Hava Durumu

Dündar’ın ‘üstatlık’ dönemi eseri ne olacak?

Yazının Giriş Tarihi: 27.03.2024 08:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 27.03.2024 08:05

Bir ilçe düşünün ki Türkiye’nin 56 ilinden büyük olsun. Bir mahallesinde bile (Hamitler) Bursa’nın 5 ilçesindeki kadar seçmen bulunsun.

Bursa’nın kalbinin attığı Osmangazi’den bahsediyorum. Son nüfus sayımında 884 bin 451’e ulaşan nüfusuyla Türkiye’nin beşinci büyük ilçesi olan Osmangazi 31 Mart seçimlerinde yeni başkanını belirleyecek. Osmangazi seçimlerinde üç dönemdir tatlı ve siyasi nezaket içinde güzel bir rekabet yaşanıyor.

AK Parti’nin yazılı kural olmamasına rağmen temayülün dışına çıkarak dördüncü kez aday gösterdiği Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, bir dönem parlamenterliğin ardından 2009’dan beri Osmangazi belediye başkanlığı görevini yürütüyor. Dündar, ustalık dönemine üç seçimde de oylarını arttırarak geldi. 2009’da yüzde 44’le seçilen Dündar’ın oyu 2014’te yüzde 47’ye, 2019’da ise yüzde 50,56’ya yükseldi. Dündar, son iki seçimde yarıştığı CHP adayı Erkan Aydın ile 31 Mart’ta bir kez daha rakip olacak. 

Dündar’ın gönlünde yatan büyükşehir belediye başkan adaylığıydı. Hatta adaylar belirlenmeden ‘büyükşehir’e hazırım mesajı vermişti. Dündar’ın Osmangazi’den ayrılacağı havası oluşunca da bu ilçe için aday adaylığına rekor başvuru olmuştu. 

Dündar, büyükşehir adayı olarak tercih edilmedi ama AK Parti’de yazılı olmayan üç dönem kuralına rağmen Osmangazi’de yeniden aday olarak gösterildi. Bunda anketlerin etkisinin büyük olduğu konuşuluyor

Adaylığı açıklandıktan sonra önce yaptığı projeler, sonra da yeni dönem hedefleri için basının karşısına çıkan Mustafa Dündar, dün Sönmez Medya’yı ziyaret ederek Genel Müdür Burak Özgün ile görüştü. AS TV’de yayınlanan Sevda Kurul’un sunduğu Satırbaşı programına da konuk oldu.

Program öncesi sohbet ettiğimiz Dündar, önceki gün yeni yaşına girdi.  2019 seçimlerinde Ramazan olmadığı için kampanya için 5 pasta kesildiğini söyleyen Dündar, merak edip yaşını soranlara ‘40’ı bitirip, 41’e girdik. 41 kere maşallah yanıtını verdiğini anlattı.

Sahada durum nasıl diye sorunca Dündar, bir yandan kampanya yürütürken diğer yandan proje çalışmaya devam ettiklerini ve bu sabah kültür ve yaşam merkezine dönüştürülecek Romangal fabrikasını ziyaret ettiğini söyledi.

Yeni dönemini çıraklık, kalfalık ve ustalıktan sonra ‘üstatlık’ olarak adlandırılan Dündar’ın projelerine geçmeden önce 3 dönemdeki çalışmalarıyla ilgili bir hatırlatma yapmakta fayda var.

Dündar, 2009 yılında belediye başkanı seçildiğinde, iki projeyi önceliğine aldı. Bunlardan biri Osmangazi Meydanı diğeri de Panorama Fetih 1326 müzesiydi. İki proje birinci dönem hazırlıklar ve projelendirmeyle geçti. Çünkü Osmangazi Meydanı kamulaştırılması Bursa’daki en zorlu işlerden biriydi. Panorama müzesi ise projesi zor olan bir eserdi. İkinci dönemde Panorama’nın temeli atıldı ve üçüncü döneme başlanırken açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıldı. Osmangazi Meydanı’nın birinci etabı ise bu dönem sonunda tamamlandı. Daha ikinci etabı var. Panorama’daki kompozisyonunun canlısının görüleceğini söylediği Hisar projesi ise hala devam ediyor.

SİMGE PROJE ROMANGAL KÜLTÜR VE YAŞAM MERKEZİ

Yeni döneminin simge projesinin Romangal fabrikasının kültür ve yaşam merkezine dönüştürülmesi olacağını belirten Dündar şöyle devam etti:

‘ Romangal fabrikasına muhteşem bir yer. Hisar’ın hemen dibinde  10 bin metrekarelik bir alan. Bursa turizmine ciddi katkı sağlayacak. Dere içinde geçiyor. Tarihi bölgelerde kültür merkezi sosyal tesis yok. Burası tamamlandığında bu ihtiyacı karşılayacak.  Mülkiyet sorununu çözüyoruz. Oraya çok özel, adıyla sanıyla Hisar’la bütünleşen Bursa ipek yolu projesinin devamı olacak. İpek yolu hattı Kayhan’dan başlayıp Romangal fabrikasına kadar devam ediyor. Projeye bütün olarak baktığınızda Bursa tarih aksı Çekirge’den başlayarak Emirsultan’a kadar süren bir aks. Bu çalışmaları yaparken aklımıza geldi bugün burayı yapalım diye değil de özellikle Hisar’ı Mimar Sinan Üniversitesiyle çalıştık’

Dündar, Romangal’ı bu dönem içinde tamamlamak istediklerini ifade ederek, Osmangazi Meydanı’nın açılışının seçim yasaklarına girdiği için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Perşembe günkü gezisinde açılamayacağını söyledi. Osmangazi Meydanı’nda Meydan lokantası açtıklarını da kaydeden Dündar, ‘Burası yanındaki nikah dairesindeki törenleri yemekli yapmak isteyenlere hizmet verecek. Ayrıca öğle saatlerinde de çalışanlara ekonomik menü sunacağını kaydetti. 

REKABET SANDIĞA NASIL YANSIYACAK?

Dündar’a üçüncü kez yarışacağı Erkan Aydın ile rekabetinin sandığa nasıl yansıyacağını da sorduk. O da içtenlikle yanıtladı:

‘Milletvekilliği yapmış bir arkadaşımız. Biz de aynı şekilde milletvekilliği yaptık. Dolayısıyla karşılıklı saygı çerçevesinde herkes işine bakıyor. Bel altı olmaz. O söylemez biz de söylemeyiz. Seçim çalışması içinde bir partinin adayı onun da iddiası olacaktır’

Türkiye’deki siyasal yapılanmanın başkanlık sistemiyle birlikte değiştiğine dikkat çeken Dündar şöyle devam etti:

Partiler arasında farklı durumlar ve ittifaklar oluştu. Geçen seçimdeki Cumhur ittifakı devam ediyor. Millet ittifakı devam ediyor mu etmiyor mu muallak bir durum var. Bir tarafta ediyor gibi bir tarafta etmiyor. Görüntüde etmiyor. Bazı kesimlerde alttan ediyor. Bazıları ayrılmış bu süreçte partiler arası geçişler var. Bir parti geçmiş seçimde epeyce oy almış şu anda yok. Onu da anlayamıyorsunuz. O yüzden bu seçim partilerin de kendi içinde bir zemine oturacak gibi olacak. Yerel seçim ama genel hitap edecek bir durumda söz konusu. Ama şimdi belli bir kısım ve belli partiler düşmanlık üzerine kurulmuş, AK Parti gitsin üzerine kurulmuştur. O zihniyetle gidiyor. Vatandaş tercihini yapacak. Çok hizmet yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.