Hava Durumu

İznik’ten iyi haber; gübre ve ilaç fabrikası ÇED başvurusuna ret

Yazının Giriş Tarihi: 17.05.2024 08:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 17.05.2024 08:01

Marmara’nın gözbebeği İznik gölü ve kıyıları, koruma planları, zeytin alanlarıyla ilgili özel hükümlere rağmen sınır tanımayan sanayi tesislerinin işgaline uğradı.

Asilçelik, Döktaş gibi ağır sanayi tesislerinin yanı Cargill gibi firmalar da göl kıyısında veya yakınında fabrikalar kurdu. Yeni otoyolun yapılmasıyla İstanbul’a bir adım daha yaklaşan göl kıyıları son yıllarda emlak spekülatörlerinin gözdesi haline gelmişti. Sanayinin göl kıyısında tesis kurma iştahı ise hiç eksilmedi.

DSİ’nin geleceğe dönük projeksiyonlarında İstanbul ve Bursa’nın su havzası olarak belirlenen İznik gölünün çevresine tesis yapılması yetmezmiş gibi boru hatlarıyla sanayi tesislerine su çekilmeye devam etti.

Son aylarda göl kıyısında bir firmanın gübre ve tarımsal ilaç tesisi kurma projesi ortaya çıktı. Bölgede yaşayanlar ve çevre örgütlerinin karşı çıktığı projenin ÇED toplantısı geçen nisan ayında yapıldı. TMMOB Bursa İKK, Bursa Barosu’nun yanı sıra DOĞADER’in de karşı çıktığı projeyle ilgili sevindirici haber Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan geldi.

Haberi kamuoyuna ise Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, AK Parti lokalinde açıkladı. HEKTAŞ adlı firmanın kuruluş aşamasındaki işleyiş ve faaliyetlerini onayladıklarını ancak son girişimi ve yeni yatırımı doğru bulmadıklarını söyledi.

 Bakan adına Çevre Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürü Cihan Tatar’ın imzaladığı yazıda, redde gerekçe olarak, şu ifadeler kullanıldı:

‘Komisyon üyeleri tarafından proje yerinin İznik Gölü’nün kısa ve orta mesafeli koruma alanına girmesi nedeniyle bu bölgede hiçbir sanayi kuruluşuna izin verilmemesi ve proje alanına 3 kilometre mesafe içerisinde vasıflı zeytinlik alanlarının bulunması nedeniyle proje alanının 3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin aşılattırılması hakkında kanun kapsamında kaldığı belirtilmiştir’

Bakanlık bu gerekçelerle Hektaş Ticaret Türk A.Ş. tarafından yapılması planlanan Tarım İlaçları Etken madde üretimi, tehlikesiz atıktan bakır sülfat üretimi ve kimyevi gübre üretim tesisi projesinin ÇED sürecinin sonlandırıldığını bildirdi.

ÇED süreci toplantısına katıldıklarını ve aralarında TMMOB ve Bursa Barosu’nun da yer aldığı çevre platformuna destek verdiklerini ve onaylanması halinde yargıya başvurmaya hazırlandıklarını belirten DOĞADER Başkanı Murat Demir, kararı olumlu ve sevindirici olarak karşıladı. 

Demir, İznik Gölü’nün Türkiye’nin en önemli sulak alanlarından biri olduğunun altını çizerek, ‘Gölün koruma kalkanı korunmalı, hatta mevcut tesisler 5-10 yıllık bir stratejik planla buradan taşınmalı. Göl ve çevresini gözümüz gibi korumalıyız’ dedi.  

İNEGÖL İL OLMA SEVDASINDAN VAZGEÇMİYOR

İnegöl hem ekonomik gücü hem de nüfus yoğunluğuyla yıllardan beri il olma iddiasını sürdürüyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 100’üncü yılda 100 il açıklamaları bir dönem İnegöllüleri umutlandırmıştı.

Ancak o dönemde İnegöl’ün yerel seçimlerde belirleyici olması ve Büyükşehir belediye başkanlığındaki etkisi nedeniyle iktidar partisi sıcak yaklaşmamıştı. Ancak 31 Mart seçimlerinde İnegöl’e rağmen CHP’nin seçimleri kazanması bu argümanın etkisi azalttı.

Yılda yaklaşık 2 Milyar dolar dış ticaret gerçekleşen ve 2023 yılında 1 milyar 170 milyon dolarlık dış ticaret fazlası veren, mobilya başkenti İnegöl, 500 bine yaklaşan nüfusu ile il olma ısrarından vazgeçmiyor. Geçen yıl ekim ayında 93 STK tarafından oluşturulan “İnegöl İl Olma Platformu”  akademisyenlerin desteğiyle İnegöl’ün ihtiyaçlarının, potansiyelini ve hedefleri belirleyip bunu bir kitapçık haline getirdi. Hazırlanan kitapçığı bir süre önce AK Parti, CHP ve MHP’ye sunan platform üyeleri, önceki gün de İYİ Parti ve Saadet Partisi’ni ziyaret etti.

İl Olma Platformu’nun çalışmaları hakkında bilgi veren İTSO Başkanı Yavuz Uğurdağ, yola geçen yıl ekim çıktıklarını hatırlattı. Güçlü ekonomisine ilave olarak, 500 bine yaklaşan nüfusu ile de kabına sığmayan İnegöl’ün il olma kriterlerini fazlası ile sağladığına vurgu yapan Yavuz Uğurdağ, “İnegöl’ün il olması siyaset üstü bir konudur ve tüm İnegöllülerin ortak derdidir. Bu nedenle, sürdürdüğümüz çalışmalara İnegöl’deki tüm siyasi partilerin desteğini bekliyoruz.“ dedi.

İnegöl’ün yası sıra, Ankara’da da yoğun kulis faaliyetleri yürüttüklerine dikkat çeken Yavuz Uğurdağ, çalışmaları hem iktidar hem de muhalefet partileri nezdinde yürüttüklerini söyledi.  Başkan Uğurdağ, “Tüm farklılıkları bir kenara bırakarak ‘Önce İnegöllüyüm’ demeli ve İnegöl’ün il olma çalışmalarını sahiplenerek bu doğrultuda elimizi taşın altına koyup sorumluluk almalıyız. İnegöl olarak bir an önce olmalı. Bunu başarmak için, beraber olmalı ve şehrimizin il olmasını öncelikli konumuz olarak ele almalıyız” ifadelerini kullandı.

ROBOTLARIN KALBİ BURSA’DA ATACAK

Bursa özel okullar konusunda Türkiye’nin öncü şehirlerinden biri. Özel okul oranı da Türkiye ortalamasının üzerinde.

Bursa’daki özel okullar eğitime katkı vermenin yanı sıra düzenledikleri etkinliklerle de Türkiye çapında ses getiriyor.

Bursa Özel Kültür Okulları Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yıldırım Sırakaya, dün Sönmez Medya’yı ziyaret ederek, iki yeni etkinliğin davetiyesini verdi.

Bunlardan birincisi ROBOLUTION’24 Yarışması. Kültür Okulları Bademli kampüsünde 18-19 Mayıs tarihlerinde Bademli Kampüsü'nde gerçekleştirilecek etkinliğe 16 kentten gelecek öğrenciler  katılacak. Öğrenciler, elektronik, mekanik, robotik kodlama ve yazılım geliştirme konusundaki hünerlerini ROBOLUTION’24 Yarışması’nda sergileyecek.

ROBOLUTION’24 Yarışması’nda “Mini Sumo”, “Arazi”, “Temel Çizgi İzleyen” ve “Robolution Junior Serbest” kategorilerinde toplam 145 bin TL ödül dağıtılacak.

İkinci etkinlik ise ‘Kültürlü Çocuk Festivali’ 5-11 arası yaşta yer alan çocukların katılacağı festival 25 Mayıs cumartesi günü yine Bademli kampusunde yapılacak. Festivale Ezo Sunal ve Yavuz Samur, Seher Kander de katılacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.