Hava Durumu

CHP Genel Başkanı Özel, Şadi Özdemir’den neyi sordu?

Yazının Giriş Tarihi: 15.05.2024 08:19
Yazının Güncellenme Tarihi: 15.05.2024 08:19

Nilüfer ile ilgili yazılarımda kuruluşuna tanıklık ettiğimiz ve son 10 yıldır kentin cazibe merkezi olan bölgenin kuruluşunu anlatırım.

Bursa, uzun yıllardan beri doğu-batı hattında lineer bir şekilde gelişti.  Çünkü bir tarafı Uludağ, diğer yanı ise ova koruma bölgesiydi. Bursa, kabına sığmadıkça güneşin batış istikametine doğru ilerlerken, toplu konut bölgesi olarak 35 yıl önce kurulan Nilüfer, ilk yıllarda, gündüz şehir merkezindeki işyerlerine giden insanların sadece uyumak için evlerine döndüğü bir otel kentten kısa sürede, cazibe merkezine döndü. Kent merkezinin keşmekeşinden kaçmak isteyenlerin akınına uğrayan Nilüfer bu sürede 10 kata yakın büyüyerek, 550 bine nüfusa ulaştı.    

CHP, 31 Mart seçimlerinde tercihini eski il başkanı Şadi Özdemir’den yana kullanarak aday gösterdi ve ittifaksız girilen seçimlerde CHP yüzde 60’a yakın oy oranına ulaştı.

En son seçim öncesi 100 Güldüren proje sunumunda dinleme imkanı bulduğumuz bugün itibarıyla görevdeki birinci ayını dolduran Nilüfer’in yeni başkanı Şadi Özdemir basınla bir araya gelerek, belediyedeki yeni organizasyon şemasını anlattı, merak edilen konularda bilgi verdi.

Sohbet toplantısında Şadi Özdemir’i dinlerken zaman zaman görevi bir CHP’li başkandan değil de başka partili bir isimden aldığı hissine kapıldım ama bu algının oluşmasına izin vermek istemeyen Özdemir, Turgay erdem ile arkadaş ve aynı partide mücadele ettiklerinin altını çizme gereği duydu. Ama konuşmasının genelinde il başkanlığından kalma alışkanlık olsa gerek oldukça sert mesajlar da verdi.

CHP İl Başkanı Nihat Yeşiltaş ve Nilüfer İlçe Başkanı Özgür Şahin’in de katıldığı toplantıda Özdemir konuşmasına hayırlı olsun ziyaretlerindeki görüşme trafiğinin zorluklarını anlatarak başladı, ardından Nilüfer algısı ile ilgili sözleri ise oldukça dikkat çekiciydi.

Nilüfer Belediyesi’nin algısında bir miktar bozukluk vardı’ diyen Özdemir, şöyle devam etti:  ‘Yeniden nasıl ayağa kaldırıp algıyı değiştiririz diye çalışmalarını yaptık. Seçim kampanyası boyunca ilçe başkanımızla 64 mahalleyi gezdik. Sahada partililer vatandaşlar ile görüştük. Yeni yapılanmada bu sahanın isteklerini de görerek algısını görerek bunu düzeltecek yapılar kurmaya çalıştık’

Özdemir, aday olurken problemleri bildiğini de vurgulayarak,  ‘Turgay Başkan arkadaşım, o ayrı bir şey. Ben herhangi bir şeyden sızlanma durumum yok.  Turgay Başkan Ak Partili de olsaydı şu anda söylediklerimi söylerdim. Algılar üzerinden insanları suçlamak haklı bir şey değil. Genel Başkanımız aradı ve borç çok mu diye sordu. ‘önemli değil sürdürebiliriz’ yanıtını verdim. Kasa boş lafı bana ait değil. Finansal bozukluk var ve düzeltilecek’ diye konuştu.

Belediyenin mülk satışı ile ilgili bir soru üzerine de, mülk satışından ziyade belediyeye kalıcı ve sürekli gelir sağlayacak bir proje hazırladığını ve bunun hukuki alt yapısı için çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Özdemir, yeni açıklanan tasarruf tedbirleriyle ilgili olarak da, şunları söyledi:

‘Araç kiralama yapma diyor. Araç kiralama sözleşmem bitiyor. Ben bu durumda çöpleri toplayamayacak mıyım? Benim vaatlerim var. 100 proje açıkladım. Toplum da buna inandığı için destek verdi. Vatandaşla toplumsal sözleşme yaptım. Hükümete soruyorum. Ne oldu bütün yetkileri merkeze alıyorsunuz. Ben bunun sürdürülebilir olmadığını düşünüyorum. AK Parti’nin huyu var. Bunu da düzelteceğini düşünüyorum’

‘TARIM ALANLARINA ÇİVİ ÇAKTIRMAYACAĞIZ’

 Özdemir, seçim kapmayası döneminde yaşadıklarını anlatırken, FSM bulvarında gezerken Nilüfer’de oturan seçmen bulmakta güçlük çektiklerini vurgulayarak, insanların daha sosyal, kültür sanat spor kenti olduğu için şehrin diğer ilçelerinden buraya geldiklerini söyledi.

Mustafa Bozbey’in büyükşehir belediye başkanı seçilmesiyle Nilüfer’deki ortamın diğer ilçelere de yayılacağından emin olduğunu ifade eden Özdemir konuşmasını şöyle sürdürdü: 

‘ Gerçek şu ki sanayi, bütün özel okullar, bütün özel büyük hastaneler Nilüfer’de kent dengesini kaybetmiş. Herkes batıya gelmek istiyor. Nilüfer aslında yükünü gereğinden fazla almış. Bu göç talebini kısacak çözümler bulmazsak bu mutlu kent kimliğini kaybeder. Önlemler almak lazım. Nitelikli OSB’ler üretmek, yüksek teknoloji bölgelerine dönmek lazım. Nilüferde insan kayağı ve sermaye ve bilgi birikimi var. Daha kolayına kaçıp orta teknolojiyi Nilüfer’den Karacabey’e doğru büyütmeye çalışıyoruz. Adına teknoloji OSB desek de teknoloji ile alakası olmayan burada üretilenleri orada da üretmeye başlayacağız. 200 bin kişinin istihdamından bahsediliyor. Bunlar da Nilüfer’de yaşamak isteyecek. Her yeni istihdam alanı aynı zamanda konut talebini getiriyor. Trafik yoğunluğu ve hava kirliliği getiriyor. Bunları ve talepleri karşılayacak planlama yapılmazsa kaçaklar başlıyor. Tarım alanlarına binalar yükseliyor. Bunlarla ilgili özellikle tarım alanlarıyla ilgili hiçbir şekilde müsamaha göstermeyeceğiz. Gördüğümüz her şeyin üzerine gidiyoruz, çivi çaktırmak istemiyoruz’

‘BÖYLE GİDERSE NİLÜFER KİMSENİN YAŞAMAK İSTEMEDİĞİ YER OLACAK’

 Deprem ve kentsel dönüşüm çalışmalarını da değerlendiren Başkan Şadi Özdemir, en önemli sorunların başında kentsel dönüşüm ve deprem olduğuna dikkat çekti.   Özdemir,  ‘Depremi hiç dikkate almadan yapılaşma oldu. Toprak yapısı itibariyle depremden en çok etkilenecek ilçe Nilüfer. Yeni planlamalarda işler kolay. Fay hatları belli, planlamalar yapılabilir. Deprem gerekçesiyle Nilüfer’de birçok yer, kentsel dönüşüm alanı ilan edildi. Rantı yüksek olan yerlerde bina bazlı dönüşüm yapılarak nüfus 3 kat artırıldı. Ataevler bölgesinde yapılaşma bittiğinde nüfus tam üç kat artıyor. Yeşil alanlar, otopark alanı, eğitim, sağlık, sosyal donatı alanları artmıyor. Bir süre sonra Ataevler, Nilüfer’in standartlarının çok altına inmiş ve kimsenin yaşamak istemediği bölge haline gelecek. Bu modelden hızlıca vazgeçmek gerekiyor. Bölgesel bütüncül planlar yapmak gerekiyor. Kimseye kamunun hakkını yedirmek niyetinde değiliz. Ancak bunlar, tek başına belediye başkanının çözeceği meseleler değil. Kent konseyi, akademik odalar, sivil toplum örgütleri ile çözeceğiz.”

PEKİ, MEVCUTLARA NE OLACAK?

Özdemir, bu soruya da şu yanıtı verdi:

‘Bazıları emsale uygun değil.  Ruhsat almış inşaat bitmemiş veya yapı kullanma izni yok. Emsale ruhsata uygun değil. Komşusu yapmış o yapmamış. Biri yapmış arada binalar kalmış. Aynı hakları o da kullanmak isteyecek. Ortak akıl üretip burada genel çözüme gitmek lazım. Genel yasallaştırma yapmak lazım. Fazlalık yapanlar da maddi bedellerini kamuya belediyeye aktarması lazım. Henüz çözüm bulmuş değiliz. Ne kadar bina ne durumda envanter çıkarıyoruz.  Hem kamunun hukukunu korumak hem de vatandaşları mağdur etmemek gerekiyor. Ortak akılla çözmek niyetindeyiz. Kimseyi dövmek, kimseye de kamunun hakkını yedirmek niyetinde de değiliz’

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.