Hava Durumu

Bursa Festivali 17 ilçeye yayılacak, sanatçı ambargosu olacak mı?

Yazının Giriş Tarihi: 05.06.2024 07:59
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.06.2024 10:28

Türkiye’nin en uzun soluklu festivali olmasının yanı sıra bir Bursa markası da olan Uluslararası Bursa Festivali 61 yıldan beri kentin kültür sanat hayatına renk katıyor ve gelecekte sanatçı olacak çocukların ve gençlerin dünyaca ünlü sanatçıları tanıma fırsatı sağlıyor. O yüzden festivale davet edilen sanatçıların seçimi büyük önem taşıyor. Popüler kültür her zaman kabul görür ancak farklı ve kaliteli olanı seçip Bursa’ya getirmek çok daha önemli.

Geçmişe dönüp baktığımızda, Neşet Ertaş, Emel Sayın, Ajda Pekkan, Fazıl Say ve İlhan İrem gibi bizim sanatçılarımız bir yana kimler gelip geçmedi ki…

Alphaville’den Ana Moura’ya Europe’den Haris Alexiou’ya Julio Iglassias’tan Paco de Lucia’ya kadar dünyanın ünlü sanatçıları Açıkhava’da konser vermiş, unutulmaz anılar bırakmıştı.   Sadece 1 yıl pandemiden dolayı yapılamayan bir  festivalde son  60 yılda 1197 etkinlikle 1512 sanatçı konuk  oldu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi adına Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) tarafından düzenlenen, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da desteklenen festivalin son yıllardaki organizasyonlarında en çok geçmişteki sanatçı katılımındaki çeşitliliğin azalması ve sadece Bursa merkezli olarak yapılması konuları eleştirilmişti.

Bu yılki organizasyonunun nasıl olacağı ve sanatçı ambargosu konusu önceki gün Nazım Hikmet Yılı duyurusu için basının karşısına çıkan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’e soruldu.

Toplantıdaki konuşmasında, ‘Bursa’da bugüne kadar kültürel anlamda yapılmamış olanları biliyoruz. Bunları seçim öncesinde de dile getirmiştik şimdi artık görev zamanı bu sorumluluğumuzu biliyoruz. Bursa’da birçok kültürel etkinliği yaşayarak göreceğiz ve Bursalıların da katılımını da istiyoruz’ mesajını veren Bozbey, soru üzerine çocukluk yıllarındaki festivali anlattı.

Bozbey, çocukluk yıllarında festivale büyük ilgi olduğunu belirterek, ‘Kültürpark adı üstünde Kültürparktı. Heykel’den Altıparmak’a kadar geçiş seremonisi yapılırdı.    Bunları zaman içinde maalesef yitirdik.  Ancak festival yine devam etti. Tabii ki kısıtlanmış, blok konulmuş sanatçılar var mıydı vardı. Ancak biz sanatçıların bu şekilde değerlendirilmesinden yana değiliz elbette ki Bursalıların ve Bursa’da özellikle festivali bekleyen o güzel insanların beklentilerinin karşılığını bulmasını arzu ederiz ve bunun için de arkadaşlarımız son aşamaya geldiler. Farklı dışarıdan içerden birçok sanatçı grup festivalde Bursalılarla buluşacak’ diye konuştu.

Amaçlarının sadece kent içinde bir festival olmadığını, 17 ilçeyi de kapsayacak şekilde festival anlayışını Bursa’ya yayma düşüncesi içinde olduklarını vurgulayan Bozbey şöyle devam etti:

‘Bursa artık bir bütündür. 17 ilçesiyle Bursa’dır. Dağ ilçelerinde de o izlerin taşıması lazım. Gemlik’te de İznik’te de bu izleri taşıması lazım. Festivalin Bursa’da olduğunun bilinmesi ve içinde yer alması lazım. Çabamız bu. Bu yıl atılım yapıldı. Önümüzdeki yıllarda daha farklı etkililiklerle birlikte festivali Bursa’nın festivali haline getirmiş olacağız’

BURSA ‘NİYAZİ ABİ’SİNİ KAYBETTİ

Bursa’yı 22’nci dönemde TBMM’de milletvekili olarak temsil eden ve Türkiye Parlamenterler Derneği Bursa Şube Başkanı Niyazi Pakyürek (72),  dün tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

O, siyasetçi olmanın yanı sıra iyi bir entelektüel ve aynı zamanda herkesin yardımına koşmayı görev kabul eden bir gönül insanıydı. Bu özellikleri onu Bursa’nın abisi yapmıştı.

En son ortak dostumuz Mudanya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Ali Mollasalih ile birlikte uzun bir sohbet yapmıştık. Hala Kosova’da Sultan Murat’ın türbesinin bahçesinde yaptığımız sohbeti dün gibi hatırlıyorum.

Hastalığına rağmen okuyor, dünyayı takip ediyor ve bizlere farklı pencerelerden yeni bakış açıları sağlamaya devam ediyordu. Hastalığı kötüleşinceye kadar Bursa Hakimiyet’teki köşesinde düşüncelerini paylaşmaya da devam etti.

Niyazi Abi’nin son yıllardaki en çok sevindiği gelişmelerden biri kişisel koleksiyonunda yer alan kitaplarını bağışladığı kendi adını taşıyan kütüphane olmuştu. Resmi açılışını görmese de kütüphanenin yaşarken faaliyete geçmesi onun için değerliydi.

Üsküp’te doğan ve Balkan coğrafyasını en iyi analiz edenlerden biri olan Pakyürek, bugün Vatan Mahallesi Camisinde öğle namazını müteakip Hamitler Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Bursa bir abisini, biz de hem abi ve değerli bir dostumuzu yitirdik. Mekanı cennet olsun…

SÖZÜNERİ MİMARLIK’A 3 KATEGORİDE 5 ÖDÜL DAHA

Hasan Sözüneri’yi 50 yıl öncesi Gemlik’ten tanıyorum. Biz henüz orta öğretimdeyken o İstanbul’da okuyan mimar abimizdi. Tüm gençler onu örnek alıyorduk.  1982 yılında kurduğu mimarlık bürosu 42 yılda çok önemli gelişme gösterdi. Bursa’da son yıllarda yapılan hangi esere baksanız onun imzasını görürsünüz. Yeni stadyumdan, yeni adliye binasına, Gökmen uzay ve havacılık merkezinden BTSO’nın Kirazlıyayla’daki yaşam boyu eğiktim merkezine kadar bir çok projesi bulunan Sözüneri, stadyum ve yeni adliye binalarıyla aldığı uluslar arası ödüllere bir yenisini daha ekledi. 

 Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te yapmış olduğu ‘Hills Blue Mix Used’ projesiyle katıldığı yarışmada 3 kategoride toplam beş ödülün sahibi oldu.

Bursa'nın yanı sıra İstanbul, Milano ve Taşkent’te irtibat ofisleriyle faaliyetine devam eden Tasarım merkezi statüsündeki,  “Hasan Sözüneri Mimarlık”  alanında dünyanın en prestijli ödül törenleri arasında yer alan Londra merkezli International Property Awards tarafından düzenlenen ödül törenine birçok ülkeden yoğun katılım sağlandı. Bangkok’ta gerçekleşen International Property Awards’ın Asya Pasifik Grubundaki yarışmada, En İyi Karma Kullanım Mimarisi, En İyi Yüksek Katlı Konut Mimarisi, En İyi Çoklu Konut Mimarisi kategorilerinde Özbekistan’ın en iyisi ödülünü alan proje aynı zamanda iki dalda Asya Pasifik grubunun diğer ödüllü projeleriyle dünya seçmesine katılmaya da hak kazandı.

Yüksek Mimar Hasan Sözüneri, Taşkent’te tasarladıkları ‘Hills Blue Mix Used’ projesinin 450 bin metrekare inşaat alanına sahip, 45 katlı rezidans, 3 bin 500 konut, alışveriş merkezi, 5 yıldızlı otel ve ofis yapılarından oluştuğunu belirterek, projenin 2028’te tamamlanmasının hedeflendiğini söyledi.  İlham verici tasarımların ortaya çıkmasının ekip çalışmasının başarısıyla gerçekleştiğine işaret eden Sözüneri, ‘Bu anlamda tüm çalışma arkadaşlarımızın emekleri çok büyük. Çok değerli çalışma arkadaşlarımızla birlikte ulusal ve uluslararası düzeyde mimarlık hizmetleri vermeye devam edeceğiz’ dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.