Hava Durumu

Bursa’da arsa fiyatları 10 yıldır uçuşta; Nilüfer’de 33 kat arttı

Yazının Giriş Tarihi: 07.06.2024 08:03
Yazının Güncellenme Tarihi: 07.06.2024 08:03

Şehirlerin ilerleyişi de tıpkı insanlığın büyük göçünde olduğu gibi doğu-batı istikametinde gelişir. İstisnasız dünyanın neresine giderseniz gidin şehirler batı yönüne yani güneşin batış istikametine doğru ilerler.

Doğu-batı hattında gelişen bir şehir olan Bursa, kabına sığmadıkça batı yönüne doğru ilerleyişini sürdürdü. Son 30 yılda öyle bir gelişmeye tanıklık ettik ki 700 yıllık Osmanlı döneminin tamamında bile bu gelişme yaşanmadı. Şehir dışında olsun diye kurulan sanayi bölgeleri bile kentin en merkezi yeri haline geldi.

Daha dün gibi kuruluşunu hatırladığımız Nilüfer ilçesinin nüfusu 30 yılda 10 kata yakın büyüyerek 550 bine ulaştı.  

Geçtiğimiz günlerde Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda (BTSO)  gayrimenkul sektör temsilcilerini buluşturan 54’üncü Meslek Komitesi Genişletilmiş Sektör Analiz toplantısında büyümenin arsa ve konut fiyatlarına yansıması masaya yatırıldı.

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği Bilirkişilik Komite Başkanı ve BTSO Meclis Üyesi İsmail Duyar’ın burada yaptığı sunumda verdiği bilgiye göre, 

Bursa’da satılık konut metrekare birim fiyatı 2019 yılının Ocak ayından bu yılın Nisan ayına kadar geçen yaklaşık 5 yıllık dönemde yüzde bin 23, yani on kat arttı. Satılık konut metrekare birim fiyatı, son 2 yılda yüzde 250, son 1 yılda ise yüzde 55 artışla 22 bin 272 lira oldu.

Bursa’da konut imarlı arsa metrekare birim fiyatı ise  son 5 yılda yüzde 760, son iki yılda yüzde 298, son bir yılda ise yüzde 80 arttı. Kentte arazi, bağ, bahçe ve tarla metrekare birim fiyatı ise son 5 yılda yüzde bin 162, son 2 yılda yüzde 440, son bir yılda ise yüzde 111 arttı.

Bursa’da arsa fiyatlarının enflasyondan çok daha yüksek düzeyde arttığına dikkat çeken gayrimenkul temsilcileri, kentin konut üretimi ve yeni sanayi yatırımları ihtiyacının had safhaya çıktığını söylediler. 

Bursa’da gerek konut, gerekse de konut dışı gayrimenkullerde ciddi bir ihtiyacın ortaya çıktığını belirten İsmail Duyar’a göre, konut için yeni imar alanları açılmaması nedeniyle hem vatandaş konuta ulaşamıyor hem de yeni inşaat projeleri hayata geçirilemiyor. Aynı durum sanayi arsaları içinde geçerli. Sanayicinin ucuz, ulaşılabilir ve rekabetçiliğini destekleyecek alanlara ihtiyacı var. Ancak mevcut şartlar sebebiyle sanayici, elindeki parayı arsa ve binaya harcamak zorunda kalıyor. 

Aynı zamanda Çınar Taşınmaz Değerleme A.Ş. Genel Müdürü-Sorumlu Ortağı olan İsmail Duyar’ı sunumun ayrıntıları ve hangi ilçelerin ön plana çıktığını sormak için aradık. 2014-2024 yıllarını kapsayan araştırmasının ayrıntıları hakkında bilgi veren Duyar, çalışma kapsamındaki ilçelerden tespit edilen verilere göre, 2014-2020 yılları arasında yüzde 20 civarında gerçekleşen değer artışlarının, 2020 yılından sonra pandemi kaynaklı kapanmalara bağlı olarak (insanların müstakil yaşam tercihi nedeniyle) büyük oranda arttığı görüldüğünü söyledi.

10 yılda en çok artış 33,98 kat artışla Nilüfer’de gerçekleşirken, İnegöl’de 27, Yıldırım’da ise 28 kat artış görüldü. Konut, arsa ve arazinin Türk halkının gözünde hala en önemli yatırım aracı olarak görüldüğünü ifade eden Duyar, son aylardaki gerilemenin faizlerin yükselmesinden kaynaklandığını dile getirdi.

Bursa açısından ortada olan gerçek şu ki göçle birlikte nüfus hızla artıyor. Sanayi de büyümek istiyor. Ancak Bursa’da arsa yok. Gelecek planlanması açısından bunun çözüm yolu imar alanları oluşturmaktan geçiyor. Kent anayasası olarak adlandırılan 1/100 binlik çevre düzeni planı bir çok konuda olduğu gibi bu alanda da büyük önem taşıyor. Bursa’nın hiç zaman kaybetmeden bu planı devreye alması acil ihtiyaç.

VİZE SORUNU ACENTALARI ZORA SOKUYOR

Pandemi öncesi hem iç hem de dış turizm açısından rekorlar yaşıyorduk. Neredeyse tüm Avrupa ülkeleri Türk turist akınına uğramıştı. Ancak önce pandemi ardından savaş ve Türkiye’deki göçmen nüfusun artışı yüzünden Avrupa ülkeleri deyim yerindeyse Türklere kapıları kapattı.

Schengen vizesi almak son aylarda neredeyse mucize. Turizmcilere göre Avrupa Türkiye’ye resmen Schengen ambargosu uyguluyor.

AS TV’de yayınlanan Gözlem Kulesi’ne konuk olan TÜRSAB Güney Marmara Bölge Başkanı Murat Saraçoğlu, Avrupa ülkelerinin neredeyse tamamının vize başvurularını kapattığını vurgulayarak, ‘Ara ara açılıyor ama o dönemlerde de bazı kesimlere öncelik tanınıyor. Halkımız Avrupa’ya gitmek istiyor ancak mevcut durumda acenta sahipleri bile vize alamıyor’ dedi.

Bu sürecin iyileştirilmesini bekledikleri de kaydeden Saraçoğlu, şöyle devam etti:

Bazı Avrupa ülkeleri bir yandan bizden turist beklerken diğer yandan önümüzü tıkayıcı vize problemi olması anlaşılır değil. Bu günlerde bir acentamız çok zor duruma düştü. 54 kişilik Bulgaristan turu yapılacaktı. Son dakikada vize çıkmadı. Mağdur olan tüketiciye durumu da izah edemiyoruz. Çünkü bu konuda da acentalar suçlanıyor’

BAYRAM ÖNCESİ İKRAMİYE VAR MAAŞ NEDEN YOK!

Emeklilerin son yıllarda çektikleri sıkıntılar bitmek bilmiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası bu yıl 3 bin liraya çıkarılan emeklilerin bayram ikramiyelerinin ödeme tarihlerini açıkladı. 14 Haziran’a kadar Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK emeklileri ikramiyelerini almış olacaklar.

Ancak burada önemli bir konuya dikkat çekmek istiyorum; bilindiği gibi emeklilerin maaş ödemeleri tahsis numaralarının son rakamlarına göre 17’si ile 26’sı arasında yapılıyor. Yani tam bayramın ortası.

Emekli maaşlarının erken ödenmesi için henüz bakanlıktan bir ses yok.  Oysa geçmiş yıllarda ödemeler hep bayram öncesine çekilirdi. Aynı ay içindeki ödemenin bir hafta önce yapılmasının büyük bir ekonomik yük olacağına inanmıyorum.

Umarım önümüzdeki hafta bu konu çözüme kavuşturulur ve maaşlar erken ödenir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.