Hava Durumu
mobmenu

Son Dakika

  Komşu’da iki yılda beşinci seçim de istikrar getirmedi

  Yazının Giriş Tarihi: 04.04.2023 08:08
  Yazının Güncellenme Tarihi: 04.04.2023 12:09

  Bulgaristan, önceki gün iki yılda beşinci kez sandık başına gitti. Resmi olmayan ilk sonuçlara göre, 240 üyeli parlamentoda en az 5 siyasi güç yer alacak.

  Oy dağılımına göre hiçbir siyasi parti tek başına hükümeti kuramayacak. Partiler yine koalisyon için müzakere yapmak zorunda kalacak.  İlk sonuçlara göre, sağ görüşlü, Avrupa Birliği ve NATO yanlısı Değişime Devam-Demokratik Bulgaristan (PP-DB) koalisyonu, oyların yüzde 25,3’ünü alarak parlamentoda en çok milletvekili bulundurma imkânı yakaladı. Oyların yüzde 24,7’sini alan eski başbakanlardan Boyko Borisov’un lideri olduğu Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) partisi ikinci sırada yer alıyor.

  Katılım oranın yine yüzde 40’ta kaldığı ve kesin sonuçları 7 Nisan’da açıklanacak seçimlere üyelerinin büyük çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi için büyük önem taşıyordu. Alacağı milletvekili sayısını arttırarak koalisyon ortağı olmak isteyen HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı seçimlere bir hafta kala Bursa’ya gelerek partisi adına iftar yemeği vermişti.

  Başta BAL-GÖÇ olmak üzere sivil toplum örgütleri de seçimlere katılımı arttırmak için büyük çaba gösterdi. BAL-GÖÇ Genel Başkanı Prof. Dr. Emin Balkan, seçimler önceki kırgınlık ve küskünlüklerin bir tarafa bırakılarak sandığa gidilmesi mesajını vermişti. Balkan, seçim günü de Bursa’daki sandıkları tek tek dolaşarak seçimlerin sağlıklı yürümesi için çaba göstermişti.

  Türkiye’deki 162 sandıkta 100 bine ulaşması beklenen oy sayısı istenilen düzeye ulaşmadı.  Türkiye genelinde 69 bin 658 oy kullanıldı. 17 bin 86 oyun kullanıldığı Bursa’da oyların 15 bin 868 HÖH’e, 125’i GERB’e, 119’u PP-DP’ye çıkarken 743 oy geçersiz sayıldı. Resmi olmayan sonuçlara göre, seçimlerde oyların yüzde 13,1’ini alan HÖH’ün parlamentodaki sandalye sayısını 36’dan 38’e çıkarması bekleniyor.

  Seçimlerde, Bulgaristan’daki tüm siyasi çevrelerce dışlanan, Rusya yanlısı popülist Vızrajdane (Yeniden Doğuş) partisi de oyların yüzde 14,2’sini elde ederek, parlamentoda yer alacak. Vızrajdane, bir önceki seçimde oyların yüzde 10’unu almıştı. Bulgaristan’ın NATO ve AB’den bir an önce çıkmasında ısrar eden bu partinin meclisteki diğer milletvekilleri ile diyalog kurması beklenmiyor. Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP), oyların yüzde 9,9’unu elde etmesiyle parlamentoya katılacak.

   Bursa Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Siyasi Tarih Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kader Özlem,  seçimlerden önce yaptığı değerlendirmede, bu seçimlerin de istikrar getirmeyeceğini söylemişti. Oluşan tablonun doğruladığı Özlem’e bundan sonraki dönemde Bulgaristan’da neler olabileceğini sorduk. 

  Seçmenin sorunların siyaset yoluyla çözülebileceğine inanmadığı için katılım oranlarının düştüğüne işaret eden Özlem’e göre,  seçimden çıkan tablo koalisyonun öyle kolay kurulacağını göstermiyor. Çünkü Bulgaristan’da sistem ve güç dengeleri kaynaklı bir çıkmaza sürüklendi. Bu seçim sonucu altıncı seçimin kapısını aralayacak. Bu da en çok Cumhurbaşkanı Radev’in işine geliyor. Çünkü güçlü bir kabinenin olmaması güçlü bir cumhurbaşkanını ortaya çıkarıyor. Örtülü bir cumhurbaşkanlığı sistemi işliyor.

  HÖH’ün pozisyonuna da dikkat çeken Özlem, ‘HÖH daha önce Bulgaristan siyasetinin anahtar partisiydi. Bu sefer aşırı milliyetçiler buna ortak oldu. Yeniden Doğuş partisi milliyetçileri tek çatı altında toplamayı başardı.  HÖH’ün oy sayısında radikal bir değişiklik yok’ dedi.

  Kader Özlem, önümüzdeki aylarda Bulgaristan’da yerel seçimlerin yapılacağını, iki seçimin bir arada yapılmasını isteyen partilerin koalisyona hükümeti kurmaya yanaşmayabileceklerini sözlerine ekledi.


  İYİ PARTİ TEMAYÜLÜNDE BİRİNCİ BÖLGEDE TÜRKOĞLU, İKİNCİ BÖLGEDE TOKTAŞ ÇIKTI

  İYİ Parti Bursa il teşkilatı geçen Pazar günü gayri resmi ön seçim yaparak, teşkilatın tercihlerinin ortaya çıkmasını sağladı. 15 ilçede sandık kurularak yapılan temayülde birinci bölgede, il başkanlığından milletvekili adayı olmak için ayrılan Selçuk Türkoğlu en çok oyu aldı. Türkoğlu’nu sırasıyla Müberra Çakır, Yüksel Yılmaz, Şeyda Şahin, Yahya Bahadır, Birgül Yıldız Günay, Resul Kaplan, Özgür Şimşek, Evren Şahin ve Hasan Ertürk izledi.

  İkinci bölgenin ilk sırasında ise İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Hasan Toktaş ilk sırada yer alırken onu, Orhan Özer, Sermin Can Özensoy, Erdal Ay, Hatice Deniz, Zafer Milli, Osman Atalay Akman, Enver Yeniçeri, Dilek Durak, Özgür Demir takip etti.

  Sosyal medya hesabından temayül sonuçlarını değerlendiren Selçuk Türkoğlu, demokrasinin vazgeçilmez unsurunun sandık olduğunu belirterek, ‘Halkın iradesini yansıtan ve yönetime taşıyan en tartışmasız neticedir. Yapılan temayül yoklamasında gördük ki; ilk sandıklar çalışma ve dâvâ arkadaşlarımızın gönüllerine kurulmuş ve oradan birinci çıkmışız. Gurur duydum, ülkenin geleceğine ve demokrasisine dair umudum tazelendi. Oy kullanan tüm arkadaşlarıma teşekkür borçluyum ve bu borcu gayret kuşanmaya devam ederek ifa edeceğim, ödeyeceğim’ dedi.

  İkinci bölgede birinci sırada çıkan Hasan Toktaş da  ‘Her tercihin ayrı bir kıymet arz ettiği demokrasi şölenimizde, üyelerimize müstesna teveccühleri için teşekkür ederim, varolsunlar’ mesajını verdi.

  İYİ Parti’nin mevcut Bursa milletvekilleri Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu ve Ahmet Kamil Erozan, milletvekili adaylığı başvurusu yaparken, temayüle katılmamıştı.

   Artık gözler genel merkez ve Genel Başkan Meral Akşener’in vereceği kararda. Akşener’in daha önce Bursa teşkilatı ile yaptığı görüşmelerde liste belirlenirken temayüle uyulacağı ancak her iki bölgenin ikinci sırasının kontenjan olarak kullanılacağı bilgisini vermişti. 


  TÜRK METAL’E BURSA’DAN GENEL BAŞKAN YARDIMCISI

   Türkiye’nin en büyük işçi sendikası olan Türk Metal’in 17’inci genel kurulu Pazar günü yapıldı.  262 delegenin sandığa gittiği seçimlerde Pevrul Kavlak yeniden genel başkanlık görevini üstlenirken Genel Başkan Yardımcıları Halil Faki Erdal ile Genel Mali Sekreter Murat Salar aday olmadı.

  Genel kurulda,   Yusuf Ziya Odabaş ile Uysal Altundağ yeniden Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi. Yapılan seçimlerin ardından İzmir Şube Başkanı Mürsel Öcal ile Bursa Osmangazi Şube Başkanı Mesut Erdem ise Genel Başkan Yardımcılığı görevini seçildi.

  Türk Metal’in yeni seçilen yöneticileri Çarşamba günü toplanarak görev bölümü yapacak.

  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar
  Yükleniyor..

  YAZARIN DİĞER YAZILARI

   En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.