Hava Durumu

Yeniden doğmak

Yazının Giriş Tarihi: 28.06.2015 08:31
Yazının Güncellenme Tarihi: 28.06.2015 08:31
“Kartal, kuş türleri içinde en uzun yaşayanıdır. 70 yıla kadar yaşayan kartallar vardır. Ancak bu yaşa ulaşmak için, 40 yaşlarındayken çok ciddi ve zor bir kararı vermek zorundadır.     
Kartalın yaşı 40’a dayandığında pençeleri sertleşir, esnekliğini yitirir ve bu nedenle de beslenmesini sağladığı avlarını kavrayıp tutamaz duruma gelir. Gagası uzunlaşır ve göğsüne doğru kıvrılır. Kanatları yaşlanır ve ağırlaşır. Tüyleri kartlaşır ve kalınlaşır. 
Artık kartalın uçması iyice zorlaşmıştır. Dolayısıyla kartalın burada iki seçimden birisini yapması gerekir. Ya ölümü seçecektir ya da yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecini göğüsleyecektir.
Bu yeniden doğuş süreci 150 gün kadar sürecektir. Bu yönde karar verirse kartal bir dağın tepesine uçar ve orada bir kaya duvarda, artık uçmasına gerek olmayan bir yerde yuvasında kalır.
Bu uygun yeri bulduktan sonra kartal gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar. En sonunda kartalın gagası yerinden sökülür ve düşer. Kartal bir süre yeni gagasının çıkmasını bekler. Gagası çıktıktan sonra bu yeni gaga ile pençelerini yerinden söker çıkarır. Yeni pençeleri çıkınca kartal bu kez eski kartlaşmış tüylerini yolmaya başlar. 5 ay sonra kartal, kendisine 20 yıl veya daha uzun süreli bir yaşam bağışlayan meşhur yeniden doğuş uçuşunu yapmaya hazır duruma gelir. “
Kartalın hikâyesi bu…
Aslında hepimizin bu hikâyeye benzer dönemleri yok mudur? 
Ya yeniden doğacağız, ya da yok olup gideceğiz.
Karamsar olmamak, olumsuzluklar karşısında pes etmemek, yeni bir güne yeni, yepyeni umutlarla başlamak ve ümidini hiçbir zaman kaybetmemek
Karar vermek ve yürümek, kararsız olanlar yok olacak olanlardır. Kartal, karar verdi, acılar çekti ve yeniden doğdu. Kartalı bilmem ama insanın karar vermesi için devreye kalitenin girmesi gerekiyor.
Devrede kalite yoksa karar vermede de sıkıntı var demektir ve bunun sonucu başarısızlıktır, hüsrandır.
Karar verme yeteneği gelişmiş olan insanların ise kaliteli ve karakterli olduğunu görüyoruz. Karakteri bozuk olanın kalitesi olmaz, kalitesiz olan da karar veremez, yeniden doğamaz…
Kaliteli bir gün dileklerimle…
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.