Hava Durumu

Fidan’dan Dinçer’e büyük jest: Gökhan senin için buradayız

Yazının Giriş Tarihi: 19.03.2024 08:08
Yazının Güncellenme Tarihi: 19.03.2024 08:31

Mudanya; iki dönem belediye başkanı seçilen Hayri Türkyılmaz’ın bu güzel sahil kenti için çok güzel bir benzetmesi vardı;  Bursa, Türkiye’nin Mudanya da Bursa’nın incisi diye…

Doğal güzelliğinin yanı sıra ulusal kurtuluş savaşının ardından Türkiye Cumhuriyeti’nin temel taşlarından biri olan Mudanya Mütarekesi’nin de bu güzel ilçede imzalanması tarihi açıdan da önemli hale getirir.

Bugünlerde Mudanya deyim yerindeyse kıran kırana bir seçim yarışına sahne oluyor. AK Parti Belediye Başkanı Gökhan Dinçer’in ‘Mudanyalılar ne istiyor’ başlıklı lansmanı için Pazar günü Mudanya’daydık. Güneşin yüzünü göstermeye başladığı bahar gününde bir başka güzeldi Mudanya…

Gökhan Dinçer, Bursa’daki belediye başkan adayları arasında sanırım en genç olanı. Daha önce de Bursa’nın en genç meclis üyesi olmuştu. Kampanyasını Mudanya’nın her köşesini gezerek sosyal medya destekli yürütüyor. Lansmana gelmeden önce sosyal medyadaki küçük kliplerinden tanıdığım Dinçer’le karşılaşınca da daha güler yüzle ve sempatik olduğuna şahit oldum.

Mudanya’da Hayri Türkyılmaz’ın başkanlığı döneminde en büyük eksikliğin halkla ilişkiler ve güleryüzlü yönetim eksikliği olduğu için adaylar da kampanyayı vatandaşla sıcak diyalog üzerine kurmuş görünüyor. Dinçer de bunda oldukça başarılı.

Lansmana gelirsek;

Dinçer’in Türkiye’nin en etkin isimlerinden biri olan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’la sahilde birlikte yürümesi ve lansmanında konuşma yapması çıtayı epeyce yükseltti. Hele Fidan’ın karşılama sırasında, ‘Gökhan senin için buradayız’ demesi aday açısından büyük jestti.

Bakan Fidan’ın programları nedeniyle Dinçer oldukça kapsamlı olan proje tanıtımını 7 dakikada tamamladı. Projelerinden önceki neden aday olduğunun hikayesi de oldukça ilginçti.

İlçedeki ‘Poyrazın kızları’ olarak adlandırılan hentbol takımından Mudanya Belediyesi desteği kesince ekip, o sırada Büyükşehir Belediyespor’un başkanı olan Gökhan Dinçer’in kapını çalar. O da kısa sürede önemli başarılar elde eden takıma Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile birlikte destek olur. Takım kısa sürede süper lige yükselir. Dinçer’in Poyraz’ın kızlarıyla başlayan Mudanya ilgisi ve özellikle spor çevrelerinden gelen destekle adaylığa kadar uzanır.

Tanıtım toplantısı sonrası tanık olduğum bir sahne de gençlerin ve çocukların gözünün Dinçer de olmasıydı. Dinçer, iftar saatini beklerken 13-14 yaşında iki çocuk yanına yaklaşarak mahalleleri için spor tesisi ve malzeme desteği istedi. O da gazetecilerle olan konuşmasını yarıda keserek, çocuklarla sohbet ederek istediklerini sağlayacağı sözünü verdi.

 Çok sayıda projesi olan Dinçer’in en dikkat çekici sözü ise yeni belediye ve hükümet konağı binalarının 2 yıl içinde tamamlanmasıydı. Binayla ilgili taahhüdü ise, ‘Yeni belediye binamız ile hizmet kalitemizi artırırken, her 15 günde bir düzenleyeceğimiz vatandaş günü ile Mudanyalılarla bir araya geleceğiz. Onlar bize gelmeyecek, biz onlara gideceğiz’ sözleriydi.

ŞADİ ÖZDEMİR, NİLÜFER’DEKİ KAÇAK YAPILAŞMA İÇİN NE SÖZ VERDİ?

 CHP Nilüfer Belediye Başkan adayı Şadi Özdemir, cumartesi akşamı iftar yemeğinde, Nilüfer’e yeni bir yol, yeni bir vizyon kazandıracağını söylediği “100 Güldüren Projelerini”  açıkladı.

Lansman başlamadan önce birlikte oturduğumuz ÇEKÜL Vakfı Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa siyasetinin önemli isimlerinden Mithat Kırayoğlu ile sohbet etme imkanı bulduk. Ben kitapçığı incelerken Nilüfer adının nereden geldiği bölümü okumamı istedi, ardından da projelerin tamamının insan odaklı olduğuna dikkat çekti. Sanırım projelerin hazırlanmasında onun da katkısı var.

Şadi Özdemir’in toplantısına CHP Bursa Milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu ve Prof. Dr. Kayıhan Pala, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Özgür Şahin katıldı.

Şadi Özdemir, Bursa’da uzun yıllardan beri siyasetin içinde olan bir isim. SHP ve CHP il başkanlığı yapan Özdemir, projelerini anlatmadan önce siyasi değerlendirme yaparak, ‘Sahada geçmiş dönemlere göre bambaşka bir enerji var. Bursa’da herkesi şaşırtacak büyük, güzel sonuçların çıkacağını umuyorum. Sadece büyükşehir açısından değil, ilçeler açısından da önemli sonuçlar alacağımızı düşünüyorum’ mesajını verdi.

 “Nilüfer’e 20 yılını vermiş Mustafa Bozbey ile 15 yılı başkan yardımcısı 5 yılı başkan olmak üzere 20 yılını vermiş Turgay Erdem bu sürecin kahramanlarıdır’ diyen Özdemir,  yukarı çıkan çıtanın daha da yukarı çıkması için aday olduğunu söyledi.

Özdemir, projelerini anlatırken sık sık Büyükşehirden destek almak için destek istediği  CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey de göreve geldiklerinde Nilüfer Belediye Başkan Adayı Şadi Özdemir’in projelerini hayata geçirmesine destek olacaklarını sözünü verdi.  Bozbey, “Bu projelerin belki bir kısmı büyükşehir belediyesiyle birlikte ortaklaşa yapılacak. Ben, şimdiden desteğimizi tam olarak verdiğimizi ve büyükşehirle ilgili projelerde hep beraber Nilüferlileri ve Bursalıları gülümsetmeye devam edeceğimizi söylüyorum” dedi.

ÖZDEMİR’İN İNSAN ODAKLI PROJELERİ…

Bilişimci olan Özdemir’in projelerinin öne çıkan başlıkları da bu alanla ilgiliydi.  Teknolojinin ve yenilikçiliğin kullanımıyla birlikte gelecek nesillere daha yaşanabilir bir şehir bırakmayı amaçladıklarını söyleyen Şadi Özdemir, Nilüfer’in, geleneksel iş modellerini/yerleşik hayatı reddederek zamandan ve mekândan bağımsız hareket eden dijital göçebeler için cazip bir destinasyon olmasına yönelik projeler ve mekanlar tasarlayacaklarını ifade etti.

Özdemir, “Gençlerimize hem köyde doğal ve temiz bir ortamda çalışma fırsatı yaratacak hem de köy yaşamını zenginleştirerek, dijitalleşmeyle köylerimizin tanıtımını ve dünyaya açılımını sağlayacağız. Bilim ve Yapay Zeka Merkezleri, Dijital Beceri Atölyeleri, Dijital Sanat ve Meslek Eğitimleri, çevrimiçi alışveriş platformu ve yaygın ücretsiz internet noktalarıyla dijitalleşmenin avantajlarından bütün Nilüfer’in yararlanmasını sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Afete ve krize direnen Nilüfer başlığı altındaki projelerden dikkati en çok çeken ise depreme dayanıklı malzemelerin depolanacağı özel bir lojistik merkez ile deprem parkları projesi oldu. Göreve geldiklerinde ilk hayata geçirecekleri projelerin başında öğrenci yurtları, öğrenciler için çalışma alanları, çocuklar için gündüz bakımevleri ve herkesin hem ucuz hem de sağlıklı gıdaya ulaşacağı şehir lokantalarının olacağını ifade eden Özdemir, kaçak yapılaşma ile ilgili bir soru üzerine net mesaj verdi: 

Bir yerde kaçak varsa o kaçağı yapmayacaklar. Belediye başkanı seçilirsem 1 Nisan’dan itibaren kaçak ve projesi olmayan bir yere çivi dahi çakmayın. Sonra da yıktınız diye gelmeyin. Buna müsaade etmeyeceğim. Kaçağa asla müsamaha göstermeyeceğiz’

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.