Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@yahoo.com
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Yaşam kalitesi ve yeni beklentiler
05 Ağustos 2017 Cumartesi, 08:41

Numbeo, her yıl Yaşam Kalitesi En Yüksek Şehirler listesi oluşturan uluslararası bir derecelendirme kuruluşu. Geçtiğimiz yıl bu listede Bursa 28'inci sıraya girmişti.
Bu kuruluşun 2017 ilk altı ay değerlendirmesinde Bursa, yedi sıra yukarı çıkarak, 21'nci sırada yer aldı.
Bu kuruluş dünya genelinde bu yıl 6628 kenti yaşam kalitesi standartlarına göre kıyaslayıp her yıl Yaşam Kalitesi En Yüksek Şehirler listesi oluşturuyor,
Evet, şimdi bu güzel kentte, doğduğumuz ve doyduğumuz bu kentte, yaşam kalitemizin artması, için bazı taleplerimiz var.
Türkiye'nin ilk bölge senfoni orkestrasını bünyesinde barındıran, kentimizde Devlet Opera ve Balesi istiyoruz.
Kentimizdeki üniversitelerin kalitesinin, bilimsel etkinliğinin; önce ulusal, sonra global bazda artmasını istiyoruz.
Bu kentte okul öncesi ve sonrası eğitimde, daha çağdaş ve kaliteli bir eğitim istiyoruz.
Aynı zamanda bir sanayi kenti ve üretim üssü olan Bursa'da, Ar Ge ve inovasyonun gelişerek, kentin aldığı patent sayısının artmasını, Ar Ge merkezlerinin Avrupa'ya model olmasını istiyoruz.
İs dünyasının kullandığı kavram argümanların içlerinin doldurulmasını, sözde kalmamalarını istiyoruz.
Metrodaki insanlar, metrodan inmeden; diğerlerinin girmemelerini istiyoruz. Birbirimize daha fazla saygı göstermeyi, görüş ve inanç farklılıklarımıza daha fazla saygı göstermemizi bekliyoruz.

*Türkün, fotoğraf ve Bursa

Türkün Holding bünyesindeki Fotoğrafçılık Topluluğu çalışmalarını yoğun biçimde sürdürüyor. Topluluk üyeleri, son olarak Yeşil Külliyesi'nde ve Emir Sultan Camii'nde fotoğraf çekim etkinliği gerçekleştirdi.
Yeşil Türbe'de grup üyelerinin bir araya gelmesiyle başlayan etkinlik, Türkün Holding Fotoğrafçılık Topluluğu eğitmeni ve fotoğraf sanatçısı Orhan Turhan'ın yönetiminde Yeşil Türbe ve Yeşil Camii'nde gerçekleştirilen fotoğraf çekimleriyle devam etti.
Fotoğrafçılık Topluluğu lideri Aynur Yuka, yaptığı açıklamada, bu yıl ikincisini gerçekleştirdikleri etkinliklerle, Bursa'nın unutulmaya yüz tutmuş tarihi ve kültürel değerlerini yeniden gün ışığına çıkarmayı amaçladıklarını belirtti.
Topluluğa iyi çalışmalar diliyorum.

*Biraz tatil dedik

Yaz bitmeden ayağımızı denize sokalım, dedik. Yaklaşık 2 hafta sizlerle birlikte olamayacağım. Daha sonra yine bu köşede buluşacağız.
Hepinize sağlıklar diliyorum. Huzur ve barış dolu günlerimiz olsun.