Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@yahoo.com
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Zafer Bayramımızı kutluyoruz
30 Ağustos 2017 Çarşamba, 08:35

Bugün Zafer Bayramımızı kutluyoruz. 1922 yılında 26 Ağustos'ta başlayıp, 30 Ağustos'ta Dumlupınar'da Mustafa Kemal'in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi'ni (Büyük Taarruz) anıyoruz.
Bugün ayrıca işgal birliklerinin ülke sınırlarını terketmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil ediyor.
Zafer Bayramı, ilk defa 30 Ağustos 1923 günü Afyonkarahisar, Denizli, Kahramanmaraş, Ankara ve İzmir'de kutlandı.
Resmî olarak Zafer Bayramı ilân edilmesi 1935 yılının mayıs ayında olur.
I. Dünya Savaşı ile başlayan süreçte dört yılda toplam 400 bin şehit verildi. Kurtuluş Savaşı'nda, Milli Savunma Bakanlığı tarafından Cumhuriyetin kuruluşunun 75. yıl- dönümü anısına hazırlanan şehitlerimiz kitabında yayınlanan istatistiğe göre yaklaşık 35 bin resmi şehidimiz var.
Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla ve rahmetle anıyorum.
Zafer Bayramımız kutlu olsun.

•Havanda su dövmek

Geçmişten günümüze kadar gelen çok güzel sözlerimiz, özdeyişlerimiz var. Boşa kürek çekmek veya havanda su dövmek gibi.
Deyişe bir bakar mısınız? Havanda su dövmek.
Bu deyiş zaman zaman toplumumuz içinde insanlarımızın gereksiz ve önceliksiz konularla ilgili harcamış olduğu boşa giden enerjiyi ne güzel tarif ediyor.
Su bu. Kaynatabilirsiniz. Buharlaştırabilirsiniz. Dondurabilirsiniz.
Ama asla suyu havanda dövemezsiniz. Buna çalışmak, buna enerji harcamak. Ancak bir başka özdeyişle anlatılabilir.
Boşa kürek çekmek.

•Üretim Akademisi

Prysmian Group, gelecek vaat eden yöneticilerini eğitim almaları için Bursa'nın Mudanya fabrikasındaki tesise gönderiyor. Prysmian Group Türkiye tarafından, Ocak 2016'da Mudanya'da hayata geçirilen Üretim Akademisi'nde, şimdiye kadar 29 ülkeden, 200 gelecek vaat eden yönetici adayı eğitim aldı.


Grubun ve Prysmian Group Türkiye'nin küresel ve yerel uzmanları tarafından 96 eğitim günü ve 19 bin 448 eğitim saati boyunca, 29 ülkeden 200 katılımcıya, 8 farklı eğitim verildi.