Hava Durumu
mobmenu

Son Dakika

  Bursa’nın lezzet şöleni 15 Eylül’de başlayacak

  Yazının Giriş Tarihi: 02.08.2023 07:59
  Yazının Güncellenme Tarihi: 02.08.2023 07:59

  Tarihi ve kültürel mirası, eşsiz doğal güzellikleri ile turizmin her dalında önemli bir potansiyele sahip Bursa son yıllarda zengin mutfağıyla vitrine çıkıyor.

  Zengin Bursa mutfağının tanıtımında belki biraz geç kalındı ama bazen geç başlamak sizden öncekilerin nerede hata yaptıklarını, nasıl başarı elde ettiklerini görmek açısından da faydalı oluyor. 

  Öyle de oldu zaten…

  Bursa Büyükşehir Belediyesi aylar hatta 2 yıl öncesinden kökleri ta Osmanlı saray mutfağına kadar uzanan Bursa lezzetlerini vitrine çıkarmanın hazırlıklarını yapıyordu. Rotasını turizmine çeviren Bursa için olmazsa olmazlardan biri gastronominin ön plana çıkarılmasıydı. Bugün Türkiye’nin neresine giderseniz gidin tıpkı Adana Kebabı gibi Bursa kebabı ya da namı diğer İskender’in de şöhretinin olduğunu görürsünüz. Sadece Bursa kebabı değil, 700 yıllık Osmanlı geleneği ve saray mutfağının da çıkış yeri Bursa’ydı.  Bu lezzetlerin gün yüzüne çıkarılması için  Büyükşehir belediyesince Bursa Turizm Platformu, Bursa Aşçılar Derneği ile işbirliği yaparak, Bursa menüleri oluşturdu ve  bunlar turistik otellerin restoranlarında yer almaya başladı.

  Sıra bunların vitrine çıkarılmasına gelmişti.

  3 yıl önce Bursa-Gaziantep uçak seferlerinin başlaması dolayısıyla bu kenti ziyaret ettiğimizde, üzülerek yazıyorum, maalesef artık Bursa-Gaziantep direkt seferleri yok. Gastronomi kentinde yapılanları görmüştük.  Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da gezi sırasında Bursa’da da gastronomi festivali düzenlemek istediklerini ve Gaziantep’in bilgi birikiminden de yararlanacaklarını söylemişti.

  Araya pandemi girince proje ertelendi ve geçen yıl  gastronomi festivalinin ilki bu iş için biçilmiş kaftan olan Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlendi. 

  Gastronomi festivali ile birlikte Burkon Turizm ve Network Fuarcılık tarafından düzenlenen BUTUR 3’üncü Turizm Fuarı ve 4’üncü Bursa Turizm Zirvesi ile TURFOOD 4. Gıda Fuarı’nın da festival tarihe alınması organizasyonu daha güçlü hale getirdi.

  Festival, beklenenin üzerinde ilgi gördü.  400 bine yakın ziyaretçi ağırlayan fuarla ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da ’18,5 belediye başkanıyım ben böyle bir şey görmedim’ sözleriyle gösterilen ilgiye karşı memnuniyetini diye getirmişti.

  Festivalin sona ermesinin ardından hemen değerlendirme toplantıları yapıldı ve hazırlıklara başlandı. Deprem felaketine rağmen sürdürülen hazırlıkların sonunda bu yıl ikincisi düzenlenecek festivalin tarihi önceki gün Bursa Valisi Yakup Canbolat başkanlığında toplanan ve Bursa turizminin masaya yatırıldığı istişare toplantısında Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş tarafından açıklandı.

  Gastronomi alanında çok önemli değerlere sahip Bursa’nın tescilli ürünlerle bu konuda hayli iddialı olduğunun altını çizen Aktaş, geçen sene 23-25 Eylül 2022 tarihlerinde düzenlenen festivale yurt içi ve yurt dışından gıda üzerine çalışan pek çok firmanın katıldığını hatırlattı.


  ‘BENİM DEĞİL BURSA’NIN ORGANİZASYONU’

  Geçen yıl 400 bin civarında kişinin festival boyunca düzenlenen etkinliklere adeta akın ettiğini ve aynı motivasyonla çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Aktaş,  şöyle devam etti:

  ‘2. Bursa Gastronomi Festivali’mizi 15-17 Eylül 2023 tarihleri arasında gerçekleştireceğiz. Geçen seneye nazaran daha da coşkulu geçeceğine yürekten inanıyorum. Bu organizasyon benim veya Büyükşehir Belediyesi’nin değil, Bursa’nın organizasyonu. Ne kadar çok sahip çıkarsak, ne kadar elimizi taşın altına koyarsak, şehir olarak ciddi kazanç sağlarız. Bursa’mız kadim bir tarih ve kültür şehri. Bu özelliklerimizi turizm çatısı altında tanıtmak her birimizin görevi. Ben sadece fabrika bacalarının tüttüğü bir Bursa hayal etmiyorum. Turizm öncelikli değerlerimizden biri. Ancak turizmle alakalı kat etmemiz gereken ciddi mesafeler var”


  DEPREM BÖLGESİNİN 8 İLİNDEN KADIN KOOPERATİFLERİ KATILACAK

  Gastronomi festivalinin ayrıntılarını öğrenmek için Bursa Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler ve Turizm Daire Başkanı Abdülkerim Baştürk’ü aradım.  Baştürk, geçen yılki festivale katılan 80 Bursa firmasının 10 milyon liralık ciro gerçekleştirdiğini hatırlatarak, eylül ayındaki festivalle ilgili şu bilgileri verdi:

  ‘Merinos Parkı’nda 140 bağımsız bölüm yer alacak. Bazı firmalar 2-3 çadır istiyor ama hepsine olumlu yanıt veremiyoruz. Ortalama 60-70 arası firma olacak. Kadın dernekleri de ücretsiz faydalanacak’

  Geçen yılki festivalin handikabı kent ile özdeşleşmiş Bursa kebabı firmalarının yer almamasıydı. Peki, bu yıl bu firmaların katılımı olacak mı?

  Baştürk bu soruya karşılık, ‘ Toplantıya da bu firmalar davet edildi ama salon dolu olmasına rağmen Bursa Kebabı’nın ünlü firmaları yine yoktu. Sonra diyorlar ki gastronomide Gaziantep iyi. Tabii iyi olacak. Bütün firmalar festivalden bir hafta önce gidiyor. Neyin nasıl olacağı konusunda belediyeden önce aksiyon alıyorlar.  O firmaların bilinirliği de bizim firmalarımızdan az değil’ yanıtını verdi.

  Baştürk, festivalle ilgili Emitt Fuarı’nda,  depremden büyük zarar gören Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman’dan katılımcıların festivalde yer alması için görüşmeler yaptıklarını söylemişti.  Bu konuda önemli bir gelişme yaşandı.

  Baştürk’ün verdiği bilgiye göre, deprem bölgesindeki 8 ilden üretici kadın kooperatifi festivale katılacak. Valiliklerle irtibata geçtiklerini belirterek, ‘Biz, üretici kadın kooperatiflerine destek vereceğimizi söyledik. Hiçbir masrafları olmadan gelip burada ürünlerini satarak kadınların ekonomilerine katkıda bulunacağız. Görüşmeler devam ediyor. Deprem bölgesindeki tüm illerden en az bir kadın kooperatifi katılacak’


  GÖZLEM KULESİ’NDE GÜNDEM; TURİZM

  Turizm istişare toplantısında Bursa’nın bu sektörle ilgili önemli konuları masaya yatırıldı. Bunun öncesinde de TÜRSAB Genel Başkan Yardımcısı Hasan Eker, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis toplantısında önemli açıklamalarda bulunmuştu.

  Eker, bu akşam ASTV’de yayınlanan Gözlem Kulesi’nin konuğu olacak. Eker’le hem Bursa hem Türkiye’de turizm konusunu ele alacağız.

  Gözlem Kulesi, saat 20.30’da ASTV’de

  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar
  Yükleniyor..

  YAZARIN DİĞER YAZILARI

   En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.