Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@yahoo.com
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Yeni başkan, eski CHP
17 Ocak 2018 Çarşamba, 08:03

Felsefenin "karanlık" çocuğu Herakleitos soylu bir aileden gelmekteydi, ailesinin tüm varlığını ve gücünü elleri ile itip, kardeşine devretti. İyonya'da Efes'te M.Ö 535-475 yılları arasında yaşayan filozof Herakleitos insanları 3 kategoriye ayırırdı.

"Kendisine anlatılanı ağzı açık dinleyip inananlar. Anlatılan her şeye karşı çıkan tutucular. Filozof, bilge diye adlandırılan bilgi depolamakla, bilge olacağına inanlar."

Ona göre bilge insan bedensel tutkularından arınmış, öğrendiği her şeyi, sorgulayan insandı. Bilmek ve bildiğini sorgulamak önemli bir meziyettir.

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa il kongresinin ardından, CHP İl Başkanlığı'nda düzenlenen törende, yeni İl Başkanı Hüseyin Akkuş görevi Şadi Özdemir'den devraldı.

Devir teslim töreninde Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Divan Katip Üyesi Nurhayat Altaca Kayışoğlu, PM Üyesi Orhan Sarıbal, Milletvekili Erkan Aydın, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, çok sayıda CHP'li eski ve yeni yönetici vardı.

Törende çeşitli konuşmalar yapıldı. Yeni başkan Hüseyin Akkuş'un hedefi Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı almak. Bunu o gün de ifade etti.

Törenin sonunda Hüseyin Akkuş iki yıllık emeklerinden dolayı Şadi Özdemir ve yönetimine teşekkür plaketi sunmak istediklerini söyledi. Plaketi Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık'ın elinden alan Şadi Özdemir, mutluluk duyduğunu söyledi.

Bu bilgilere dünkü haber bülteninde ve gazetelerde ulaştınız.

Evet, şimdi ne oldu?

Şu oldu. Eski CHP, yeni bir başkan seçti.

Şimdi CHP'deki başkan değişimi neyi değiştirecek?

Sadece bazı koltuklarda oturan insanların ismini mi?

CHP'nin değişim algılayışı koltukların sabit, insanların mobil olması üzerine kurulu.

Ve adeta Herakleitos'un "Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir." söylemini.

CHP'ye adapte edip, insanları değiştiriyoruz, şimdi her şey değişecek inancı ile kendilerini teselli ediyorlar.

CHP'de değişmesi gereken; bu tutucu, hatta ötesinde muhafazakar anlayışı ve bunun oluşturduğu paradigmaları değiştirmek. İnsanların isimleri değil, insanların beyinlerindeki paradigmaları değiştirmek gerekiyor.

CHP ideolojik parti algısını değiştirip, Türkiye partisi algısını yaratarak ancak iktidar yolculuğuna çıkabilir.

Mevlana'nın şu dizelerde söylediği gibi;

"Şu akıp giden kum seline bak; Ne durması var, ne dinlenmesi. Bak birdenbire nasıl bozuluyor dünya, Nasıl atıyor bir başka dünyanın temelini..."