudur.

Irk, Dil, Din, Görüş, Cinsiyet, Meslek, Memleket, Renk ve tüm farklılıklara rağmen herkese adaletle ve merhametle hizmet edebilen bir belediye başkanı olmalıdır. Ayrıca kenti tüm paydaşlarıyla birlikte ve istişare ederek yönetmelidir. Belediye Başkanı; köylüsü, kentlisi, işçisi, memuru, tüccarı ile katılımcı demokrasinin bayraktarı olmalıdır. Sivil toplumu desteklemeli, kendini eleştirenleri her daim dinlemeli ve ödüllendirmelidir.

Belediye Başkanları şehremini zihniyetine sahip olmalı, herkesi kucaklamalı, hatta sadece insanların değil kentin hayvanlarına da, ağaçlarına da, tarihine de hizmet etmelidir. Ayrıca Kent Konseyi belediye idari karar organlarından özerk çalıştırılmalıdır.

Başkan ve çevresindekiler Beytülmal olarak nitelendirdiğimiz belediyenin gelirleri, taşınır veya taşınmazları ile belediye şirketlerini kendi çıkar ve menfaatlerinden daha ileri görmelidir. Beytülmal’da yetim hakkı olduğunu düşünerek harcamalıdır. Siyasi Parti, Yandaş, Akraba vb. hiçbir kişi ya da zümreye iltimas tanımamalı ve belediye kaynaklarını aktarmamalıdır.

Belediye Başkanlığı makamı hizmet makamıdır. Şimdiden seçilecek tüm Belediye Başkanlarını tebrik eder, başarılı ve hizmet dolu yıllar dileriz.”

***  

Genel anlamda bu görüşlere katılmamak mümkün değil.

Tüm adaylara başarılar.

------ ------- ----- -------

AVRUPA VE AMERİKA’DA ERKEN TÜRKLER

Ekrem Hayri Peker, uzun yıllarını tekstil sektörüne adamış, Bursa’da birçok firmada görev yapmış, teknik tekstil konusunda deneyimleri olan bir isim. Kendisi Bursa’daki çalışmalarının dışında uzunca bir süre Özbekistan ve diğer Türki Cumhuriyetler de tekstil konusunda çalıştı.

Ekrem Hayri Peker’i bir dönemler de gazetemize yazılar yazıyordu. Tanışıklığımız oradan başladı. Kendisi 2018 yılında Sevgili Tayfun Çavuşoğlu ile birlikte Belgesel Tarih isimli bir web sitesi kurdu. Burada çok değerli makaleler var.

Ekrem Hayri Peker aynı zamanda da bir yazar. Tekstil alanında başlayan kitap çalışmaları, Bursa ile ilgili kitaplar ve Ön Türk/Erken Türk’lerle ilgili kitaplarla devam etti.

Şu anda yeni bir kitabı çıktı. Son kitabı Avrupa ve Amerika’da Erken Türkler, Ekin Kitabevi’nden yayınlandı.

Peker son kitabının yazım öyküsünü şöyle anlatır:

“Taşların Yolculuğu-Avrasya, ön Asya ve Akdeniz’de ön Türk izleri” adlı çalışmamdan sonra Anadolu ve Balkanlarda Erken Türkler ve Ön Türkler üzerine yazmak istedim.   Araştırmalarım sürerken Arkeoloji dünyasından son iki yıldır birbiri ardına yapılan açıklamalardan sonra bu konuda yazmayı erteledim. Önce Avrupa ve Amerika’daki Erken Türkleri yazmaya karar verdim.” 

Kendisini kutluyorum.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.