Namık GÖZ

Namık GÖZ

namikgoz@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
'Böyle giderse belediyelerin kapısına kilit vurulur'
31 Ekim 2019 Perşembe, 08:05

Yerel seçimlerden çıkan belediye başkanları vatandaşlara verdikleri sözleri yerine getirmek için kolları sıvadı. Ancak önlerindeki mali tablo, değil yatırım yapmayı, personel maaşı ödemeyi bile güçlükle gerçekleştirecek durumdaydı.
ASTV'de Sönmez Medya Buluşmaları'nın konuğu olan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem de yatırımlarını ve gerçekleştirdikleri projeleri anlatırken, bunları gerçekleştirmek için kaynak sıkıntısı yaşadıklarını dile getirdi.
'Bütün belediyeler borç batağı içinde. Çok şükür bizde o kadar borç yükü yok' diyen Erdem, bunun 4 dönem başkanlık yapan Mustafa Bozbey'in 'ayağını yorganına göre uzat' politikasından kaynaklandığı vurgusunu yaptı ve Bozbey'e bu konuda teşekkür etti.

Erdem, kaynak sıkıntısı yüzünden geçen 200 günlük görev süresinde bazı aylar personel maaşını ödemek için ciddi çaba sarf etmiş. En büyük endişesi ise vatandaşa söz verdiği projelerin kaynak sıkıntısı nedeniyle kağıt üstünde kalma riski.
Vatandaşın bunları mazeret olarak gördüğüne de işaret eden Erdem, beş yılın sonunda seçmenin 'bunları niye yapmadın' diye soracağını da dile getirdi.
Borçlu belediyelerin AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki'nin açıkladığı reform paketinin yasalaşmasını beklediğinin altını çizen Erdem'e göre, yıllık gelirlerinin üç-dört katı borcu olan belediyeler var. Bu işin içinden çıkmaları zor. Bu böyle gittiği sürece belediyeler kapılarına kilit vururlar.
Reform düzenlemesinde belediyelerin sigorta ve vergi borçlarının faiz yükünün kaldırılmasının yarar sağlayacağının da altını çizen Erdem, belediyeler için yeni gelir kaynağına da örnek olarak motorlu taşıtları gösterdi:
'Araçlardan devlet ÖTV ve MTV alıyor ama araçlar belediyenin yollarını kullanıp havasını kirletiyor. Yerel yönetimlere bir kuruş katkıları yok. Bunlardan elde edilen gelirlerin bir kısmının yerel yönetimlere aktarılması gerekiyor'
Erdem, bu konuda sonuna kadar haklı. Başta Nilüfer olmak üzere Bursa'daki belediyelere baktığınızda aile sağlık merkezlerinden okullara, engelli ve yaşlıların yararlanacağı hizmetlerden spor tesislerine kadar birçok yatırımı gerçekleştirdiklerini görüyoruz. Aldıkları paylar ise hep aynı.

MİLLİ EMLAK'A KÜLTÜR MERKEZİ SİTEMİ

Turgay Erdem, programda hizmet döneminde yapacağı çalışmaları anlatırken, İhsaniye Kültür Merkezi projesinde karşılaştıkları sıkıntıyı aktardı.
İhsaniye'de vergi dairesinin hemen yanında halen otopark olarak kullanılan alan köy statüsündeyken İhsaniye'nin merası olduğu için Milli Emlak'a devredilmiş. Planlarda kültür alanı olarak görülen bu arsa için Nilüfer Belediyesi Kültür Merkezi Projesi hazırlamış. Ancak arsa tahsisi için Milli Emlak'a yazı gönderilince, 'Burayı satacağız' yanıtı gelmiş.
Milli Emlak'ın yazısına 'Böyle bir anlayışı reddediyorum' diye tepki gösteren Erdem, uyarısını da şu sözlerle yaptı:
'Kültür alanını niçin satarsınız? Özel bir kültür evi yapmak için satarsınız. Gidip de orasını konut alanı ve ticaret alanına çeviremezsiniz. Çevirirseniz bununla ilgili hukuki süreç içinde kalırsınız'

'GERİLİMİN KONGRELERE YANSIMASI OLACAK'

CHP'de son ayların en çok tartışılan konusu; Mustafa Bozbey'in büyükşehir belediye başkanlığı seçimini neden kaybettiğiyle ilgili değerlendirmeler.
Turgay Erdem'e de bu soruyu arkadaşımız İlhami Yıldız yöneltti. Verdiği yanıta, 'Genel başkanımızın dediği gibi Bursa'yı kazanmamak bizim için hayal kırıklığı oldu' sözleriyle başlayan Erdem'e göre, Bozbey'in CHP'nin oyunun yüzde 47'ye çıkarmasında büyük payı var.
Seçimin neden kaybedildiğiyle ilgili değerlendirmeler yapıldığını ve danışma kurullarında ele alındığını ifade eden Erdem, 'Taraflar birbirlerini suçladılar. İl başkanıyla Sayın Bozbey arasında bu tür gidip gelmeler oldu. Maalesef kamuoyu da biraz fazlasıyla tetikledi. Herkesin elinden geldiğini yaptığına inanmak istiyorum. Hatalarımız oldu mu? Oldu. Örgütsel olarak belki biraz daha fazla çalışabilirdik' dedi.
Peki, bunun ilçe ve il kongrelerine yansıması olacak mı?
Erdem, bu soruya da 'Muhtemelen bu gerilimin kongrelere yansıması olacaktır' şeklinde yanıt verirken sözlerini şu değerlendirmeyle tamamladı:
'Genel merkezimiz biraz tek adaylı seçimlere teşvik ediyor ama bizim partimizde öyle bir gelenek yok. Biz demokratik ortam içerisinde seçimlerimizi yaparız. Bazen kavga gürültü de olur ama sonra bir arada yürümeyi de biliriz. Yine de öyle olacaktır. Bu gerilim bu seçimlerden sonra azalacaktır. Umuyorum öyle olur'