Hava Durumu

BTÜ, Balkanlarda fakülte, Bursa’da lise kurmaya hazırlanıyor

Yazının Giriş Tarihi: 11.05.2024 07:54
Yazının Güncellenme Tarihi: 11.05.2024 07:54

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ)  denilince aklıma 2010 yılındaki kuruluş günleri geliyor.    Kurulduğunda, rektör, dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde tahsis ettiği geçici makam odasında oturuyor. Öğrenciler ise benzin istasyonundan çay-kahve alıyordu.

BTÜ bu güçlüklerle uğraşırken, daha sonra gerçek yüzü ortaya çıkan FETÖ terör örgütünün kurduğu üniversite ise el üstünde tutularak, araziler ve imtiyazlar sağlanıyordu.

O günlerde itibarsızlaştırılan BTÜ, aradan geçen 14 yılda, sağlanan imkanlarla öyle bir gelişim gösterdi ki yeni açılan bölümleri Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden daha yüksek puanla öğrenci alan eğitim kurumuna dönüştü. Kaderin cilvesi bu ya;  o her türlü imkanın sağlandığı FETÖ’nün kurduğu üniversitenin binaları ise hain darbe girişimi sonrası BTÜ’ye kısmet oldu. 

Dün, BTÜ Rektörü Prof. Dr. Naci Çağlar, göreve başlamasının 500’üncü gününde basın mensuplarıyla buluşarak üniversitenin yenilik ve hedeflerini paylaştı. 

Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Beyhan Bayhan, Prof. Dr. Sinan Uyanık, Prof. Dr. Barış Tamer Tonguç ve Genel Sekreter Selim Uzun’un da katıldığı toplantıda üniversitenin sayısal verilerini anlatan Prof. Dr. Çağlar, BTÜ’nün, 11 bin 254 öğrencisi ve 916 personeli ile genç dinamik ve güçlü bir üniversite olduğunu söyledi. 

Çalışmalarını, yenilikler, başarılar ve hedefler başlıkları altında anlatan Çağlar, 2023-2024’ü ‘iyileştirme’, 2024-2025’i ‘geliştirme’ ve 2025-2026’yı ise ‘markalaşma’ yılı ilan ettiklerini açıkladı.

 BTÜ’nün kattığı yeniliklerden birinin Sorun Çözme Pazarı’nın olduğunu kaydeden Rektör Çağlar, ‘Sorun Çözme Pazarı’nın ilkini otomotiv sektörüne yönelik olarak yapacağız. Burada sektörün bizden beklentilerini masaya yatırarak hep beraber çözüm arayacağız’ mesajını verdi.

‘Verisine sahip çıkmayan, üniversitesine sahip çıkamaz anlayışı ile veriye dayalı yönetim ilkesini önceliyoruz’ diyen Çağlar, ‘Bu ilkeden hareketle kurumsal performansımızı anlık olarak takip edebileceğimi dijital üniversite sistemini geliştirdik’ diye konuştu.  

İTÜ benzeri vakıf kurma hazırlıklarının devam ettiğini de bildiren Çağlar, vakfın lise ve orta okul açma hedefleri bulunduğunu da söyledi.

Türkiye’den her yıl binlerce öğrenci üniversite eğitimi için yurt dışına gidiyor. Başka ülkelerden de Türkiye’ye gelen öğrenciler var. Balkanlardaki üniversiteler de özellikle bu ülkelerden Türkiye’ye göç edenlerin ilgi gösterdiği akademik kurumlar.

Çağlar, basın toplantısında Balkanlarda fakülte kurma hedefleri olduğunu da açıkladı. Kendisinin de Balkan göçmeni olduğu vurgusunu yapan Çağlar, Balkanlara gidildiğinde Bursa’yı Bursa’ya geldiğinizde de Balkanları görürsünüz’ söze bana Üsküplü Şair Üsküplü Yahya Kemal’in, Üsküp ki Şardağ’ında devamıdır Bursa’nın’ dizesini hatırlattı.

Balkanlarda üniversite açılacaksa Bursa’ya yakışır’ diyen Çağlar’ın verdiği bilgiye göre, YÖK başkanı da konuya sıcak bakmış, TİKA ile de görüşmeler yapılmış. Mevzuattaki engeller aşılabilirse proje hayata geçecek. Ülkeye henüz karar verilmemiş ama kurulacak ülkenin ihtiyaçları ve iki devlet arasındaki görüşmelere göre şekillenecek fakültenin bölümleri de büyük ihtimalle BTÜ’nün son yıllarda büyük başarı sağladığı yapay zeka ve bilişim alanlarıyla ilgili olacak.

MEZUNLARI ÇOK ÇABUK İŞ BULUYOR, YAPAY ZEKAYA İKİ BÖLÜM

 Toplantıda BTÜ Kariyer Modeli’ni de anlatan Çağlar, bu modelin çok başarılı olduğunun istatistiklerle kanıtlandığını söyledi. Çağlar, “BTÜ’den mezun olan öğrencilerin yüzde 91’i bir yılın sonunda işe yerleşiyor. Öğrencilerin büyük bir kısmı kendi alanlarında istihdam ediliyor. İşverenlerin yüzde 92.5’i BTÜ’den mezun olan öğrencilerden çok memnun. YÖK’ün açıkladığı ‘işveren memnuniyet oranında’ ise BTÜ ilk 3 üniversite arasında yer alıyor’ dedi. 

BTÜ’nün yapay zekâ ile anılan bir üniversite olduğunu, bu tecrübesini ise yeni açılacak bölümlerle buluşturacağını dile getiren Rektör Çağlar, “Yeni eğitim öğretim döneminde Yapay Zekâ ve Makine Öğrenmesi ile Veri Bilimi ve Analitiği programlarını açıyoruz. Bu yıl ÖSYM kılavuzunda yer alacak bölümlerimiz öğrencilerimiz tarafından tercih edilebilecek” dedi. BTÜ’nün robotlar ve akıllı sistemler alanında uzmanlaştığını da dile getiren Çağlar, “Robot Teknolojileri ve Akıllı Sistemler Uygulama ve Araştırma Merkezimizde; tamamı BTÜ tarafından geliştirilen Yapay Zekâ Tabanlı Mobil İnsansı Robot ile birlikte 6 farklı robot bulunuyor. Robotların, yazılım geliştirme çalışmaları sürüyor” dedi.

BTÜ öncülüğünde Teknik Üniversiteler Birliğinin kurulacağını aktaran Rektör Çağlar, şöyle devam etti:

“BTÜ, Teknik Üniversiteler Birliği’nin kurulmasında da öncü olacak. Tüm teknik üniversiteleri bir araya getirecek olan BTÜ, bu üniversiteler arasında güç birliğinin sağlamasının yolunu açacak. Teknik üniversiteler BTÜ öncülüğünde kurulacak birlik ile daha güçlü olacak.  Bu kapsamdaki ilk toplantımızı BTÜ ev sahipliğinde 24-25 Mayıs tarihlerinde yaparak, yol haritamızı belirleyeceğiz. Bununla birlikte Avrupa Üniversiteler Birliği üyesi olarak uluslararası alandaki çalışmalarımızı daha da artırmak hedeflerimiz arasında’

BURSA’DA YENİ DEVLET ÜNİVERSİTESİ İHTİYACI

 Soru-cevap bölümünde ‘Bursa’da yeni devlet üniversitesine ihtiyaç var mı’ sorusunu yönelttiğim Çağlar, ‘Mutlaka var’ kısa yanıtının ardından şunları söyledi:

‘Bursa gibi 3 milyon 300 bin nüfusu olan çok güçlü sanayi olan bir şehrin Sadece iki devlet üniversitesi yeterli değil. Ben üniversitelerin büyüklüğünün öğrenci sayısı ziyade şehre yaptığı katkılarla ölçülmesi gerektiğine inanıyorum. Üniversite sayılarının çok büyümesini sağlıklı bulmuyorum. Üniversite öğrenci sayısının belirli değerleri tutması lazım ki beklediğimiz sonuçları alalım. Yakın zamanda Bursa’da yeni üniversiteler açılabileceği kanaatindeyim’ dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.