Mustafa TUNÇAKIN

Mustafa TUNÇAKIN

m.tuncakin@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
A.Tuna’yı anmadan olur mu?
19 Nisan 2015 Pazar, 08:36
Lig’i ve Kupa’sı ile Fenerbahçe maçları yaklaştı.  Bu yüzden Ahmet Tuna’yı bir kez daha rahmetle anmadan olur mu?
Bursaspor Süper Lig’e çıktıktan sonra Fenerbahçe’yi ilk defa onun golü ile yenmiş ve bizlere büyük bir haz yaşatmıştı.
Hem de İstanbul’da.Süper Lig’in tadını daha yeni yeni alan  Bursa’da bu gabiliyet haftalarca konuşulmuş, iş güç ve sosyal sorunlar adeta unutulmuştu. Varsa yoksa Ahmet Tuna idi tek konu.
1968-69 sezonunun son maçı için Bursaspor İstanbul İnönü Stadı’ndaydı. Fenerbahçe’den çekinmeden üstüne üstüne gidiyordu. 2.yarıda Ahmet Tuna öyle bir çaktı ki, kaleci Yavuz Şimşek göremedi topu. Fenerli Ziya Şengül ve Selim Soydan, “Oğlum Ahmet, ne yaptın  sen?” diye hayretlerini gizleyemediler.
Bu galibiyet ile Bursaspor Lig’i 5. bitirdi. Fenerbahçe ise 4. sırada kaldı.
1967’de Galatasaray’dan alınaın Ahmet Tuna, Bursaspor’da oynadığı 4 sezonda 11 gol attı. Savunmanın göbeğinde yer almasına rağmen, çok sert şutları ve hava hakimiyeti ile rakiplerin korkulu rüyasıydı. Kornerlerde ileri çıkınca rakip kalecilerin “Dikkat Ahmet geliyor” diye yırtınmaları tribünlerde yankı yapardı.
1971-72 sezonunda Sivasspor’a ve-rildi.  
Daha sonra futbolu bıraktı ve Karşıyaka’daki evine çekildi. İşte ne olduysa burada oldu ve beyninde ur tespit edildi. 1988’de Karşıyaka-Bursaspor maçı için İzmir’e gittiğimizde Başkan Orhan Özselek ve yönetici Sinan Bür ile birlikte evindeydik. En sağlam savunma çökmüştü. Bu onu son ziyaretimiz oldu ve ardından vefat etti.
Onu hiçbir zaman unutmayacağız. Bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz.