Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bursa’nın en önemli müteahhidinden samimi itiraf; İnşaat yapmayarak kardayız

Yazının Giriş Tarihi: 02.12.2023 08:02
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.12.2023 08:02

Türk ekonomisinin bir zamanlar lokomotifi olan ve büyüme rakamlarının artmasını sağlayan inşaat, doğrudan veya dolaylı olarak 250 sektörü etkilemenin yanı sıra 6 milyon insana istihdam olanağı sağlıyor.

2018 ekonomik krizinin ardından sektör, sağlanan teşvik uygulamalarıyla zaman zaman saman alevi gibi canlansa da eski yıldızının parladığı günleri arıyor. Özellikle konut sektöründe faizlerin yükselmesinin yanı sıra çalışanların reel gelirlerinin inşaat maliyetlerinin çok gerisinde kalması yüzünden neredeyse durma noktasına geldi.

AS TV’de yayınlanan Gözlem Kulesi programına konuk olan Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği Başkanı Fatih Şakir ve BALKANTÜRK Eğitim Vakfı Başkanı İlhan Uslu ile hem dernek ve vakfın çalışmalarını hem de kendi alanları olduğu için inşaat sektörünü konuştuk.

Önce inşaattan başlayayım. Çünkü Fatih Şakir’in söyledikleri çok önemliydi.  Şakir, Bursa’nın önemli müteahhitlerinden biri Bursa’da sektörün durması nedeniyle bu günlerde Hırvatistan’da yeni projeler yapma hazırlığında.

İnşaat sektöründe maliyetlerin çok yükseldiğine dikkat çekerek sözlerine başlayan Şakir şöyle devam etti: 

‘Maalesef piyasa fırsatçı bir piyasa her türlü beladan kazadan da bir fırsat çıkarılıyor. Beton, demir ve işçilik maliyetleri çok arttı. Sektördeki kalifiye elemanların büyük çoğunluğu TOKİ tarafından deprem bölgesindeki 11 ilde çalıştırılıyor. Usta bulamıyoruz’

Fatih Şakir, 40 yıldan beri sektörün içinde bulunduğu hatırlatmasını da yaparak,  ‘Bizim sektörü futbol gibi anlatırsak uzun soluklu mücadelede,  ilk yarı üç tane gol attık. İkinci yarı gol yememek için defans yapıyoruz. İnşaat yapmamakla bu dönem kardayız.  Yatırım yapıp yeni proje hazırlarsak yüksek maliyetler nedeniyle daire fiyatı 13-14 milyon lira oldu. Kim alacak? Orta direk kalmadı. Bizim müşterilerimiz hep beyaz yakalıydı. Reel ücretleri düşünce daire hatta araba alacak tasarrufu dahi yapamıyorlar’ dedi.

Şakir, böyle giderse proje müteahhidi kalmayacağını kooperatifçiliğe geri dönüleceği uyarısında bulundu.

 İlhan Uslu da, bu inşaat maliyetleriyle Bursa’da yap-sat işi yapan müteahhitlerin işinin çok zor olduğuna dikkat çekerek, şöyle devam etti:

Özellikle kredi faizlerinin yüksek olması inşaat sektörünü ciddi şekilde engelliyor ve önünü kesiyor. Tabii kentsel dönüşümle ilgili yapılan çalışmalar bir nebze işçileri malzeme sektöründe bulunanlara katkıda bulunabiliyor ama bunlar çok çok az. İnşaat yapılmadıktan sonra yeni binalar yapılmadıktan sonra konut stokunun yenilenmesi çok zor.’


BEV KIZ YURDU YAPACAK

Geçtiğimiz hafta güven tazeleyerek ikinci dönemine başlayan BALKANTÜRK Eğitim Vakfı Başkanı İlhan Uslu, önceki dönem çalışmalarını anlattı. Bursa’ya değer katan Balkan göçmenleriyle ilgili kitap hazırladıklarını ve yeni dönemde ikinci kuşak iş insanlarını anlatan benzerinin hazırlanacağını belirten Uslu, kitabın gelirinin öğrenci bursu ve yatırımlarda kullanıldığını söyledi.

Yeni dönem için en önemli projelerinin kız yurdu olduğunu belirten Uslu, ‘Nilüfer Belediyesi ile bu konuda protokol imzaladık ve temel atma aşamasına geldik. Çok önemli bir proje üniversite kampusüne bir durak mesafede. 100 olarak başladık ama 150’ye de çıkabiliriz. Oda sistemiyle çok modern bir yurt yapmayı planlıyoruz. Projeyi hayırsever iş insanlarımızın desteğiyle gerçekleştireceğiz’ dedi.

BALKANTÜRKSİAD Başkanı Fatih Şakir de, dernek kurulduktan sonra Balkan ve Rumeli kökenli iş insanları arasında başlayan diyalogların yatırıma dönüşmeye başladığını vurgulayarak şöyle devam etti:

AB projeleri üzerinde yoğunlaşıyoruz. Türkiye’nin 300 milyon Euro destek verdiği 15 milyar Euro’luk bir yatırım fonu var. Özellikle çevre ve yeşil enerji konularında üç ülke ortaklı projeler gerçekleştirilince bu imkandan yararlanılıyor. Bu konuda AB ülkesi Bulgaristan’dan şirketlerle bağlantı kurmak istiyoruz’


PAZARCILAR ADAYLARA SESLENDİ; BARİ ÜZERİMİZİ KAPATIN

Bursa Pazarcılar Odası Başkanı Refik Aksu, özellikle pandemi döneminde pazarcıların haklarını korumak ve daha iyi şartlarda çalışmalarını sağlamak için yoğun çaba gösterdi. Bunu sağlamak için belediyelerle yakın işbirliği yapan ve protokollerle bunları imza altına alan Aksu, yaklaşan yerel seçim öncesi belediye başkan adaylarına çağrıda bulundu:

18 saatlik çalışma maratonunda pazarcıların her türlü doğa koşullarına rağmen vatandaşlara hizmet vermek için çaba sarf ettiğini belirten Aksu, ‘ Acaba halk nezdinde itibar veya yerel yönetimlerden hizmet anlamında gerçek ilgiyi görüyor mu?’ sorusunu yöneltti.

Pazarcı esnafının bir saygınlığı olmasını istediklerini vurgulayan Refik Aksu, şöyle devam etti:

 ‘Günümüz Türkiye’sinde Sokak pazarlarının ve üstü açık pazar yerlerinin çok oluşu halk nezdinde pazarcı esnafını basit kılıyor. Önümüzde yerel seçimler var her mahalle muhtarının vaadidir Mahallesine belediyelerden pazar yeri kazandırmak ister fakat pazarcı iş yapmış yapmamış kimsenin umurunda değil.

Belediyelerimizden talebimizdir bizler ekstra pazar yeri istemiyoruz. Yıllardır açık alanda halka hizmet veren bir sürü pazar yerimiz var acilen yoğunlukları göz önünde bulundurularak üstünün kapatılmasını esnafımız adına belediyelerimizden talep ediyoruz. Tabii meslek odası olarak bizim de görüşümüz alınmalı.  Kısacası kıymetli belediye başkanımızdan ve aday adaylarımızdan talebimizdir; Bulunduğumuz semtlerde halkımıza en kısa yoldan yüreğine dokunuş kapalı pazar alanlarımızın şehrimize daha fazla kazandırılmaktan geçer diyoruz.

Kapalı pazar alanlarının ne kadar kıymetli olduğunu geçtiğimiz şubat ayındaki yaşadığımız asrın felaketinde canlı şahit olduk pazar yerlerimiz acil afet merkezleri olarak kullanıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.