Hava Durumu

CHP’nin seçim zaferinin siyasi sonuçları ne olacak?

Yazının Giriş Tarihi: 02.04.2024 08:07
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.04.2024 08:07

Yerel yönetimler için sandık başına giden Türkiye, dün sabah siyasi açıdan farklı bir iklime uyandı. 14'ü büyükşehir 35 belediye kazanan CHP, Türkiye genelinde en çok oyu alan parti oldu. AK parti ise oy oranında, ilk kez ikinci sıraya geriledi. 

Seçim sonuçlarını gösteren tablolara baktığımızda gözümüz hemen siyasi partilerin aldığı oy oranlarına çevriliyor. Aslında bu seçimde tablolarda küçük rakamlarla yazan bir ayrıntı da çok önemli. Seçime katılım oranı Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener’in açıklamasına göre,  büyükşehir belediye başkanlığı seçimine katılım oranının yüzde 78,11 olarak gerçekleşti. Bu son yıllardaki seçimlerdeki en düşük katılım oranlarından biri.

Türkiye haritasını kırmızıya boyayan bu tablonun elbette ki siyasi sonuçları olacak. Aslında bunu tablonun şekillenmeye başladığı gecenin ilerleyen saatlerindeki lider açıklamalarında da görmeye başladık.

İsterseniz seçimi galibi CHP’den başlayalım.  Seçim öncesi CHP’de İstanbul’daki seçim sonuçları üzerine senaryolar yazılıyordu. Ekrem İmamoğlu’nun seçimi kazanamaması halinde CHP’de olağanüstü kurultay ve Kılıçdaroğlu’nun yeniden genel başkanlığa davet edilmesi senaryolardan biriydi. Bu senaryo, alınan zafer nedeniyle bir daha çıkarılmamak üzere tarihin çöplüğüne gönderildi.

Özgür Özel ise başarı sonrası itidalli ve kucaklayıcı açıklamaları ile CHP’nin uzun soluklu genel başkanı olacağını gösterdi.   Özel, seçim sonuçlarına ilişkin açıklamasında, ‘Seçmen Türkiye'de yeni bir siyasetin kurulmasına karar verdi’ ifadelerini kullandı.

İstanbul seçimleri için ayrı bir parantez de DEM Parti için açmakta fayda var. Daha önceki genel seçimlerde hep yüzde 10’ların üzerinde oy alan bu partinin yüzde 2,12’de kalması oyların İmamoğlu’na gittiğinin göstergesi.

AK Parti’ye gelince; ekonomide yaşanan zorluklar, yüksek enflasyon, emeklilerin durumu, AK Parti seçmenini sandığa küstürdü. Düşük katılım da bunun göstergesi. AK Parti seçmenin bir bölümü ya sandığa gitmedi, ya da tepkisini Yeniden Refah Partisi’ne vererek gösterdi.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim sonrası klasik balkon konuşmasında yine önemli mesajlar verdi. Bu seçim sonuçları yorumlanırken merhum Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in tencere iktidarı götürür sözlerine çok atıfta bulunuldu. Önceki akşam balkon konuşması yaparken Erdoğan’ın yanında sadece eşi Emine Erdoğan’ı görünce Demirel’in yine siyasi literatürümüze kazandırdığı; ‘Başarının sahibi çoktur, başarısızlık ise öksüz, yetimdir’ sözleri geldi.

Seçim zaferlerinden sonra Erdoğan’ın yanındaki partilileri bir düşünün. Bu kez eşinden başkası yoktu.

Erdoğan’ın verdiği mesaja gelince;  daha Erdoğan’ın açıklamasını dinlemeden önce AS TV ekranlarından bu sonuç Türkiye’de demokrasinin nasıl kurumsal hale geldiğini gösteriyor demiştim. Erdoğan da ‘Seçimin galibi demokrasimizdir’ sözleriyle aynı konuya vurgu yaparak, Sandıklar kapanmış, millet son sözünü söylemiş, kararını vermiştir’ dedi. Yerel yönetimlerde yaşanan gerilemenin sebeplerini masaya yatıracaklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletin sandıkta verdiği mesajları tartarak gerekli adımları mutlaka atacağız. Doğrularımızın sayısını artıracağız’ mesajını verdi. AK Parti, bu konuda en disiplinli partilerden biri sonuçları masaya yatırdıktan sonra bunun parti üst ve teşkilat yönetimlerine yansımasını da göreceğiz.

Seçimin CHP’nin yanı sıra diğer bir kazananı Yeniden Refah Partisi oldu. Türkiye genelinde alınan oy oranıyla YRP, önümüzdeki bir genel seçimde barajı aşma işaretini verdi.

İYİ Parti’de ise başarısızlığın faturasının henüz kime kesileceği belli değil. Genel Başkan Meral Akşener, dün kameraların karşısına çıkarak olağanüstü kurultay kararını açıkladı ancak aday olup olmayacağı konusunu gündeme getirmedi.

ERDOĞAN, ERKEN SEÇİM KAPISINI KAPATTI

Genel siyasi rüzgarın yerel üzerinde nasıl etkiliği olduğunu 1989 ve 1999 yerel seçimlerinde görmüştük. 1989’da ANAP’ın başarısızlığı ülkeyi seçime götürdü ve buradan DYP-SHP koalisyonu çıktı. Yerel seçimin galibi SHP olmasına rağmen genel seçimde daha çok oy alan DYP iktidarın büyük ortağı oldu.

1999 seçimlerinde Ankara’dan esen gelen rüzgar, yerelde hiç tanınmamış isimlerin seçim başarıları kazanmasını sağladı.

Yerel seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından gündeme gelen erken genel seçim tartışmalarının kapısını Erdoğan, balkon konuşmasında kapattı.  Erdoğan, "Son bir yıldır ülkemizi, milletimizi ve ekonomimizi yoran seçim defterinin bugün itibarıyla kapanması bile büyük bir kazançtır. Türkiye'nin önünde hazine değerinde 4 yıldan fazla bir süre vardır. Bu zamanı hep birlikte çok iyi değerlendirmemiz önemlidir. Milletin ve ülkenin vaktini çalacak tartışmalarla bu dönemi heba edemeyiz." diye konuştu.

BOZBEY’DEN KENT MEYDANI’NDA ZAFER KONUŞMASI

Bursa’daki seçimin galibi Mustafa Bozbey, seçim sonuçlarını Podyum Davet’te izledikten sonra zafer konuşmasını kent meydanında yaptı. 

Büyük gecenin geç saatleri olmasına rağmen büyük ilgi gören buluşmada, seçim zaferi havai fişeklerle kutlandı. Burada Bursalılara seslenen Bozbey’in ilk mesajı kimseyi ayrıştırmayarak herkesin başkanı olacağı vurgusuydu. Bozbey, ‘Bu değişimin kahramanı sizlersiniz. Gerçekten harika bir gündü. Şimdi artık görev zamanı. İlk önce çocuklarımızı gülümseteceğiz. Sonra da bu kenti hep birlikte yöneteceğiz” dedi.  Bozbey açıklamaların ardından halka beraber uzun süre çalan müzik eşliğinde çiftetelli oynadı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.