Mustafa TUNÇAKIN

Mustafa TUNÇAKIN

m.tuncakin@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
160 milyon dolarlık teminat yanarsa?
30 Temmuz 2019 Salı, 08:20

Futbolda kritik bir haftaya girdik.
Hem para açısından hem de Koç-Terim sürtüşmesi açısından.
Para deyince, gayet doğal olarak yayın ödemelerindeki kısıntı isteği ön plana çıkıyor. Kulüpleri parasal açıdan daha da zora sokacak, gelir kaybına uğratacak olan bu istek kabul görmüyor.
Yayıncı kuruluş, TFF ve kulüpler devamlı bir araya geliyor ama sonuç çıkmıyor. Çünkü kulüpler de her defasında diretiyor, "Sözleşmeki şartları aynen isteriz" diye.
Yayıncı kuruluşun 160 milyon dolarlık teminat mektubunu yakma düşüncesi de işin bir başka boyutu. Şimdi taraflar son kez bir araya gelecekler. Hani, "Dananın kuyruğu kopuyor" denir ya.
Bu da onun gibi bir şey.
Eğer anlaşma olmaz, yayıncı kuruluş da teminat yakarsa futbolda da bir dalgalanma ve belirsizlik olacağı kesin. Yeni ihalede zaman ve para kaybı olacağı da kesin. Ancak böyle bir durumda Bursaspor'a günü kurtarma açısından fırsat doğacağını söyleyebiliriz.
Neden mi?
160 milyon dolarlık tazminat Süper Lig ve 1.Lig kulüplerine dağıtılacak.

Bursaspor'un hissesine çok fazla düşmemesine rağmen, transferi açma aşamasında hiç olmazsa bir katkı olacak.
Gelelim Koç-Terim sürtüşmesine.
Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, son Divan Kurulu toplantısında Galatasaray'a gönderme yaparken," Tazminatla ilgili söyleyeceklerimiz henüz bitmedi. Sistemin ne kadar kokuşmuş olduğunu, insanların kayrıldığında kaynakların nasıl heba edildiğini daha iyi anlayacaksınız" diyerek Fatih Terim'e bir kez daha yüklenmişti.
Şimdi bu yeni açıklamayı merakla bekliyoruz.
Ben bu arada, Fatih Terim'in 2016'daki Ukrayna maçı sonrası yaptığı konuşmayı da hatırlatmak isterim:
"Ben hayatımda hiç tazminat almadım. Hiç tazminat da koymadım. Mesele o değil ki, çünkü benim hayatımda bunlar hiç olmadı"
Evet, Terim "Olmadı" dedi ama oldu.
Haksız fesih nedeni ile TFF'yi 12 milyon 950 bin TL tazminat istemi ile mahkemeye verdi. Bu mahkemeden 9 milyon TL tazminat kararı çıktı. Ardından Yargıtay da bunu 5 milyon 180 bin TL olarak onadı.
Ali Koç'u burada haksız bulmak mümkün mü?