Hava Durumu

Aktaş’ın mega sunumundan; Bursa için dönüşüm zamanı

Yazının Giriş Tarihi: 03.03.2024 08:02
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.03.2024 08:02

Seçime sayılı günler kala belediye başkan adayları projeleriyle sahne almaya başladı.

Yeniden Refah Partisi adayı Sedat Yalçın, projelerini tamamını bir toplantıda açıklamak yerine konu başlıklarıyla sekize bölerek anlatmaya devam ediyor. CHP adayı Mustafa Bozbey ise 29 Şubat’ta CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in katıldığı programlarla projelerini kamuoyuna duyurdu. İYİ Parti Büyükşehir adayı Selçuk Türkoğlu ise 5 Mart Salı günü projelerini duyuracak.

Dün sahne sırası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeniden Cumhur İttifakı’nın adayı olarak  gösterilen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’taydı. Bursa için mega projelerini açıklayacağını günler öncesinden billboardlarda duyurmaya başlayan Aktaş, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki lansmana 2 aydan beri hazırlanıyordu.

Sahne 2019’daki sunumuna göre çok daha iyi hazırlanmıştı. Dijital Bursa görüntüleriyle açılan sahneye önce Aktaş’ın hologram görüntüsü çıktı. Seçim beyannamesinin ana başlıklarını bu sunumla anlatan Aktaş daha sonra ulaşan, dirençli, yeşil ve yaşanılabilir, üreten, yaşayan ve yaşatan şehir başlıkları altında detaylandırdı.

Konuşmasına göreve geldikleri gündüz demeden canla başla çalıştıklarını anlatarak başlayan Aktaş, ‘Gecemizi gündüzümüze katarak ulaşmak istediğimiz, sürekli hayalini kurduğumuz yaşlısının gencinin kadının, erkeğin, çocuğunun güven duyduğu huzur bulduğu, daha mutlu, daha müreffeh ve yaşanabilir bir Bursa için dönüşüm zamanı’ dedi.

Aktaş’ın seçim beyannamesinin ilk bölümünde ulaşım projeleri yer aldı. Bursa’nın mevcut raylı sistem hattının 57 kilometre olduğunu hatırlatılan beyannamede, bunlara 10 kilometrelik Emek-Şehir Hastanesi/Üniversite-Görükle-Kurtuluş ve 22 kilometrelik Çalı-Beşevler_FSM_Yunuseli-Terminal-Demirtaş metro hatlarının ekleneceği projeler yer aldı.

Aktaş sunumunda, 50 kilometrelik Kuzey Koridoru, 75 kilometrelik Güney Koridorunu detaylarıyla anlattı. Yeni koridorlar için 2 tünel inşa edileceğini ifade eden Aktaş, Kuzey Otoyolu’nun yapılmasıyla mevcut yolun büyükşehire devredileceğini ve bununla bağlantılı yollar yapılacağını açıkladı.

Dirençli şehir başlığı altında 100 bin konutluk kentsel dönüşüm ve 16 bin konutluk sosyal konut müjdelerine veren Aktaş, Mudanya, Orhangazi, Gemlik’te yapılacak kentsel dönüşüm projeleri yapılacağını söyledi.

Tarihi kentsel tasarım projelerini de detaylı olarak anlatan Aktaş, Heykel, Setbaşı, Yeşil, Emirsultan tarih aksı, Hisar bölgesi, Hanlar bölgesi ikinci etap projeleri hakkında da bilgi verdi. Kayhan’ın gastronomu merkezi olacağını ifade etti.

Yeşil ve Yaşanabilir Şehir ana başlığında ise bugüne kadar bir buçuk milyon metrekarelik yeşil alan hedeflediklerini, 3,2 milyon metrekare yeşil alan kazandırdıklarını da ifade eden Aktaş, yeni dönemdeki hedeflerinin ise 3,5 milyon metrekarelik yeşil alan olduğunu söyledi. Şehir içinde yeşil-mavi koridorlar oluşturulacağını da anlatan Aktaş, Hamitler Çöp toplama ve Demirtaş çöp toplama alanlarının botanik parka dönüştürüleceğini belirtti.

MUDANYA, GEMLİK VE TİRİLYE’YE YAT LİMANI PROJESİ

Aktaş, üreten şehir ana başlığında ise iş garantili staj, büyük lojistik merkezi projelerini anlattı. Burada en dikkat çeken proje ise şehir içindeki düzensiz imalat ve üretim işletmelerinin taşınmasıydı. BTSO’nun da zaman zaman dile getirdiği bu proje Aktaş’ın seçim beyannamesinde yer aldı. Buna göre, şehrin doğusunda ve batısında rezerv sanayi alanları oluşturularak düzensiz sanayi işletmelerinin bu bölgelere taşınması sağlanacak.

Beyannamede, Mudanya, Güzelyalı, Gemlik, Tirilye’ye yat limanları yapılması, Türkiye’nin en büyük termal tesis kurulması, sivil toplum kampusu, Nilüfer ve Yıldırım’a kongre ve kültür merkezlerinin kurulması spor kompleksi projeleri yer aldı.

Yaşatan şehir başlığındaki projeler arasında en dikkati çeken emeklilere su ve ulaşımda yüzde 25 indirim, yılda iki kez bin 500 liralık destek, gençlere evlilik destek paketi, öğrencilere 5 bin liralık kültür sanat etkinliklerini izleme kartıydı.

HİKMET ŞAHİN’İ ANDI, ALTEPE’YE TEŞEKKÜR ETTİ

Alinur Aktaş, projelerini anlatırken zaman zaman CHP’li başkanların görev yaptığı Nilüfer ve Mudanya belediyelerinin yaptığı çalışmalara eleştiriyel göndermeler yaptı.

AK Parti belediyeciliğinde mega projelerin Bursa’ya kazandırıldığına da vurgu yapan Aktaş, toplantının yapıldığı Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nin merhum Hikmet Şahin tarafından Bursa’ya kazandırıldığı hatırlattı. Aktaş, hem Hikmet Şahin’e hem de salonda bulunan AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Recep Altepe’ye geçmiş dönemde yaptığı projeler için teşekkür etti.

Toplantıya AK Parti Genel Başkan Vekili Efkan Ala ve Bursa Milletvekilleri, MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, BB Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Alfatlı ve son kabinede başbakan yardımcısı olarak görev yapan Hakan Çavuşoğlu katıldı.

Partililerin yanı sıra sivil toplum örgütü temsilcileri ve muhtarların da davet edildiği toplantının sonunda Aktaş’ın bulunduğu sahnedeki dijital ekran tamamen Türk Bayrağı ile kaplandı ve Aktaş burada şu sözlerle kapanış konuşmasını yaptı:

‘Ben vatandaşlarımızın da teveccühü ile 20 yıldır belediye başkanlığını yürüten bir kardeşinizim. Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin evladıyım. Türkiye Cumhuriyeti’nin okullarında eğitim görmüş aziz vatana ve millete hizmet etmekten onur duyan bir kardeşinizim. Bizim cumhuriyet sevgimizi bayrak sevgimizi vatan ve millet sevgimizi hiç kimse sorgulayamaz. Hele hele terör uzantılarıyla kapalı kapılar ardında iş tutan bu aziz milleti yıllarca ötekileştirmiş, bu milletin mayasından bu toprakların doğasından nasibini almamışlar hiç sorgulayamazlar.  Bu şehrin emeğine doğasına havasına herkesimden insanına tarihine ve tüm değerlerine yeşiline beyazına, Bursaspor’una aşık olacaksın. Bizim aşkımız da sevdamız da Bursa’dır. İşimiz gücümüz Bursa’dır. Bursa için gece gündüz demeden canla başla çalışacağız’

Aktaş’ın kapanışta yaptığı bu konuşma ayakta alkışlandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.