Mustafa TUNÇAKIN

Mustafa TUNÇAKIN

m.tuncakin@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Aktaş'ın sözleri çok çok önemli
07 Aralık 2017 Perşembe, 07:49

Büyükşehir Belediye'nin yeni Başkanı Alinur Aktaş'ın "Acil eylem planı" paylaşımı, Altepe'nin niye istifa ettirildiğini önemli ölçüde ortaya koydu.
Mutlaka bunun gelişmeleri de olacak.
Recep Altepe'nin hataları gerçekten Bursa'da tepki seline dönüşmeye başlamıştı. Yeniden adaylığı, partisine zarar verirdi.
Bu bir gerçek.
Aktaş'ın ise böylesine paylaşımcı ve herkesi kucaklayan bir açıklama yapmasını da kutlamadan geçemeyeceğiz. "İflas etmiş durumda değiliz. Belediye kapanmaz. Kredilerimiz kapalı. Borcumuz Ankara'dan fazla" gibi sözler, gerçekten çok önemli. Çünkü Aktaş, aynı partiden.
Demek ki bıçak kemiğe dayanmış.
Ben burada benim konum olan yeni stada dönmek istiyorum. Başkan Aktaş'ın buradaki sözleri de çok çok önemli:
"Konya, yeni stadı 1.5 yılda 160 milyon TL'ye mal etmiş. Bursa için ise devlet 50 milyon verdi. Biz de bugüne kadar 500 milyon TL harcamışız. Belediyespor'a da zimmet çıktı"
Recep Altepe'nin yıllardır vermediği, vermekten kaçındığı, "Barcelona, Real Madrid, Avrupa'nın en kralı" gibi laflarla boğuntuya getirdiği rakamlar bunlar.
Bir kez daha helal olsun Aktaş'a.
9 Mayıs 2014'te yazdığım "Yeni Konya'dan bizim Acemler'e" başlıklı yazımda şöyle demiştim:
"Bizden 16 ay sonra başlayan Konya Stadı, bizden evvel nasıl bitiyor? Altepe'yi tekrar göreve getiren bu şehrin doğru bilgilendirilmesi, nelerin olup bittiğini öğrenmesi hakkı değil mi?"
Konya Stadı inşaatını üstlenen Gintaş, yapımı bir sure geciktirince ihale tek taraflı feshedilmişti. Firma ise şantiyeden zabıta tarafından çıkarılmıştı. Ve ardından süratle yeni stat bitirildi.
Bursa'da ise böyle bir yola gidilmedi. Gintaş ile devam edildi. İnşaat uzadıkça uzadı.
Alinur Aktaş'ın verdiği rakamlara göre de iş 600 milyon TL'lere dayandı.
Göz göre göre bu kadar zarara günah değil mi?