Mustafa TUNÇAKIN

Mustafa TUNÇAKIN

m.tuncakin@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Nefeslerimizi tuttuk, yarını bekliyoruz
26 Eylül 2018 Çarşamba, 08:21

Fenerbahçe-Beşiktaş derbisindeki kötü futbol ve skordan ziyade yeni olayların yaşanmaması önemliydi.
Başkanlar Ali Koç ve Fikret Orman'ın protokol tribününde bir araya gelip dostluk mesajları vermesi de derbinin sevindirici yanlarından biri.
"EURO 2024'ün ev sahibi kim olacak?"a artık sayılı saatler kaldığı için bu derbinin üzerinde duruyorum.
En azından oylama öncesi ortalığı temiz tutmayı başarabildik. Eğer saha içi-saha dışı yine karışsaydı al başına bela.
Evet, EURO 2024'ün ev sahibi Türkiye mi, yoksa Almanya mı olacak? sorusunun cevabı yarın belli oluyor.
Türkiye ve Almanya yarın saat 14'te İsviçre'de son sunumlarını gerçekleştirecek. Sonrasında ise UEFA icra kurulunun Türkiye ve Almanya dışındaki 18 üyesi oylarını kullanacak. 15.45'te ise turnuvanın ev sahibi açıklanacak.
"Heyecanlı bekleyişin sonuna geldik, Nefeslerimizi tuttuk" da diyebiliriz.
2 tarafın kulis faaliyetleri tüm hızı ile devam ederken bence en ilginç gelişme Almanya'da yaşandı. Buradaki taraftarların, 2006 Dünya Kupası'nın rüşvetle alındığı gerekçesi ile federasyona tepkilerini maçlarda açtıkları pankartlarla göstermesi, Almanya için kötü bir puan.
EURO 2024'e sıcak bakma-dıkları ortada.
Bizim için aleyhte olan durum da, konaklama ve ulaşım eksiklikleri. İstanbul ve Antalya dışındaki 7 şehirde konaklama imkanları yetersiz. Bu şehirler arasında bazılarında da demiryolu bağlantısı yok ve havaalanları kısıtlı imkanlara sahip. Büyük organizasyon alındığı takdirde çok önemli olan eksiklikleri gidermek için devlet desteği zorunlu olacak. Başta Bursa olmak üzere EURO 2024 maçlarının oynanacağı diğer şehirler de bu sayede eksikliklerini giderme imkanı bulacak.