Hava Durumu

Bursa bu sese kulak vermeli; Uludağ ‘berry’ merkezi olmalı

Yazının Giriş Tarihi: 31.05.2024 08:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 31.05.2024 08:05

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanvekili ve Dış Ticaret Konseyi Başkanı Murat Bayizit, aynı zamanda Türkiye Dondurulmuş Gıda Sanayi Derneği kurucu başkanı ve 3 yıl önce gıda şirketi kurarak global oyuncu olmak isteyen bir iş insanı.

Gıda mühendisi olan ve ‘berry’ olarak adlandırılan çilek, ahududu, böğürtlen ve yaban mersini gibi üzümcü meyveler konusunda da doktora yapan Bayizit’in geçen hafta dünyada berry ticaretinin muzu tahtından ettiğini yazmıştı.

AS TV’de yayınlanan Gözlem Kulesi programını konuk olan Bayizit ile tarım ve gıda üretimi, Bursa’nın durumu ve potansiyelini konuştuk.

Önce fırsat penceresini açayım;

Zirvesinde biriktiği karlarla Bursa’ya hayat veren en önemli su kaynağı Uludağ’ın her geçen gün bir zenginliğinin daha farkına varıyoruz.

Bu gün her ne kadar piyasayı farklı türlerdeki çilekler kaplasa da Uludağ çileğinin tadı ve kokusunu hepimiz biliyoruz.

Uludağ’ın diğer bir zenginliğini ise Bayizit anlattı:

‘Berry’lerde dünyada en fazla satılan ürün çilek. Biz Türkiye olarak Avrupa ve dünyada ilk üç içerisindeyiz. Katma değer açısından baktığınızda ahududu, böğürtlen ve blue berry bu anlamda çileğe göre katma değeri daha yüksek olan ürünler. Bu birazda antioksidan ve c vitamini içeriklerinin yüksek olmasından kaynaklanıyor.

Biz çilek dışındaki üzümsü meyveler üretiminde bayağı gerideyiz. Türkiye daha çok yeni tanıştı bu meyvelerle ahudududa Bursa Türkiye üretiminin yüzde 99’unu gerçekleştiriyor. Yavaş yavaş Antalya bölgesinde erkenci çeşitler artmaya başladı. Bizim de geçtiğimiz yıllarda Bursa Büyükşehir Belediyesi ile yaptığımız projelerde bölgemizde yeni çeşitlerin ekilişiyle 2 bin ton kadar artış sağlamış oldu’

Dünyada 550-600 bin ton kadar ahududu üretimi yapıldığını, ihracatta bu ürünün kaymağını ise Türkiye’nin altı biri kadar büyüklükteki ülkede yıllık 120 bin ton ahududu üretimi ile Sırbistan’ın yediğinin altını çizen Bayizit,  Türkiye’nin üretiminin ise 4 bin 500-5 bin ton olduğunu ve bunun yüzde 99’unun Bursa’da yetiştirildiğini söyledi.   

Pergeli koyun Uludağ’ın merkezine üç dört kilometrelik daire çizin. Dünyada gerçekten bu ürünler için budan daha uygun çok az yer bulursunuz’ diyen Bayizit şöyle devam etti:

'Böyle bir coğrafyada varlık içinde yokluk çekiyoruz. Sadece Uludağ bölgesinde 15-20 bin ton ahududu yetiştirilebilir. Taze olarak 7-8 Euro’dan satılan bir ürün. Uludağ gibi kırsaldaki refahı arttırmak için bundan daha uygun bir ürün bulamazsınız’

CUMHURBAŞKANINA RAPOR, BOZBEY’E ÇAĞRI

Uludağ’ın bu zenginliğinin yanı sıra Bursa’nın dondurulmuş gıdanın da merkezi olduğunu hatırlatan Bayizit, şöyle devam etti:

Bursa’da hasat edildikten bir saat içinde dondurulabilecek tesisler var. Böyle bakıldığında bunu bir devlet ve şehir politikası yapmamız lazım.  Ahududu ile ilgili  hazırladığım raporu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdim. Tarım politikalarını ön planda tutan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’e sesleniyorum. Elinizde Tarım A.Ş gibi çok önemli bir kuruluş var. Bursa’da tarım konuşulacaksa Bursa’da berryl konuşulması lazım. Türkiye’nin berry merkezidir Bursa. 15-20 ton berry üretecek bir bölgedir. Bu miktarda bir üretim kırsal kalkınmadan inanılmaz bir fayda sağlarsınız’

Berry üretimi gerçekleştirilirken önemli bir tehlikeye de işaret eden Bayizit, ‘Oradan buradan aldığınız, ne olduğu belli olmayan çeşitlerle bu işi yapamayız. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş döneminde benim de destek verdiğim proje ile 2 bin ton üretim artışı sağlandı. İnegöl’ün Hilmiye köyünde bir kilogram dahi ahududu yetişmiyordu. Projeye başladıktan iki yıl   9-10 milyon liralık hasat yapıldı. Köyün her yeri ahududu bahçesi oldu’ dedi.

Bayizit, proje devam ederse öncelikle fidanların ıslahının gerçekleştirilmesi gerektiğinin altını çizerek, ‘ ‘Polonya’dan, ABD’den fidan ithal ederek bu işi yapamayız. Bizim kendi toprağımıza uygun çeşitleri yapmak zorunluluğumuz var. Yalova’daki Atatürk Bahçe Kültürleri Geliştirme Merkezi gibi önemli bir kuruluşumuz var. Onlar bu işe öncülük yapabilir. Burada yetiştirilen Ziraat 900 adlı türle biz dünya birincisi olduk’ diye konuştu. 

HAYAT PAHALILIĞI; AHLAKİ ENFLASYON ÖNEMLİ SORUN

Murat Bayizit ile Türkiye’deki gıda fiyatlarının aşırı yüksekliğini de konuştuk. Bayizit, geçtiğimiz aylarda yaptığı bir paylaşımda Bursa Kebabı’nın Londra’da daha ucuza satıldığını fiyat listeleriyle sosyal medya hesabından paylaşmıştı.

Dünyada son 6 aya kadar gıda enflasyonunun yükselen bir grafik sergilediğini ama son altı ayda fiyatlarda bir durma hatta gerileme görüldüğünü hatırlatan Bayizit şöyle devam etti: 

Türkiye’ye bakacak olursak biz hem dünyadaki enflasyondan hem de döviz kurundan etkileniyoruz. Kur meselesi çarpan etkisi yapıyor. Dünyanın tersine durma eğiliminde değil hatta artma eğilimi devam ediyor.  Türkiye’de iki türlü enflasyon var. Bir tanesi iktisadi enflasyon. En önemlisi bir de ahlaki bir enflasyon. Bu da maalesef Türkiye’de insanların ürettiği ürünün hak ettiği fiyata satılmasının çok önüne geçmiş durumda. Bu da ister istemez tüketici nezdinde ekonomi de bir tahribat bırakıyor. Birbirine ciddi bir simpiyotik etki yapıyor. Biri diğerini tetikliyor ve ciddi bir köpük oluşuyor piyasada.

Bugün herkesin konuştuğu hayat pahalılığı gıda fiyatlarının yükseliş, restoran tarafındaki fiyatların yüksekliğinin tamamının altında yatan temel sebep bu’

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.