Hava Durumu

Bursa yine kendi göbeğini kesecek; Lojistik merkezi BTSO kuracak

Yazının Giriş Tarihi: 30.05.2024 08:07
Yazının Güncellenme Tarihi: 30.05.2024 08:07

Bursa’nın Türkiye’de ekonomide lokomotif ve öncü kent olmasının en önemli unsurlarından biri kendi göbeğini kesme becerisinden kaynaklanıyor. Bu sadece ekonomi ile de sınırlı değil. Şehircilik ve diğer yatırımlarda da aynı durum söz konusu.

Bursa daha iki yıl öncesine kadar tüm raylı sistemleri belediyenin imkanlarıyla hayata geçirdi. Stadyumunu kendisi yaptı. Okul binaları hatta üniversite kampuslerindeki eğitim binaları bile bu kentin hayırseverlerinin yaptığı katkılarla gerçekleştirildi. BTSO okul yatırımlarından dolayı TBMM’den madalya bile aldı. BTSO, Gökmen Uzay ve Havacılık merkeziyle Türkiye’ye örnek oldu. Sanayideki dönüşüm için TEKNOSAB projesi hayata geçirildi.

Bursa’nın bu girişimci özelliğini bir kez daha ön plana çıkaran hamle yine BTSO’dan geldi. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, odanın mayıs ayı meclis toplantısında iki gelişmeyi kamuoyuna duyurdu: TEKNOSAB’a iki yeni lojistik merkez ve yenilenebilir enerji üretimi alanında hücre üretimi.

Bursa lojistik merkezi yıllardan beri bekliyordu. BUSİAD neredeyse 10 yıl önce bununla ilgili fizibite yapmış, çok kapsamlı bir rapor bile hazırlamıştı. Ancak beklentiler hep Ankara ve bakanlıklar merkezli olduğu için bir türlü hayata geçirilememişti. Bursa gibi bir üretim üssünün lojistik merkezinin olmaması ise ayrı bir tartışma konusuydu.

Gelelim iki projenin ayrıntılarına;

 2016 yılından itibaren başlattıkları çalışmaların ete kemiğe büründüğünün altını çizen Burkay’ın meclis üyelerine verdiği bilgiye göre,  TEKNOSAB’da Güney Marmara’nın en büyük lojistik merkezi hayata geçirilecek. İki farklı lokasyonda planlanan TEKNOSAB Lojistik Park Projesi,  Bursa’ya 30, Bandırma Limanı’na 75, Gemlik Limanı’na ise 50 kilometre gibi bir mesafede bulunuyor.

TEKNOSAB sınırları içinde 173 bin 600 ve 89 bin metrekarelik iki farklı alanda hayata geçirilecek.

Finansmanı nasıl sağlanacak?

Türkiye’deki 360’a yakın Organize Sanayi Bölgesi’nin yatırıma başlama süresinin yaklaşık 12 yıl olduğunu ancak gerçekleştirdikleri iş modeliyle TEKNOSAB gibi dev bir projenin kamulaştırma ve altyapı yatırımları da dahil olmak üzere 4 yıl gibi kısa bir sürede hayata geçirmeyi başardıklarını hatırlanmasını yapan Burkay, Lojistik Park projesinin yeni bir iş modeliyle kurgulandığını açıkladı. 

Burkay’ın verdiği bilgiye göre, bu kapsamda TEKNOSAB Lojistik Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nu kurulacak. Bu fon, aynı zamanda TEKNOSAB Lojistik Park AŞ paylarına yatırım yapacak. TEKNOSAB Lojistik Park A.Ş, lojistik merkezinin inşaatı ve işletmesinden sorumlu olacak. Yatırım Fonu’nda 5 ana pay grubu olacak. Öncelikli olarak TEKNOSAB yatırımcıları ve BTSO organ üyesi iş insanları, imtiyazlı paylara ve yatırım olanağına sahip olacak. Diğer paylar ise imtiyaz içermeyecek ve Türk iş dünyasına, emeklilik fonları, nitelikli yerli ve yabancı yatırımcılara ihraç edilecek. TEKNOSAB Lojistik Park Girişim Sermayesi Yatırım Fonu ile toplamda 262 bin 600 metrekarelik alanı barındıran yaklaşık 170 milyon dolar seviyesinde bir yatırım gerçekleştirilmesi ön görülüyor. 30 ayda tamamlanması hedeflenen projeden 55 bin BTSO üyesi faydalanabilecek.

BURKAY; DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM OLACAKSA BUNU BİZ BAŞARACAĞIZ

Lojistik merkez ile ilgili birkaç ayrıntı daha vereyim;

TEKNOSAB’ta iki farklı noktada 2 akıllı depo planlanıyor. İlk lojistik merkez 130 bin 420 metrekare üzerine 2 kat olarak inşa edilecek. Toplam kiralanabilir alan 173 bin 600 metrekare olacak. İkinci  lojistik merkez 63 bin metrekare üzerine yine 2 kat olarak inşa edilecek. Buradaki toplam kiralanabilir alan ise 89 bin metrekare olacak. İlk lojistik merkez projesinde gümrük sahası, 220 TIR ve treyler kapasiteli park yeri, sosyal tesis, günübirlik konaklama ve yeşil alan bulunacak. İkinci lojistik merkez projesinde ise yine gümrük sahası, 110 TIR ve treyler parkı sosyal tesis, günübirlik konaklama ve yeşil alan bulunacak. 

BTSO olarak, bu coğrafyada oyun planı olan birkaç ender kurumdan bir tanesiyiz’ diyen Burkay, şöyle devam etti:

Bursa’da değişim ve dönüşüm olacaksa bunu biz başaracağız. Elimizde projelerimiz var. Bu konularda ciddi mesailer harcıyor, ciddi araştırmalar yapıyoruz. Alanında dünyanın en iyisi olan danışmanlarla çalışıyoruz. BTSO üyelerinin tamamına önemli yatırım fırsatları sunacağız. Üyelerimizin pasif gelire sahip olmalarını sağlayan bir yapıyı ortaya çıkaracağız. Tüm üyelerimize çağrımız bu oyunun bir parçası olmaları. Bursa’ya ve üyelerimize yapacağımız en büyük hizmet bu’

GÜNEŞ ENERJİSİ İÇİN HÜCRE YATIRIMI PROJESİ

Yenilenebilir enerji gelecek planlaması içinde önemli unsurlardan biri haline geldi.  Konvansiyonel sektörlerde büyüme oranlarının sınırlı düzeyde kaldığını buna karşın yenilenebilir enerji alanındaki büyüme oranlarının yüzde 6 binlere kadar ulaştığına dikkat çeken Başkan Burkay, Türkiye’nin ve Bursa’nın bu sektördeki rolünü güçlendirmek amacıyla yaklaşık 2 yıl önce BB Solar şirketini kurduklarını söyledi.

Bursa’da hücre ve modül yatırımı için 12 farklı iş modeli üzerinde çalıştıklarını açıklayan Burkay, bu konuda sunulacak teşviklerle ilgili olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile yaptıkları çalışmaların sürdüğünü söyledi. İlk etapta 2 GigaWatts (GW) olmak üzere toplamda 5 GW’lık bir yatırım planladıklarını vurgulayan Burkay, “Bu konuda uluslararası alandaki firmalarla da görüşmelerimiz sürüyor. Bu alanda dünyada da söz sahibi firmalarla işbirliği yapmamız projemize güç katacak.” dedi.

Hücre ve modül üretimi ile başlatmayı planladıkları yenilenebilir enerji yatırımlarını da BTSO’nun tüm üyelerine açacaklarını dile getiren Burkay, şunları kaydetti: “ Başta enerji olmak üzere, bu tarz bir ana sanayi Bursa’ya yerleştiğinde, bu tesise hizmet verecek yüzlerce tedarikçi şirket ortaya çıkacak. Aynı TOGG’da olduğu gibi. TOGG, Bursa’da kuruldu. Bugün, TOGG’a parça ve servis hizmeti veren birçok şirketimiz var. Yenilenebilir enerji sektöründe ana sanayinin burada güçlenmesi, Bursa’nın önümüzdeki 50 yılda da oyunda yer almasını sağlayacak. Teşvik belgesini çıkardığımızda BB Solar projesine de TEKNOSAB Lojistik Park projesinde olduğu gibi Girişim Sermayesi Yatırım Fonu modeli ile tüm üyelerimiz yatırım yapabilecekler’

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.