Mustafa TUNÇAKIN

Mustafa TUNÇAKIN

m.tuncakin@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Fakir oğlan finalde malı götürdü
07 Haziran 2015 Pazar, 07:38
Bursaspor kongresindeki oy çekişmesi aynen Divan seçimine de yansıdı.
Sandık sandık at başı giden oylarda  burada da son sandık belirledi sonucu.
Ve İdris Sevinç, çok zor bir maçı 3 oy farkla kazandı.
Çok zor diyorum, çünkü başta eski Başkan Kadir Şankaya olmak üzere ağırlıklı isimler Burhan Vatan için çalıştı ve bu da ters tepti.
Doğrusu "Divan Onursal Başkanı" olarak adlandırılan Kadir Şankaya'nın bu kadar açık şekilde taraf tutup faaliyet göstermesine ve ismini riske atmasına ben de hayret ettim.
Seçim sonuçları açıklandıktan sonra, bir Divan üyesinin "Fark etmez, onlar zaten hep kaybediyor" diye oturduğu yerden fikir yürütmesi, mevcut tepkinin oylara nasıl yansıdığının bir göstergesiydi.
"Tepki" olayına bir örnek daha.
Sadabad Sarayı'nın toplantı bölümüne girer girmez, karşı duvarda büyük bir pano ile karşılaştık.
Üzerinde başta Burhan Vatan, ortada Kadir Şankaya olmak üzere eski Divan Başkanlık Kurulu üyelerinin fotoğrafları var.  Etrafları da öyle bir işlenmiş ki, Topkapı Sarayı'ndan sarkan Osmanlı hanedanları zannedersiniz.
İdris Sevinç ile ilgili tek bir isim ve resim bile yok.
Orası bir seçim ortamı. Ya 2 adayın posterleri konur, ya da hiçbiri konmaz. Birine şatafatlı kıyak çekilirse işler mutlaka karışır.
Bu da Divan üyeleri tarafından  hoş karşılanmadı ve ortaya "Osmanlı hanedanları" benzetmesi çıktı. Burhan Vatan için gelen 2 üyenin "Böyle şeylere ne gerek var.İdris'e verelim" dediğine, bir başka üyenin telefonla da arkadaşına "Boş ver hiç gelme" diye talimat verdiğine bizzat şahit oldum.
Sonuç aynen eski Türk filmleri gibi.
Fakir oğlan finalde malı götürdü.