Hava Durumu

Enkaz edebiyatı yapmayan Aydın’dan partisinin başkanlarına gönderme

Yazının Giriş Tarihi: 25.05.2024 07:50
Yazının Güncellenme Tarihi: 25.05.2024 07:50

Bursa’nın kalbinin attığı Osmangazi, TÜİK verilerine göre, Türkiye’nin en kalabalık ilçeleri arasında  884 bin 451’e ulaşan nüfusuyla beşinci sırada yer alıyor.

31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde CHP adayı Erkan Aydın, üçüncü kez yarıştığı Mustafa Dündar’ı bu kez geçerek başkanlık koltuğuna oturdu. Aydın’in siyasi yolculuğu 2014 yılında Osmangazi’den aday olmasıyla başlamıştı. Aydın, geçen sürede 3 dönem milletvekilliği yaptı, iki kez Osmangazi’ye başkan adayı oldu, toplam 13 seçim gördü. Bu seçim yarışları Erkan’ın saha tecrübesini arttırdı.

Aydın’ın bu seçimdeki önemli bir şansı ise adaylığının mayıs ayındaki genel seçimlerde açıklanmasıydı. CHP’de genel başkan değişikliği de Aydın’ın adaylığını değiştirmedi. 2019’da 7 Şubat’ta adaylığı açıklandığı için kısa sürede kampanya yapma imkanı bulan Aydın, yüzde 46,36 oy oranına ulaşmayı başardı. Rakibi olan ve 3 dönem belediye başkanlığı yapan Mustafa Dündar’dan 42 bin oy fazla alan Aydın’ın bu başarısı Mustafa Bozbey’in de büyükşehir belediye başkanlığını kazanmasında da etkili oldu.

Göreve başlamasının 50’inci gününde basının karşısına yeni ekibiyle birlikte çıkan Aydın, bugüne kadar yaptığı çalışmaları ve hedeflerini anlattı.

CHP İl Başkanı Nihat Yeşiltaş ve CHP Osmangazi İlçe Başkanı Cengiz Çelikten’in de katıldığı toplantıda Aydın, ilk projesi olan Halk lokantasını anlattı. Görevi devraldığı Mustafa Dündar seçim kampanyasına başladığı günlerde aynı projeyi ‘Meydan lokantası’ olarak hayata geçirmeyi planlıyordu. Dündar’ın projesinde öğle saatlerinde ucuz yemek servisinin yanı sıra nikah ve düğün organizasyonlarında yiyecek servisi de planlanıyordu.

Aydın, haziran ayının ilk haftasında açmayı planladığı projeyi anlatırken lokantanın hizmet vereceği tesisi ‘hazır bulduk’ diyerek, Dündar’a isim vermeden teşekkür etti.

Osmangazi’nin halk lokantasında haftanın her günü 11.00-15.00 arası 3-4 kap yemek self servis usulüyle 80 liradan satılacak.  Amaçlarının esnafa rekabet etmek olmadığının altını çizen Aydın, ‘İstanbul’da neden 40, Osmangazi’de neden 80 lira sorusunu sordu ve yanıtını da kendisi verdi:    ‘Bizim maliyet hesaplarımızda bu fiyat bizi kurtarıyor. İstanbul’un hem nüfusu hem bütçesi çok fazla’

 Aydın’ın verdiği en önemli mesajlardan biri ise soru-cevap bölümünde geldi. Nasıl bir belediye devraldınız sorusu üzerine Aydın, belediye borçlarını pankartla asan, makam odasının kapısını söken ve borçlardan dolayı yakının kendi partisinden belediye başkanlarına gönderme yaptı:

Pankart falan asmadık. Kapı da sökmedik. Borç devraldık yandık bittik kül olduk demedik. 10 bin liraya geçinmeye çalışan emeklinin olduğu bir ülkede benim bu kadar borcum var demekle belediyecilik olmaz. 1 milyara yakın borcumuz var. Bütçemizin üçte biri. 3,5 milyar 2024 bütçemiz var. Döndürülebilecek bir borç. Maaşları nisan mayıs ayında gününde ödedik. Günlük olarak da devamlı önlemlere bakıyoruz. Mali hizmetlerle toplantı yapıyoruz. 60 milyon geçen ay borç ödedik. Bu ay da 70 milyon geçmişten kalan borç ödeyeceğiz. Borcun yarısı uzun vadeli krediler. Kent Meydanının maliyetinden kaynaklı yük var. Döndürülemeyecek bir borcumuz yok’

YENİ KADRO MESAJI; ÖNCELİĞİMİZ LİYAKAT

Yeni kadrolarla ilgili de değerlendirme yapan Aydın, Osmangazi Belediyesi’nde 3 bin kişinin çalıştığını hatırlatarak, şöyle devam etti:

‘Biz ekibi de buradaki kurum içindeki liyakatli, süreç içinde gelmesi gereken yerlere gelememiş kenarda kalmış insanları tekrar görev başına getirerek hak ettiği yerlere çekerek ekibi kendi içimizden topladık. Müdür atamalarımız bitti. Değerlendirme, ölçme yaptık. İnsanların hangi alanda yeterli, liyakatli olduğunu tespit ederek doğru atamalar yaptık. Bazen gerekli performansı alamadık dediğiniz yerden öyle müthiş potansiyel çıkar ki şaşırırsınız. Biz insanlara fırsat verdik. Önceliğimiz liyakat. Bilgi beceri tecrübe olarak bir takım atamalarımızı da yaptık. Bundan sonra da hizmetlerimizi o kadrolarla devam ettireceğiz’

Aydın, vatandaşların beklentileri ile ilgili konuya büyük önem verdiklerinin de altını çizerek, ‘İstekler ve şikayetleri titizlikle inceliyoruz.  Çağrı merkezlerimize ulaşan şikayet, öneri, isteklerin geri dönüşüm hızı 10 saniye gibi. Alındıktan sonra ilgili birime iletilip, geri bildirim yapıyoruz’ dedi.

OSMANGAZİ MEYDANI’NIN GELECEĞİ NE OLACAK?

Mustafa Dündar’ın en önemli vizyon projelerinden biri Osmangazi Meydanı’ydı. ikinci döneminden itibaren kamulaştırma ve projelendirilmesine başlanan meydanın açılışı Erkan Aydın’a nasip olacak. Haziran ayında firma teslimi gerçekleştirirse buradaki daha önce ihalesi yapılan dükkanlar da açılmış olacak.

Aydın, basın toplantısında seçim kampanyası döneminde eleştiri yönelttiği meydana yeni vizyon kazandırılacak mı ve ikinci etap inşaatı ne zaman başlayacak sorularını yanıtladı.

İkinci etap için iki binanın kamulaştırılmasıyla ilgili sorunlar olduğunu belirten Aydın, ‘Bunlar da yıkılıp çok fazla binaya boğmadan, daha yeşil alanın ağırlıkta olacağı, bir yarışmayla kültür merkezi, etkinlik alanı gibi bir bina yapılması gibi planlama yapıyoruz’ dedi.

Vizyon konusunda da yanıt veren Aydın, meydanın 365 gün çeşitli etkinliklerin düzenleneceği bir mekana dönüştürüleceğini söyledi.

Peki, maliyet ne kadar?

Aydın kampanya döneminde meydanın ne kadara mal olduğu sorusunu yöneltmişti. Basın toplantısında, göreve başladıktan sonra bunu öğrenebildiniz mi sorusu üzerine Aydın şunları söyledi:

Meydan 5 yılda yapılmış. İlk kamulaştırma maliyetleri o günün rakamlarına göre 180 milyon lira kamulaştırma, 400-450 milyon inşaat maliyeti. Dolar o zaman 3-4 lira iken bugün 32 lira. Güncel kur ile rakamlar ortaya çıkıyor. Kamulaştırma ve inşaat maliyeti 650-700 milyon lira gözüküyor. Ortalama dolar kuru 5 lira derseniz bugünkü rakam ortaya çıkıyor.  Ağırlıklı olarak 4 kat otopark var. Sorgulanması gereken 4 kat otopark. Otopark elbette lazım. Ama 2 bin araçlık otoparkın sorgulanması lazım. Yanınızda 250 dükkanlı AVM 330 araçlı otopark var. 8 dükkan var 2 bin araçlık otopark var. Onların yöneticileri geldiğinde sordum 330 araçlı otopark doluyor mu? Hafta sonları doluyor dediler. Yıkacak halimiz yok. Değerlendireceğiz’

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.