Mustafa TUNÇAKIN

Mustafa TUNÇAKIN

m.tuncakin@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Merak etme Osman Ali Ay halledecek
09 Eylül 2016 Cuma, 07:26
Bursaspor'un efsane kalecisi Osman Uçaner (72) şu anda Girne'de hastanede yoğun bakımda yatıyor.
Kalp ameliyatı geçirdi ve kan ile ilgili problemler de yaşıyor.
Aslında problemler onun peşini hiç bırakmadı. 1966'da Galatasaray'dan transfer edildikten sonra Bursaspor kalesinde adeta devleşti. 1.Lig ve Süper Lig'de tam soyadına göre maçlar çıkardı. Türkiye'nin en iyi kalecileri arasında yer almasına rağmen Kıbrıslı olduğu için Milli Takım'a giremedi.
Yine bu yüzden birçok sıkıntılar yaşadı. 1974'te Barış harekatında Rumlara esir düştü. Tekrar döndü ve 1978'e kadar yine Bursaspor'daydı. Bu 14 yıl ile Türkiye'de en çok oynayan yabancı unvanını da aldı. 1979'da jübilesi yapıldı ve Kuzey Kıbrıs'a döndü.



Ve bir problem daha.
Gerek Bursaspor, gerekse Osman'ın hataları yüzünden emeklilik işlemi bir türlü gerçekleşmedi. Hastalıklar ve ağır ilaç hastane masrafları üst üste gelince, emeklilik durumu tekrar gündeme geldi.
Osman Uçaner'in eşi konuşmak istemiyor ama, maddi yönden artık tükendikleri belli. 
İşte burada devreye Bursaspor Başkanı Ali Ay giriyor.
Eski dönemlerin hatası var ama o bugün için konuşup, "Bu bizim namus borcumuz. Bursaspor'a ve Türk futboluna mal olmuş efsane kalecimizi zorda bırakmayız" diyor ve ilave ediyor:
" Mali yönden büyük sıkıntı içindeyiz. Ayrıca kulüp dışına bir para ödememiz, UEFA kurallarına göre imkansız. Ancak biz yönetim olarak bunu kendi içimizde halledip, Osman'ın birikmiş prim borçlarını ödeyeceğiz"
Geç de olsa, gözün aydın Osman.
Acil şifalar ve sağlıklı günler diliyoruz.