Mustafa TUNÇAKIN

Mustafa TUNÇAKIN

m.tuncakin@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
20'li puanlara ulaşmak
26 Ekim 2018 Cuma, 07:56

Samet Aybaba, ilk yarıda kalan 8 maçta 8 galibiyet hedeflediklerini açıkladı ama, bunun oldukça zor olduğunu kendisi de dahil hepimiz biliyoruz.
Bilhassa dışarda puan kayıpları olacaktır, normaldir.
9 maçta 9 puan almış bir takımdan, 8 maçta 24 puan beklemek biraz hayal.
Ancak illaki 24 yerine 15-16 puan almak bile başarı sayılmalıdır. Sonuçta ilk yarıyı 24-25 puanla orta sıralarda tamamlama imkanı bulunacaktır.
Geride bıraktığımız ve tehlike çemberinde dolaştığımız 2 sezona bakalım:
2017-18 sezonunda Bursaspor 17 maçta 25 puanla 9.sırada yer almıştır.
2016-17 sezonunda Bursaspor 17 maçta 27 puanla 5. sıraya yükselmiştir.
Bu 2 sezonda da ilk yarı işler iyi giderken ikinci yarılarda durum terse dönmüş ve kötü gidişat başladığından küme düşme tehlikesi ile burun buruna gelinmiştir.
Yani son senelerde Bursaspor'da 2.yarılar düşüş içinde geçmiştir.
Bunun teknik ve mali nedenleri de bellidir.
Bu sezon da, Samet Aybaba'nın öncelikle 20'li puanların yakalanmasını sağlaması ve ikinci yarılardaki çöküşün önüne geçmesi gerekmektedir. Fazla tehlike yaşamadan bu sezonu geçiştirmenin yolu budur.
"8 maçta 8 puan" derken, unutulmaması gereken bir konu daha var. Galatasaray önünde kaçırılan galibiyet kimseyi havaya sokmamalı. Aybaba özellikle bunun üzerinde durmalı.
Anadolu takımlarında sık sık nükseden bu hastalık Alanya önünde tekrarlanır ve puan kaybedilirse, yol haritasında önemli bir aksaklık yaşanır. Önümüzdeki maçlarda nefes darlığına yol açar.