Hava Durumu
mobmenu

Son Dakika

  CHP’li Özgür Özel, Bursa’ya ne söz verdi?

  Yazının Giriş Tarihi: 12.10.2022 07:57
  Yazının Güncellenme Tarihi: 12.10.2022 10:29

  Mudanya Mütarekesi’nin 100’üncü yıl dönümü törenlerine katılan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel,siyasi mesajlarını partisinin il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında verdi.

  Mudanya’dan gelirken Milli Savunma ve Milli Eğitim eski bakanı ve 24’üncü dönem CHP Milletvekili Turhan Tayan’ı CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Karabıyık, CHP Bursa Milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Erkan Aydın, Prof. Dr. Yüksel Özkan ve İl Başkanı İsmet Karaca ile birlikte evinde ziyaret eden Özgür Özel’i il başkanlığında coşkulu bir partili grubu karşıladı.

  Siyasi gündeme geçmeden önce Bursa mesajları veren Özel, ‘Manisa’dan sonra kendimi en çok evimde hissettiğim yerdeyim’ dedikten sonra bunun nedenini açıkladı: 

  ‘Çünkü biliyorsunuz Bursa’nın damadıyım biricik kızım var adı İpek. Bursa ipeği dolayısıyla burayı benim ikinci memleketim olarak görüyorum. Burada kendi aile içimdeki rahatlık içindeyim.’

  Ancak Bursa’nın rahatlık içinde olmadığını savunan Özel, Bursa’nın hak ettiğini alamayan, bütün emeği çabası sömürülen ve iktidar tarafından çok uzun yıllardır bir kenarda bırakılmış görmezden gelinen bir il pozisyonunda olduğunu iddia etti.

  Özel, Türkiye’nin en çok vergi veren ikinci büyük ili, resmi rakamlarda bile beşinci ili olduğu halde yatırımlarda onuncu, onbirinci sırada yer aldığını kaydederek, şöyle devam etti:

  Bu konuyu ana gündem yapmak lazım Bursa’nın hakkını Ankara’da almak lazım Bursa’nın bir evladı, Bursa’nın bir evladının hayat arkadaşı olarak iktidarımızda, buradan Bursa’ya söz veriyoruz. Bursa’nın yıllardır yenen hakkını Ankara’dan size teslim edeceğiz’

  Mudanya’daki törenlere katılmasıyla ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı konuşmayı anlatan Özel, ‘Genel başkanımızın programı Mudanya’ydı ancak  program için ABD’ye gitti. Giderken bana telefon açtı. Mudanya’ya sen gider misin dedi. Ben bir duraksadım. Dedi ki bir programın mı var?. Efendim İsmet Paşa’nın 100 yıl önce Lozan’ın temelini attığı Lozan Türkiye’nin tapu senedidir.Mudanya Mütarekesi’nin mürekkebini Lozan’a götürmüştür.  Öyle bir dönemin 100’üncü yılında Manisalı bahçevan Abdullah ağanın torununa emekli öğretmen Telat hocanın oğluna sen git orada partiyi temsil et denince insanın gırtlağı düğümleniyor sayın genel başkanım dedim. Ümit ederiz ki Cumhuriyetin kuruluşunun 100’üncü yılında hep beraber büyük bir coşkuyla olmamız gereken yerde Çankaya köşkünde olacağız’ diye konuştu.

  ŞEHİR HASTANESİ ELEŞTİRİSİ VE FARUK ÇELİK VURGUSU 

  Konuşmasında Ankara’da yeni açılan Şehir hastanesinde yaşanan sıkıntıları anlatan Özel, Kime anlatıyorum; bu işten en çok mağdur olan şehrin insanlarına anlatıyorum’ dedi.

  Bursa Şehir Hastanesi şehir hastaneleri fiyaskosunun daniskasıdır’ diyen Özel,  Bursa şehir hastanesi için doğumevi, çocuk hastanesi, devlet hastanesi göğüs hastanelerini kapandığını ve hepsinin şehrin en dışına gittiğini savundu. Özel şöyle devam etti:

  ‘Bursa’da özel bir çalışma yapıldı. Hükümet konağından şehir hastanesine acil servisine gidiş- geliş taksi tutulursa Türkiye’deki en yüksek taksi ücreti Bursa’da tam 310 lira. Çocuk ateşlendi 310 lira veriyorsun. Geçmişteki tarım bakanı diyor, kendi bakanları diyor.  Faruk Çelik, ‘hastaneyi yaptınız bir para raylı sistem yapıyoruz 2 para bu nasıl iş diyor. Bakan hasta garantisi yok diyor. Emarlar, filmler tahliller tavşanlara mı yapılıyor. Seçimlerde bunların hepsinin hesabını sormak lazım’

  Özel, toplantının soru-cevap bölümünde de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu gidip yerine Faruk Çelik gelir mi’ sorusuna ise şu yanıtı verdi:

  Onu AK Parti bilir,  Faruk çelik bilir. 6 aylığına bakan olacaksa olsun ama seçimekadar Süleyman Soylu gitmezse yerine millet ittifakından biri gelir. Faruk çelik de Ziraat Bankası yönetim kurulu üyeliğinde döneminin sonuna kadar başarılar dilerim’

   

  CHP’LİLERİN GÖNLÜNDEN GEÇEN KILIÇDAROĞLU

  Toplantıda Türkiye gündemi ile ilgili değerlendirmeler yapan Özgür Özel, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun türban ile ilgili yasa, vergi dilimlerinin yükseltilmesi ve İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi’nin AK Parti’ye geçmesiyle ilgili mesajlar verdi: 

  ‘İzmir milletvekili Mehmet Ali Çelebi bizim biraz özel konumuz diyerek AK Parti’ye katılmasını değerlendiren Özgür Özel, şöyle devam etti:

  ‘Hatırlayın bu Mehmet Ali Çelebi parti değiştirince basın mensubu bana soru sormuştu. Ben de demiştim ki saray operasyonlarıyla CHP’nin önünü kesemezler demiştim. O dönemde tepkiler gösterdiler. Nereye geldik günün sonunda al sana saray operasyonu.  Çelebi birlikte mücadele ettiği kumpaslarla hapis yattığı bazıları hayatını kaybeden silah arkadaşlarını bu süreçte satmıştır’

  Önseçimle ilgili bir soru üzerine de 2015 seçimlerinde tüm zamanların ön seçim rekorunu kırmış biri olarak ön seçimi savunduğunun altını çizen Özgür Özel, ‘Bu parti meclisinin vereceği bir karar. İttifak siyasetinin belki de 41 ilde ortak listelerin konuşulduğu durumda partinin kendi adayını nasıl belirleyeceği meselesi bugünden kestirilecek mesele değil’ dedi.

  Altılı masanın cumhurbaşkanı adayını nasıl belirleyeceği konusundaki bir soruyu da yanıtlayan Özel, şunları söyledi:

  Altılı masa liderlerinin kendi partilerinin seçilmiş organlarının fikirlerini aldıktan sonra geldikleri masanın başında adayı belirleyecekler. CHP’yi sorarsanız genel başkan üzerinde tam bir mutabakatgörüyor ama genel başkana sorarsan iki kriter var. Bir altılı masada tam mutabakat, iki, bizim adayımızın 13’üncü cumhurbaşkanı seçilmesi genel başkanın çizdiği çerçeveye sınırlıyız.  Bu seçim kaybedilme ihtimalinin göze alınacağı bir seçim değildir. Hep birlikte mücadele edeceğiz. En sonunda hepimizin yüzü gülecek ‘

  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar
  Yükleniyor..

  YAZARIN DİĞER YAZILARI

   En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.