Mustafa TUNÇAKIN

Mustafa TUNÇAKIN

m.tuncakin@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Okul maçlarında neydi o günler?
22 Aralık 2018 Cumartesi, 08:14

Okul maçları deyince aklıma geldi, neydi o günler?
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, tüm faaliyetleri ile ilgili bizlere mail atarak, bilgilendirme yapar.
Basın için çok önemli bir hizmet bu. Çünkü, daralan kadrolarla artık her yere yetişmek mümkün değil.
Son mail'de, Futbol Genç Erkekler İl Birinciliği'nde İnegöl Spor Lisesi'nin şampiyon, Celal Sönmez Spor Lisesi'nin ikinci olduğunu belirten bölümü okurken birden 1960-70'li yıllar geçti gözlerimin önünden.
O dönemlerde "Okul maçları" dediğimiz Liseler Futbol Şampiyonası, bugünkü 1.Lig'in play-off maçları gibi geçerdi.
Atatürk Stadı'nın karşılıklı tribünleri (Maraton ve Kapalı) tamamen dolar, yarı çamur yarı çim-toprak zeminde müthiş maçlar oynanırdı. Bilhassa Işıklar Lisesi, Bursa Erkek Lisesi, Demirtaş Meslek, Bursa Kolej, Ticaret Lisesi, Atatürk Lisesi arasındaki çekişme nefes keser, galibiyet kutlamaları da Setbaşı'na kadar uzanırdı.


Ya liseli futbolcular?
İşte, Bursa futbolunun bir başka önemli yönüydü bu.
Heyecan ve çekişme kadar ortaya büyük kalite de koyan bu gençler, kısa zamanda profesyonelliğe uzanırdı. Mesela elime geçen 1960'lı yıllardaki Bursa Koleji futbol takımında olduğu gibi.
Bursaspor'un unutulmaz futbolcula-rından ve kaptanlarından olan Sinan Bür'ün de yer aldığı o kadroda kaleci Atilla (Bursaspor'a gitti), Üstün (Bursaspor'a gitti), Gürol (Bursaspor'a, Beşiktaş'a gitti), Yusuf (Bursaspor'a gitti), Bülent (Beşiktaş'a, Kayseri'ye gitti) gibi isimler yer alıyordu.
Yine o dönemlerde Bursa nüfusunun 700-800 bin arası olduğunu düşünürsek, gerek tribünlerin gerekse lise takımlarının ne kadar çok ürün verdiğini daha iyi anlama imkanı buluruz.
Bugün nüfusu 3 milyonu geçen Bursa'da okul maçlarının da o günlerdeki ürünü vermesi dileğiyle.