Mustafa TUNÇAKIN

Mustafa TUNÇAKIN

m.tuncakin@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Gül Baba ve Cucak
16 Haziran 2016 Perşembe, 02:56
Macarlarla tarih boyunca bir yakınlığımız olmuştur.
Onlar Türkleri, biz de Macarları severiz. Macarların Türk soyundan geldiği de tarihçiler arasında sık sık tartışılır.
Komünizmin Doğu Avrupa'yı titrettiği dönemlerde Budapeşte'ye gitmiştim. Oranın tarihi yapıları arasında bulunan Gül Baba türbesini sormuştum yaşlı bir karı kocaya. Türk olduğumu anlayınca, ağlayarak sarılmışlardı bana. Komünizm baskısına rağmen, korkmadan.
Bunu hiçbir zaman unutamam.
Macaristan maçını yazarken bunlar geldi aklıma.
Avrupa Şampiyonası'na 44 yıl aradan sonra katılan Macaristan'ın, Avusturya'yı beklenmedik bir şekilde 2-0 yenmesi bizleri de sevindirdi.
Cucak'ı merak ediyordum,"Nasıl oyanayacak" diye. Çünkü burada hiç de iyi değildi.  Ancak Avusturya karşısında da fena değildi ve bildiğimiz kenar ortaları ile uzaktan ani şutları, rakibe korkulu anlar yaşattı. Macarların, son aylarda fazla havalanan Avusturya'yı dize getirmesi önemli bir olay. 
Goller sonrası ise başta Cucak olmak üzere, Macar futbolcuların tribünlere dalması ve taraftarları ile birlikte zaferi kutlaması Euro 2016'nın en anlamlı sevinci oldu.
Gerçekten görülmeye değerdi.
Bu maçta bir başka tarihi  olay daha gelişti. Sahada, futbolcuların babası gibi duran 40 yaşındaki Macar kaleci Gabor,  Avrupa Şampiyonası tarihinde forma giyen en yaşlı futbolcu unvanına sahip oldu. Daha önce bu unvan, 39 yaşındaki Alman Matthaus'a aitti.