Hava Durumu

Bursa’nın gastronomi yolculuğuna endüstriyel destek…

Yazının Giriş Tarihi: 22.05.2024 08:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 22.05.2024 08:05

Verimli topraklar üzerinde bulunan Bursa insanoğlunun yerleşik hayata geçtiği günlere dayanan köklü bir geçmişe sahip. Her uygarlık yaşadığı dönemde bu coğrafyaya derin izler bırakmış.

En son Bizans ve onun ardından Osmanlı imparatorluğu dönemlerinde gözde şehirlerden biri olan Bursa ipek yolunda bulunmasının katkısıyla doğudan ve batıdan gelen kültürlerden etkilenmiş. Bu sentez, Osmanlı’nın son dönemi ve Cumhuriyetin ilk yıllarında Balkanlar ve Kafkaslar, son 60 yılda da Karadeniz ve Doğu Anadolu’dan göçlerle daha da zenginleşmiş.

Tarım ve sanayinin ardından son yıllarda rotasını turizme çevirmek isteyen Bursa, bu köklü tarihin bir yansıması olan mutfak kültüründen de yararlanmaya başladı. Çünkü turizm artık güneş ve plaj anlayışından çıktı. Artık turizm denilince akla gastronomi de gelmeye başladı. Yapılan araştırmalara göre, turizmde gastronomi yüzde 30’luk bir etkiye sahip yani her üç insandan biri turistik amaçlı seyahatlerinde gastronomiyi de dikkate alıyor. 

Zengin mutfağına rağmen Bursa bu konuda biraz geç kalmış olsa da gastronomide söz sahibi olduğunu göstermek amacıyla son yıllarda önemli çalışmalara imza attı. Turizm profesyonellerin girişimleriyle yemek menüleri oluşturuldu, sadece bu bölgede yetiştirilen ürünler için coğrafi işaretler alınmaya başlandı. Bunun zirvesini de tüm bu zenginliklerin vitrine çıkacağı gastronomi festivali oluşturdu. İki yıl önce düzenlenen festivali 400 bin, geçen yıl da 500 kişi ziyaret etti.

Geçmiş yıllarda, yol üstü restoranlardaki İnegöl köfte, Uludağ’dan inerken İskender kebap alışkanlığı bu alanda yapılan çalışmalar ve gastronomi festivallerinin yarattığı sinerji ile bambaşka bir boyut kazandı. Çevre illerde yaşayanlar hafta sonları İnegöl köfte, İskender kebabın yanı sıra Bursalılar çok iyi bildiği cantık, süt helvası, pideli köfte, tahanlı pide yemek için hafta sonları Bursa’ya akın etmeye başladı.

Hiç dikkat ettiniz mi bilemiyorum, hafta sonları eskiden sadece tanınmış bir iki restorandaki kuyruklar, şehrin geneline yansımaya başladı.

Geçen bayramda internet sitelerinde Diyarbakır’a olan turist akını yazılıp çizildi. 9 günlük bayram tatilinde Diyarbakır’a 500 bin kişi gitmiş, Bursa’da günübirlik ziyaretçilerin ölçümleri yapılmadığı için tam sayılar bilinmiyor ancak bayramda Bursa’nın Diyarbakır’dan geri kalır yanı yoktu.  

Bursa’nın gastronomi yolculuğuna endüstriyel yemek sektöründen de bir destek geldi. Bursa Yemek Sanayicileri Derneği (BUYSAD) Başkanı Coşkun Dönmez, Bursa'nın özgün yemek kültürünü endüstriyel yemek sektörü standartlarına uygun hale getirerek, okul ve iş yerlerinde bu lezzetleri sunmayı amaçladıklarını belirtti.    

ADD, SOĞUKSU PROJESİNE İTİRAZ NEDENİNİ SİYASİ PARTİLERE ANLATTI

Bursa’da son ayların en çok tartışılan konularından biri Soğuksu’da yapımı planlanan ve imarla ilgili planlamaları bakanlık tarafından gerçekleştirilen OSB projesine itiraz eden Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Bursa şubesi, 4 mayıs’ta  ‘Bursa ovası da sanayisi de tüm değerleri de sahipsiz değildir’ başlıklı basın toplantısı düzenlemişti. 

Açıklamasında projeye neden itiraz ettiklerini gerekçeleriyle açıklayan ADD Bursa Şube Başkanı Gürhan Akdoğan, Bursa’da 17’si OSB olmak üzere 52 adet sanayi yerleşimi bulunduğunu ve tarım arazilerinin yok edilmemesi için yeni sanayi bölgeleri kurulmasına izin verilmemesini istemişti

İtirazlarını anlatmak ve gerekçelerini sunmak üzere çeşitli STK’lar ve sendikalarla görüşmeler yaptıklarını ifade eden Akdoğan, muhalefet partileri CHP ve İYİ Parti yönetimlerini ziyaret ederek teknik dosyalarını sundu ve teknik gerekçelerin dikkate alınarak destek vermelerini istedi. 

CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş ve İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Hasanoğlu ile görüşen Akdoğan, 21 Nisan’da askıya çıkan plan değişikliği için Bursa Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne resmi itirazlarını da gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.

GENÇLİK BAYRAMINDA YARIŞTILAR

Bursa her ne kadar futbol, basketbol ve voleybol kenti olarak görülse de satrançta da Türkiye’nin önemli kentlerinden biri.

Atatürkçü Düşünce Derneği Bursa Şubesi, bu spora gönül veren öğrencileri 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Bayramı’nda bir araya getirmek için Bursa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Satranç Federasyonu Bursa Satranç İl Temsilciliği ile birlikte turnuva düzenledi.

CHP Bursa Milletvekili Hasan Öztürk ile Osmangazi Belediye Başkan Vekilimiz Hande Apaydın’ın da izlediği turnuvaya 13 ilden 334 sporcu katıldı. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nden düzenlenen turnuvada başarılı olan sporcular 12 kupa ve 54 madalya ile ödüllendirildi

ADD Başkan Bursa Şubesi Başkan Yardımcısı Ali Küçüksarı, Atatürk’ün ‘Ben sporcunun zeki çevik aynı zamanda ahlaklısını severim’ sözlerini şiar edinerek düzenledikleri turnuvaya gösterilen ilginin mutluluk verici olduğunu belirterek, ‘ Atatürkçü Düşünce Derneği olarak bundan sonrada milli bayramlarda ve diğer zamanlarda çeşitli temalı turnuvalar düzenleyeceğiz. Aydınlık geleceğimiz çocuklarımızın ve gençlerimiz ellerinde yükselecek’ dedi. 

BAYKARA, İKİNCİ BAHARA ADIM ATTI

Kalite Birliği Başkan Vekili ve Bursa Platformu Başkan Yardımcısı Ferudun Baykara’yı yıllar önce Bosna’da Srebrenitza soykırımının anma yürüyüşünde yakından tanıma fırsatı bulmuştuk.

Gazeteci arkadaşım Adnan Baştopçu ile birlikte yıllardan beri dağcılık yapan Baykara’nın temposuna bir türlü yetişemeyince o bizim yardımımıza koşmuştu. Üç günde kat ettiğimiz 60 kilometrelik güzergahta bizi yalnız bırakmayan hatta eşyalarımızın taşınmasından kamp yeri kurulmasına kadar her türlü desteği vermişti.

Bosna dönüşü de dostluğumuzun sürdüğü Baykara, geçtiğimiz hafta hem de doğum gününde 40 yıllık kamu görevinden emekli olarak ikinci bahara merhaba dedi.

Botaş Güney Marmara İşletme Müdürlüğü’nün ardından Baykara’nın kadim dostu ve Kalite Birliği Başkanı Mustafa Karaman’ın düzenlediği anma gecesinde de duygulu anlar yaşandı.

Kamuya veda - Hoş bir seda - Dosta vefa’ gecesinde Karaman, Baykara’ya şöyle seslendi: 

Bir yiğit geçti devletten, / Devlet geçse de bu yiğitten, / Ama yiğit asla geçmedi devletten. / Baykara; / Yiğitlere örneksin. / Sen aslında Turan adlı devletsin.                           

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.