Hava Durumu

ADD, Yerel Seçim Manifestosu’nda adaylara hangi çağrıyı yaptı?

Yazının Giriş Tarihi: 02.03.2024 07:56
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.03.2024 07:56

Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün durağan olmayan düşünce sistemini ve felsefesini birkaç kişinin tekelinden kurtarıp tüm ulusa mal etmek için 19 Mayıs 1989 yılında Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD)kuruldu. 19 kurucudan biri olan başkan ak saçlı bilge Muammer Aksoy kuruluştan 8 ay, 9 ay sonra ise yine kuruculardan Bahriye Üçok, birkaç yıl sonra ise Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı ve Çetin Emeç gibi Atatürkçü düşünceye gönül vermiş kalemler katledildi.

Toplumsal karşılık bulan ADD kısa sürede büyüyerek 81 ilde 347 şube ve 70 bin üyeye ulaştı. Ancak 2010 yılındaki Ergenekon davası sürecinde üye kaybına uğrayan dernek Hüsnü Bozkurt’un başkan seçilmesiyle yeni bir atağa kalktı.

Bozkurt’un genel başkan seçilmesine fiili olarak destek veren Gürhan Akdoğan, 4 Mart’ta Bursa şube başkanlığına seçildi.  Akdoğan, Bursa’nın önce sivil toplum örgütleri ve akademik odalardaki, ardından CHP il başkanlığı ve belediye başkan adaylığı dolayısıyla yakından tanıdığı bir isim.

Akdoğan, seçildikten sonra konuk olduğu AS TV’de yayınlanan Gözlem Kulesi’ne konuk olmuş, derneğin yeni misyon ve vizyonunu açıklamıştı.

‘Bursa’nın her sorununa müdahil olacağız.  Bursa’daki her konu bizim işimiz olacak. Her soruna Atatürkçülük penceresinden bakacağız. Yeri gelecek bir siyasi parti il başkanı konuşuyor gibi hissedecekler yeri gelecek meslek odası başkanı gibi bilimsel tezleri savunan bir ADD başkanı görecekler.’ Mesajını veren Akdoğan ve ekibi yerel seçimler öncesi Bursa için önemli bir çalışmaya imza attı.

Aralarında konuyla ilgili akademik odaların yeni ve eski başkanları, akademisyenler ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin de bulunduğu uzman bir ekip tarafından hazırlanan ‘Yerel Yönetimler Manifestosu’ önceki hafta Bursa kamuoyuna açıklandı.

Manifestonun ayrıntılarını yine AS TV’deki Gözlem Kulesi programında Akdoğan ile konuştuk. Verdikleri sözün devamı için bu çalışmayı yaptıklarını belirten Akdoğan, Türkiye’nin geleceğine şekil verecek 2024 yerel seçimleri öncesi ADD Bursa şubesi olarak, tespit ettikleri önemli konularda adayları söz vermeye çağırdıklarını söyledi.

İyi bir yerel yönetimde ana unsurun, hukukun üstünlüğü, katılımcılık, açıklık, saydamlık, hesap verebilirlik, hesap sorabilirlik, denetim, eşitlik ve etkinlik gibi kavramların yaşama geçirilmesi olduğunun altını çizen Akdoğan şöyle devam etti:

2024 yerel seçimleri öncesi çağrımız: Toplumun geleceği açısından rüşvet ve yolsuzlukla mücadelede önemli  olan  ve nitelikli yönetimin gereği olarak  seçim sonuçları açıklanmadan, tüm Belediye Başkan  adayları ve Belediye  Meclis  üyelikleri adaylarının mal bildirimlerini, tüm siyasi partiler ile adayların siyasetin finansmanını topluma açık şekilde yapmaları, tüm yerel yönetimlerde parsel bazında imar değişikliklerine son verileceğini son verileceğini kamuoyuna taahhüt etmeleri, etik kurallar, saydamlık, hesap verebilirlik açısından son derece önemli ve gereklidir’

SEÇİM VE SİYASİ PARTİLER YASALARININ DEĞİŞMESİ ÖNERİSİ

Akdoğan, mal bildiriminin yanı sıra Türkiye’de yerel yönetim ve merkezi yönetimin liyakati esas alan, kamunun çıkarlarını koruyan ve ülkenin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimlerine uygun cumhuriyetin temel değerlerini koruyan bir yapının oluşabilmesi için birinci önceliğin seçim ve siyasi parti yasalarının değişmesi gerektiğini söyledi.

Lider sultasından arınmış, birinin iki dudağının arasında olmadan aday olabilecek, toplumun gerçekten vicdanıyla seçebileceği ve örgütlü toplumun da desteğiyle oluşacağı adaylardan yapılacak seçimler sonucunda taleplerin doğru şekilde yürüyeceğine inandıklarını da ifade etti. Akdoğan, bu değişikliklerin gerçekleşmesi halinde hiç olmadık isimlerin bir anda ortaya çıkması, ‘ bu nereden geldi, bu kenti nasıl yönetir’ dediğimiz süreçlerin de ortadan kalkacağını savunarak, bunun ortadan kalkmasıyla siyasete güvenin de yeniden tesis edileceğinin altını çizdi.

BURSA İÇİN PLANLAMA ŞART…

Manifestoda Bursa’daki temel sorunlara da dikkat çekildi. Bursa’da, çarpık kentleşme sonucu doğası havası toprağı kirlenen, turizm tarih, tarımsal özelliklerini yitiren bir kent olarak karşımıza çıktığını ifade eden Akdoğan başkan ve meclis üyelerine şöyle seslendi:

Bursa’da ciddi bir planlamaya ihtiyaç var. Bursa’da 18 sanayi bölgesi 8 küçük sanayi, 3 endüstri bölgesi var. Çarpık kentleşme ve sanayileşme yüzünden Bursa’nın 20 bin hektarlık ova alanı 9 bin hektara düştü. Katılımcılığın esas alındığı bir planlama derhal yapılmalı. Bu planına esas olacak ulaşım, deprem master planları hazırlanmalı.  Bursa’da sanayi karakteri kesinlikle değişmeli. Bursa sanayinin artık bilim teknoloji üreten AR-GE merkezi olan bunu Anadolu’ya transfer eden bir sanayileşme merkezine dönüşmelidir. Bursa’da artık sanayi bölgesi kurulmamalı.’

Bütün adayların programlarına bakıldığında kitapçıkların yeşil renge boyandığını gördüğünü kaydeden Akdoğan,  ‘Yeşil atkı takarak Bursa’yı yeşil yapamazsınız. Yeşil Bursa gri Bursa’ya oldu. Bundan kurtulmak gerekiyor’ dedi.

Güney Marmara’nın çok ciddi bir deprem riskiyle karşı karşıya olduğunun da altını çizen Akdoğan, kentsel dönüşümün çok planlı ve ihtiyaçlara göre planlanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.