Mustafa TUNÇAKIN

Mustafa TUNÇAKIN

m.tuncakin@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
2. Jorquera vakası
25 Ekim 2015 Pazar, 07:28
2.Jorquera vakası yaşayan Bursaspor yine 10 kişi ama bu defa maçı almayı başardı.
Oyun içinde pozisyon katkısı olmayan Josue'nin bu yetişmiyormuş gibi aşırı sertlikle kendini attırması nasıl bir profesyonellik anlayışıdır?
Hele böylesine bir kader maçında.
Çözmek mümkün değil.
Evet, kader maçı çünkü alt sıralar kaosuna girme tehlikesi kapıya dayanmış.
Böyle bir ortamda ve Recep Tayyip Erdoğan'da olmana rağmen oyunu kontrol altında tutup hücumu düşünmekten başka çare yok.
Bursaspor da öyle yaptı.
Bekir'in zaman zaman orta sahada el freni çektirmesine karşın yine de oyunu rakip sahaya yıkarak Stoch ve Necid ile gol peşinde koşmak, Kasımpaşa'ya maçın başından itibaren "Hücumu bırak, savunmaya bak" anlayışını yerleştirdi. Ancak, Bursaspor'da son paslardaki isabetsizlik bu üstünlüğü uzun müddet golle süsleyemedi.
Bir de Necid var.
"Kanatlardan gerekli topları alamıyor" tartışması sürerken ve "Cucak niye solda değil?" sorusu sorulurken, maçın sonlarında bunların cevabı geldi.
Hem de aynı ikiliden.
Cucak soldan ortaladı, Necid rakip savunmanın yine müdahalesine fırsat vermeden bu defa kafa ile bombaladı. Cucak'ın solda kalması gereğinin bir göstergesiydi bu gol.
Hakem Umut Meler'i tebrik etmek lazım. 3 penaltı itirazı yapılan pozisyon oldu ama hepsine "Devam" derken genç hakemlerin dolduruşa gelmeyeceğini, penaltının penaltı gibi olması gerektiğini gösterdi.
Kasımpaşa'nın şort reklamında "Uludağ"ı görünce, Recep Bölükbaşı'na soru sormak aklıma geldi:
"Yıllardır Bursaspor'a reklam veren Uludağ, Kasımpaşa'ya neden gitti? Bunu açıklar mısın?"