Hava Durumu

Avrupa’da seçim depremi; Komşu’da istikrarsız sinyali

Yazının Giriş Tarihi: 11.06.2024 08:04
Yazının Güncellenme Tarihi: 11.06.2024 08:04

Birçok ülkede aşırı sağın kazanımlar elde ettiği Avrupa Parlamentosu seçimleri kıta politikasında sarsıntıya neden oldu.  

Avrupa Birliği üyesi 27 ülkede, 720 sandalyeli Avrupa Parlamentosu için 6-9 Haziran tarihleri arasında seçimler düzenlendi. İlk ve en çarpıcı sonuçlarından biri Fransa’da erken seçim kararı oldu.

Bulgaristan seçimleri bizim için önemliydi…

Çünkü Bursa, bir göçmen kenti. En yoğun göçün alındığı bölge ise Bulgaristan. Birinci göç dalgası Osmanlı-Rus savaşı, ikinci dalga 1950’li yıllar, son göç ise 1989 yılında gerçekleşti.

Bulgaristan’dan Bursa’ya yerleşenlerin sayısının 500 bine ulaştığı biliniyor. Bunlardan 73 bin 540’ı ise çifte vatandaş.  Her seçimde 40 bine yakın çifte vatandaş oy kullanıyor.  Bu nedenle Balkanlar ve Bulgaristan’daki her gelişme Bursa’yı yakından ilgilendiriyor.

Seçimlere üyelerinin büyük çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi için bu seçim de büyük önem taşıyordu. Her ne kadar istenmeyen parti olsa da HÖH, alacağı milletvekili sayısını arttırarak koalisyon ortağı olmak istiyor.

Son 3 yılda 6’ncı kez erken seçim düzenlenen Bulgaristan’da siyaset kurumuna ilgisizlik bu seçimde de kendini gösterdi. Katılım oranı Türklerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde nispeten fazla olsa da katılım oranı yine 32’de kaldı.

Son hükümetin sadece 9 ay iktidarda kaldığı komşudaki seçimleri, Bulgaristan’ı yakından izleyen Bursa Uludağ Üniversitesi Uluslar arası İlişkiler Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kader Özlem’e sorduk.

Analizine seçimlere olan ilgisizlik vurgusuyla başlayan Özlem,  ‘6 ayda bir seçim yapılmasına rağmen değişen bir şey yok. Halkın yüzde 70’inin seçim gibi bir derdi yok. Katılım oranı yüzde 32. Biz aslında yüzde 32’inin iradesini konuşuyoruz’ dedi.

Seçmenin yüzde 70’inin sandığa gitmeyerek, ‘ben hiç birinize güvenmiyorum’ mesajını verdiğini ifade eden Özlem, şöyle devam etti:

Ülke vatandaşları siyaset kurumuna güvenmiyor Bu sadece Bulgaristan’da değil Makedonya’da Kosova’da Romanya’da da kendini gösteriyor. Genel bir sıkıntı var’

Özlem, Bulgaristan seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre, GERB yüzde 23,5, HÖH yüzde 16,5, Diriliş Partisi’nin yüzde 14,6, Değişime Devam Partisi yüzde 14,5, sosyalistlerin yüzde 7,6 oy aldığını belirterek, seçimin ilginç sonuçlarından birinin de Türkiye’yi ulusal güvenlik sorunu olarak gören AB ve NATO üyeliklerini sorgulayan aşırı sağcı Veliçiye Partisi’nin yüzde 4 barajını geçerek yüzde 4,1 oyla parlamentoya girmesi olduğunu söyledi.

HÖH HÜKÜMETE GİRER Mİ, KASIM AYINDA ERKEN SEÇİM KAPIDA

Kader Özlem, 7 partinin parlamentoya girdiği seçimler sonucu koalisyon senaryoları için ciddi bir tartışma yaşandığını da anlatarak şöyle devam etti:

Aşırı kutuplaşma sonucu uzlaşamıyorlar.  Yeniden güçlü olmayan hükümeti kurmaya çalışacaklar. Ama kurulması halinde istikrarlı bir hükümet olmayacaktır. Bu da yine seçim ihtimali ufukta gösteriyor. İlk ihtimal kasım ayında olmazsa bir yıl sonra seçim olacağını olabilir. Yedi partinin girdiği parlamentoda güçlü bir hükümet çıkmayacağı belli’

Seçim öncesi HÖH’ün amacının minimum 40 milletvekili çıkarmak olduğunu hatırlatan Özlem, ‘ Şu anda 45’in üzerine çıkmış gözüküyor. Bu milletvekili sayısı ile hükümette yer alarak siyasi gücünü tahkim etmek istiyor. Lakin HÖH, Bulgaristan siyasetinde Persona non grata durumunda. İstenmeyen adam durumunda o yüzden hükümet görüşmelerinde çok avantajlı değil ama yeni genel başkan geldi. Tabanına gücünü gösterdi. Ben buradayım mesajını verdi.

Seçimlere Türk seçmenin de ilgi göstermediğinin altını çizen Kader Özlem, ‘Bu seçime katılım yüzde 30-40 oranında düştü. Son seçimlerde Türkiye’den 65 bin seçmen oy kullanmıştı. Bu rakam 46 bine kadar düştü. 400 bin seçmenin yüzde neredeyse yüzde 10’u sandığa gidiyor. bu da bariz isteksizliği gösteriyor’ dedi.

ULAŞIM UZMANI BİNGÖL, BÜYÜKŞEHİR YÖNETİMİNDE…

47 yılın ardından CHP adına seçimi kazanan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, yönetim kadrosunu oluşturmak amacıyla atamalara devam ediyor.

Genel Sekreter Yardımcısı olarak görevlendirileceği açıklanan Mehmet Emin Direkçi ve Mehmet Tözün Bingöl'ün atamaları resmileşti.

Direkçi,  Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı'nın bağlı olduğu genel sekreter yardımcısı oldu.

Bingöl ise; Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştime Dairesi Başkanlığı, Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanlığı, Fen İşleri Dairesi Başkanlığı, İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı ve Ulaşım Dairesi Başkanlığı'ndan sorumlu Genel sekreter yardımcısı olarak atandı. 

Öte yandan Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı'na Düşünsel Şentürk atandı. AK Parti döneminde Kırsal Hizmetler Daire Başkanı olan Düşünsel Şentürk, geçtiğimiz yıl görevden alınmıştı.

Bu arada, Mehmet Tözün Bingöl ile ilgili bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Bingöl, Bursa’daki en önemli ulaşım uzmanlarından biri. İnşaat mühendisi olan ve Bursa Teknik Üniversitesi’nde görev yapan Bingöl, Bozbey’in çağrısı üzerine BTÜ rektöründen izin isteyerek geçen hafta göreve başladı.

Bingöl, geçen dönem İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nin ulaşım komisyonunda görev yaparken, raylı sistem, karayolu ve hava ulaşımı ile ilgili önemli raporlar hazırlamış, geçen dönem İMO Şube Başkanı Ülkü Küçükkayalar’ın kamuoyuna duyurduğu bu raporlardaki tespit ve öneriler hem Bursa kamuoyunun hem de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın dikkatini çekmişti.

Hayırlı olsun demek için aradığım Bingöl, Bozbey’in Keles ve Orhaneli gezisindeydi. Bingöl, büyükşehirin ulaşım yatırımlarının yanı sıra Ankara’nın yürüttüğü ulaşım projelerini de yakından takip edeceği mesajını verdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.