Hava Durumu
mobmenu

Son Dakika

  İl başkanı pası attı; Bakan EYT’te ser verip sır vermedi

  Yazının Giriş Tarihi: 29.07.2022 08:13
  Yazının Güncellenme Tarihi: 28.07.2022 19:26

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, dün ‘Üretim Sürecine Katılımın Desteklenmesi Projesi’ toplantısı için Bursa’daydı.

  Proje, yılsonuna kadar Türkiye genelinde 50 bin yeni istihdam oluşturmasını hedefliyor.

  Bakan Bilgin, toplantıdaki konuşmasında istihdam, ekonomi ve çalışma yaşamı ile ilgili konulara ağırlık verirken, gazeteciler,  kamuoyunun merak ettiği EYT ve sözleşmelilerin kadroya alınmasıyla ilgili gelişmelerle ilgili beklenti içindeydi.

  Hem oteldeki istihdam toplantısında hem de AK Parti ziyaretinde gazeteciler ısrarla sormak istedi ama yanıt alamadı. Deyim yerindeyse Bakan Bilgin, ser verip sır vermedi. Sadece, EYT dosyasının önünde olduğunu ve ileriki günlerde tıpkı 3600 ve asgari ücrette olduğu gibi açıklama yapacağını söylemekle yetindi.

  Asıl ilginç gelişme AK Parti İl Başkanlığı’ndaki partililerle buluşmada yaşandı. AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, açılış konuşmasını yaparken, Bursa’nın bir milyon 54 bin sigortalısı ve 500 bin civarında emeklisi olan bir şehir olduğunu hatırlatarak, ‘Bursa’nın hakkını vermek lazım’ dedi.

  Daha önce pandemi dolayısıyla herkesin gözü kulağının Sağlık Bakanlığı’nda olduğunu söyleyen Gürkan, şöyle devam etti:

   ‘Artık herkesin gözü kulağı sizde olmaya başladı. Hem 3600 ile ilgili olarak hem asgari ücret, arkasından EYT ile ilgili meseleler olunca her gün sayın bakanımız ne diyecek diye teyakkuz halinde bekliyoruz’

  Gürkan’ın 2 milyon 180 bin seçmeni bulunan Bursa’daki bir milyon 500 çalışan ve sigortalı sayısının önemine de vurgu yaptıktan sonra EYT ve sözleşmelilerle ilgili pası Bakan Bilgin’e gönderdi.

  Bakan Bilgin ise sabah istihdam toplantısındaki genel değerlendirmeleri yaptıktan sonra Bursa’ya önümüzdeki günlerde yeni müjdelerinin olacağını kadın ve göçmen istihdamı ile ilgili projeleri açıklamak için önümüzdeki günlerde yeniden Bursa’ya geleceğini söyledi.

  EYT konusuna gelince yine ketum davranmayı tercih etti:

  ‘Diğer tarafta yanıtlamadım. Onlara vereceğim cevaplar 50 bin insanın istihdam projesinin önüne geçiyor.  Dosyaları önümüzde onlarla ilgili açıklamalar yapacağız. O gün geldiğinde paylaşacağız’

  METAL SEKTÖRÜNDEKİ İLK KADIN BAŞKANA ZİYARET

  Otomotiv ve metal sektörünün kalbinin attığı Bursa geçen yıl bir ilke imza atmıştı. Erkeklerin yoğun olarak çalıştığı metal sektörünün ilk kadın sendika başkanı atanmıştı. Uzun yıllar boyunca sendikanın kadın kollarında görev yapan Selda Tekman, Türk Metal Sendikası’nın Bursa Şube Başkanlığı görevine getirilmiş, ardından yapılan genel kurulda seçilmiş başkan olmuştu.  

  Bursa gezisini sürdüren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, AK Parti’den sonra Türk Metal Sendikası Bursa Şubesi’ni ziyaret ederek Tekman ile görüştü.

  Daha önce Türk Metal Sendikası’nın örgütlendiği işyerlerinde karşılaştığı sorunların çözülmesine büyük destek veren Bakan Bilgin, sendika ziyaretinde de bu konuya vurgu yaptı:

  ‘Küçük işletmelerde örgütlenme sorunlarının ağır olduğunu biliyoruz. İkincisi, Bizim işverenlerimizin sendikalara karşı demokratik çalışma kültüründen uzak olmaları. Sendikalardan ürkmeleri, sendikalı örgütlenmeyi bir tehlike olarak algılamaları. Bunun değişmesi lazım. Üçüncüsü de sendikalarımızın ve işçilerimizin örgütlenme motivasyonlarının düşük olması ve işçilerimizin de bu konuda daha duyarlı hale getirilmesi. Eğitim başta olmak üzere onlara destek verilmesi. Dördüncüsü de devletin örgütlenme hakkının kullanımına karşı girişilen negatif tavırlara tavır alması. Bu konuda şunu söylemek isterim ki örgütlenme çabası içerisine giren işçilere olumsuz tavır sergileyen işverenler karşısında bizim bakanlığımızı bulurlar."

  Bilgin, sendika ziyaretinin ardından otomotiv yan sanayi metal sektöründe kalıp, teçhizat ve komponent tasarlayan Beyçelik Gestamp AŞ'ye geçerek firma yetkilileriyle görüştü. Fabrikayı gezen Bilgin, sektörün geldiği noktanın kendisini mutlu ettiğini dile getirdi. Bakan Bilgin ve beraberindeki heyet daha sonra asfalt yol yapımı üzerine faaliyet gösteren Simge Group'u ziyaret etti.  HANLAR BÖLGESİ’NDE TEMEL ATMA GÜNÜ

  Bursa’nın son yıllardaki en önemli projelerinden biri olan Hanlar Bölgesi’nin önünün açılmasında önemli bir aşamaya daha gelindi. Projenin yarışmayla belirlenmesi, binaların yıkımının ardından bugün temel atma töreni gerçekleştirilecek

  .

  Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü projeye ilk günden beri destek veren Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, temel atma törenine katılacak.

  Bakan Kurum, temel atma töreni öncesi Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve evsel atıklardan enerji üretimi yapılan Doğu Katı Atık Entegre Tesisi’nin açılışını yapacak. Çekirge Teras Projesi’nin tanıtım toplantısına katılarak ilk fidan dikimini gerçekleştirecek. 

  BATI TRAKYALILAR PANAYIRDA BULUŞUYOR

  Batı Trakyalıların yaz aylarında gerçekleştirdiği piknik ve panayır geleneği 500 yıllık bir geçmişe sahip. Rodop Alantepe ve Dedeağaç Seçek’te düzenlenen panayırların benzeri 20 yıldan beri Bursa’ya göç eden Batı Trakyalılar tarafından devam ettiriliyor.

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi tarafından Bursa Büyükşehir, Osmangazi ve Yıldırım Belediyelerinin desteğiyle 31 Temmuz Pazar günü Gündoğdu Mesire alanında yapılacak.

  Panayır kapsamında bu yıl 14’üncüsü düzenlenecek Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası yapılacak. Şampiyonaya aralarında Batı Trakya ve Bulgaristan’dan da gelen 400’e yakın sporcu katılacak.

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şube Başkanı Ali Eminlatif, daha önceki yıllarda düzenlenen panayırlara 10 bine yakın kişinin katıldığını hatırlatarak, Pazar günkü panayıra da Batı Trakyalıları davet etti.

  Panayır için Gündoğdu Mesire alanına kendin 5 noktasından ücretsiz servis hizmeti de verilecek.  

  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar
  Yükleniyor..

  YAZARIN DİĞER YAZILARI

   En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.