Hava Durumu

BTSO’nun lojistik merkez projesi; Yenişehir’i unutmayın

Yazının Giriş Tarihi: 01.06.2024 08:06
Yazının Güncellenme Tarihi: 01.06.2024 08:06

Bursa’da bu haftanın en önemli gelişmesi Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay’ın oda meclis toplantısında açıkladığı TEKNOSAB’ta iki lojistik merkez kurulmasıydı.

Bursa ekonomi çevrelerinde önemli yankı bulan proje ile ilgi uzun yıllardır lojistik merkez için adres olarak gösterilen Yenişehir’den ses geldi.

Önce Burkay’ın projesi neydi, onun hatırlatmasını yaparak başlayayım;

Bursa, lojistik merkezi yıllardır bekliyordu.   BUSİAD neredeyse 10 yıl önce bununla ilgili fizibite yapmış, çok kapsamlı bir rapor bile hazırlamıştı. Yer seçimi için birkaç alternatif vardı. Liman bağlantısı dolayısıyla şu anda TOGG fabrikasının kurulu olduğu alan ile hava, demir ve karayollarının buluşma noktası olan Yenişehir. Yenişehir’de kurulacak olan arazi bile belliydi. Yılan hikayesine dönen otomotiv test merkezinin kurulacağı alan bu iş için biçilmiş kaftandı.

BTSO beklentilerin aksine 2016 yılında kurulmasına başlanan ve TEKNOSAB’ta iki lojistik park kuracağını açıkladı. TEKNOSAB da Bursa’ya 30, Bandırma Limanı’na 75, Gemlik Limanı’na ise 50 kilometre gibi bir mesafede bulunuyor.

TEKNOSAB sınırları içinde 173 bin 600 ve 89 bin metrekarelik iki farklı alanda hayata geçirilecek.  Proje, TEKNOSAB Lojistik Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nu finanse edilecek.  Toplamda 262 bin 600 metrekarelik alanı barındıran yaklaşık 170 milyon dolar seviyesinde bir yatırım gerçekleştirilmesi ön görülüyor. 30 ayda tamamlanması hedeflenen projeden 55 bin BTSO üyesi faydalanabilecek.

İçinde bu bilgilerin yer aldığı ‘Bursa yine kendi göbeğini kesecek; Lojistik merkezi BTSO kuracak’ başlıklı yazım üzerine ilk değerlendirme Yenişehir Belediye Başkanı Ercan Özel’den geldi.

Seçim döneminde Yenişehir’e bir lojistik merkez kazandırma vaadi de bulunan Özel, Yenişehir’in bu potansiyele sahip olduğunun altını çizdi.

Haklı da…

Yukarıda vurguladığım gibi Yenişehir’in lokasyonuna bakıldığında, İstanbul-İzmir-Ankara yollarının kesişim noktasında. Gemlik limanına 30 dakikalık bir mesafesi var. Sabiha Gökçen’de sorun olduğu zaman tüm uçakların inebileceği kapasiteye sahip, gümrükleme işleminin yapılabildiği ve BTSO’nun lojistik kargo hizmetlerini uzun zamandır verdiği havalimanı bile mevcut.

Demiryoluna gelince yüksek standartlı hızlı trenin iki istasyonu Yenişehir’de bulunacak. Bu hatta yük trenleri de sefer yapabilecek. Ayrıca proje hayata geçerse banliyö treni dahi bulunacak. Karayoluna gelince Yenişehir-Bilecik bölünmüş yolu geçtiğimiz aylarda tamamlandı. Yani artık Ankara’ya giden kamyon ve TIR’lar Mezitler’i kullanmak zorunda değil.  Bu imkanlara sahip Yenişehir çok kısa bir süre içerisinde belki de Türkiye’nin ticaret yolları açısından en ulaşılabilir bölgesinde yer alacak.

BAŞKAN ÖZEL; EN DOĞRU ADRES YENİŞEHİR

Yenişehir Belediye Başkanı Ercan Özel, lojistik merkez için en doğru adresin Yenişehir olduğunun altını çizerek, ‘Bunun için uygun yerler var. Bunlardan birisi de Ototest Merkezi olarak tasarlanan ama projeden vazgeçilen/yapılmayan arazi. Lojistik Merkezi yapılırken, mutlaka ilgili bakanlıkların, büyükşehir belediyesinin, ticaret ve sanayi odalarının, esnaf odalarının ve akademik odalarla yani şehrin tüm dinamiklerinin görüşleri alınarak ortak bir akılda buluşarak yapılması gerektiğini özellikle vurguluyoruz’ dedi.

Ercan Özel’in diğer en önemli vaatlerinden biri de Tarıma dayalı organize sanayi bölgesi oluşturmak.  İlgili bakanlıklar, büyükşehir ve Yenişehir Belediyesi, meslek, ticaret ve sanayi odaları ile akademik odaların da içerisinde yer aldığı ortak bir çalışma ile belirlenecek olan, sadece tarım ürünlerinin işlenebileceği bir sanayi bölgesinin oluşturulmasının en büyük hedeflerinden biri olduğunu söyleyen Özel, şöyle devam etti:

‘Bizim en büyük hedefimiz. Tarıma dayalı ürünlerin işleneceği ve bu sektöre yönelik yan sanayilerinin olmasını istediğimiz organize sanayi bölgesi için gerekli irtibatlar kurularak ilçemize kazandırılmasını arzu ediyoruz. Bu konuda yatırımcılarımıza belediye olarak elimizden gelen tüm yardımı yaparak, çözüm ortağı olacağız. Bugünün ve geleceğin vazgeçilmez sektörü olan tarımın ve tarıma dayalı sanayinin Yenişehir’de kurulması adına, ülkemizin değerli yatırımcılarını ilçemize davet ediyoruz.”

İYİ PARTİ’DE 6 İLÇE BAŞKANI ATAMASI YAPILDI

İYİ Parti’de; 31 Mart Seçimleri sürecinde boşalan 6 ilçenin başkanları Genel Merkez’in onadığı isimlerle netleşti. Buna göre, Nilüfer’e Osman Uçar, Mustafakemalpaşa’ya Adnan Akın, Gemlik’e Halis Çelik, Orhangazi’ye Yasin Bektaş, Kestel’e Hamza Gözüküçük ve Karacabey’e de Cem Tiryakioğlu ilçe başkanları olarak atandılar.

İYİ Parti Bursa İl Başkanı Dr. Mehmet Hasanoğlu, “Partimiz yeni bir ruh ve farklı bir heyecan ile yoluna devam etmektedir” dedi. İYİ Parti Genel Merkez’de de Teşkilat Başkanlığına Bursa Milletvekili Hasan Toktaş’ın getirilmesinin Bursa Teşkilatı açısından, ayrı bir gurur ve önemli bir şans olduğunu vurgulayan Dr. Hasanoğlu şunları söyledi:

“Bilindiği gibi 31 Mart Yerel Seçimleri Süreci içerisinde, partilerin özellikle yönetim kademelerinde doğal hareketlilikler oluyor. Gerek belediye başkan adaylıkları, gerekse belediye meclis üyelik adaylıkları nedeniyle, görevden ayrılmalar ve yerlerine yeni dava arkadaşlarımızın, aynı sorumlulukları üstlenmeleri ile yaşanan bu süreç, aslında bir “nöbet değişimi” dönemidir. Dolayısıyla, öncelikle partimize çok emekleri geçen başta seçim döneminde mücadele eden ve sonrasında görevden ayrılan ilçe başkanlarımız olmak üzere yönetim kademesindeki diğer tüm yönetici konumundaki dava arkadaşlarımıza maddi manevi fedakarlıkları ve her türlü emekleri için teşekkürü bir borç biliyorum, sağ olsunlar, var olsunlar’

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.