Hava Durumu

Millet Partisi Büyükşehir adayı Önder; İşimiz zor ama imkansız değil

Yazının Giriş Tarihi: 16.03.2024 08:23
Yazının Güncellenme Tarihi: 16.03.2024 08:23

Yerel seçimlere sayılı günler kala adayların propaganda çalışmaları devam ediyor.

Tüm partilerin adayları seçim yarışını kazanacaklarına inanıyor. Demokrasinin güzel tarafı da bu zaten. Vatandaşın önüne fikir, proje ve hedeflerinizle çıkacaksınız ve seçmen buna göre karar verecek. Tabii burada propaganda şartlarının da eşit olması ayrı bir tartışma konusu.

Dün Sönmez Medya’yı ziyaret İl başkanı Hüsamettin Akyıldız ile birlikte ziyaret eden Millet Partisi Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Abdurrahman Önder seçim çalışmalarını ve projelerini anlattı.

Önder’in proje ve hedeflerinden önce biraz Millet Partisi hakkında bilgi vereyim;

Bizim kuşakta olanlar bilir. 1980 darbesinin ardından siyaset yasağının kalkmasıyla birlikte Türkiye’nin en renkli partilerinden biri olan ve genel başkanlığını Aykut Edibali’nin yaptığı Islahatçı Demokrasi Partisi kurulmuştu. IDP, aslında köklü bir geçmişe sahip Yeniden Milli Mücadele Hareketi’nin partiye dönüşmesiydi. IDP, 1992 yılında yine Aykut Edibali genel başkanlığında Millet Partisi’ne dönüştü.

2022 yılında Edebali’nin yaşamını yitirmesinin ardından Genel Başkan Vekilliğine getirilen Cuma Nacar, 27 Şubat 2022’de Millet Partisi Büyük Kurultayı’nda genel başkanlığa seçildi.

Nacar, geçtiğimiz kasım ayında, yerel seçim öncesi partinin hedefi olan Muhteşem Türkiye Yürüyüşü için Bursa’ya gelmişti. O günlerde genel başkan yardımcılarından biri olan Abdurrahman Önder, 31 Mart seçimlerinde Millet Partisi’nin Bursa Büyükşehir Belediye başkan adayı oldu.

Bursa’nın 17 ilçesinin yanı sıra 81 ilde ve 405 ilçe ilçede seçime giren Millet Partisi’nin Bursa Büyükşehir Belediye başkan adayı Önder, kimya mühendisi uzun yıllar Ankara’da odalar birliğinde görev yaptıktan sonra Bursa’ya taşınmış.  1991’den 2017 yılına aralıksız önce Islahatçı Demokrasi Partisi’nin arkasından Millet Partisi’nin il başkanlığını 25 yıl yürüten Önder, mutlu insanların yaşadığı bir şehir vaadi ile kampanyasını yürütüyor.  

Seçmene seslenen Önder, ‘Biz diyoruz ki uyan artık uyan kendine gel. Bunların bu problemleri çözemeyeceğini herkes biliyor. Çünkü ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Çözselerdi şu ana kadar belirli şeyleri çözerlerdi.  Temcit pilavı gibi önümüze aynı şeyleri getiriyorlar’ görüşünü savundu.

Önder, Türkiye ve Bursa’nın problemlerinin çözülebilir olduğunu belirterek, şöyle devam etti: 

‘ Biz köken itibarıyla bir kadro hareketiyiz. Bir fikir partiyiz ve bu fikir partisi şu anda bir aksiyon icra ediyor. Diyor ki bu fikirler ancak bu aksiyonla hayata geçirilir. Biz onun mücadelesini veriyoruz’

Millet Partisi adaylarının kendi imkanları ile seçim propagandası yaptıklarını ifade eden Önder, ‘Demokrasiyi sonuna kadar kullanmak istiyoruz ama yarış eşit değil. Oyunun birinci kuralı yanlış Bütün ondan sonra gelen kuralların hepsi doğru olsa da bir mana ifade etmiyor. Hazine yardımı almıyoruz. Hiçbir partiye de hazine yardımı verilmesin diyoruz.  Çünkü orada tüyü bitmemiş yetimin de hakkı var. Hatta genel başkanımız 6 Şubat depremi olduğunda bir teklifte bulunmuştu. Bu sene hazineden ne kadar aldıysanız bunu deprem bölgesine bağışlayın. Hiç birisindin gık çıkmadı’ diye konuştu.

işimiz zor ama imkânsız değil’ diyen Önder, şöyle devam etti: ‘Biz haklıyız Şundan dolayı haklıyız biz bugüne kadar denenmedik. Bizim derdimiz mevki makam da değil ama mevki makamlar da ehil ve liyakatli ellere teslim edilmeli’

İKİ ÜNİVERSİTEDEN BURSA İÇİN İŞBİRLİĞİ

Bursa, akademik eğitim konusunda Uludağ Üniversitesi ile önemli başarılar elde etti ama ardından bizden hem ekonomik hem de nüfus açısından geride bulunan şehirler yeni üniversiteler kurarak Bursa’yı geçti.

Sivil toplum örgütleri ve akademik odalarının çabaları sonucu yıllar sonra Bursa Teknik Üniversitesi kuruldu, ardından kent Mudanya Üniversitesi ile vakıf üniversitesine de sahip oldu. Ancak kent ile sanayi işbirliği konuları da yeni yeni filizlenmeye başladı.

Bu hafta Bursa’nın iki üniversitesi Bursa için ortak çalışma konusunda ilk adımı attı. Seçimlerle dolu gündem arasında kaybolmasını istemediğim için sizlere aktarayım.

Bursa Uludağ ve Bursa Teknik Üniversiteleri bir ilki gerçekleştirerek ortak senato toplantısında buluştu.  BTÜ Mimar Sinan Yerleşkesi Turkuaz Salon’da düzenlenen BTÜ Rektörü Prof. Dr. Naci Çağlar ve BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz başkanlığındaki Senato Toplantısına, BTÜ ve BUÜ dekanları ve enstitü müdürleri katıldı.

Toplantıda konuşan BTÜ Rektörü Naci Çağlar, BUÜ ile daha önce patent devri, Filistin ve şehitlere saygı yürüyüşü gibi ortak çalışmalarda bir araya geldiklerini söyledi. Düzenlenen ortak senato toplantısı ile bu iş birliğinin daha da güçlendiğini dile getiren Çağlar, “BUÜ köklü ve güçlü bir üniversite. BTÜ de genç, dinamik, güçlü ve iddiası olan bir üniversite. Bu nedenle iki üniversitenin iş birliği içerisinde olması çok önemli. Daha önce pek çok ortak çalışmada bir araya gelmiştik. Şimdi de ortaklaşa TÜBİTAK 1004 Mükemmeliyet Merkezi sürecimiz başlıyor. Bu gibi çalışmaların üniversitelerimize, şehrimize ve ülkemize büyük katkılar sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

BURSA İÇİN PROJELER ÜRETİLECEK

İki üniversite arasındaki ilişkilerin artık daha güçlü olduğunu ve bu iş birliğinin artarak devam edeceğini vurgulayan BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz da  “Her iki üniversitenin güçlü olduğu ortak alanları mevcut. Hem bu güçlü alanların geliştirilmesi hem de yeni projelerde buluşmamız için güç birliği şart. İki üniversite olarak aynı sanayide, aynı teknolojideyiz. Bu nedenle iş birliğinin yoğun yaşanması gerekiyor” diye konuştu. Toplantıda her iki üniversitenin çalışmaları değerlendirilirken, fakülteler ve bölümler arası yapılabilecek iş birliği alanları da görüşüldü. Süreci devam eden ve yapılabilecek yeni ortak projelerin ele alındığı toplantıda, TÜBİTAK 1004 Mükemmeliyet Merkezi ile ulusal ve uluslararası projeler masaya yatırıldı. Toplantıda; her iki üniversitenin bilimsel dergilerinde yayın ve hakemlik konularında iş birliği, doktora tez izleme komisyonlarında ortaklık, Ar-Ge günleri ve sorun çözme pazarı düzenlenmesi, lisansüstü çalıştayı yapılması, şehir için katkı verilecek noktaların belirlenmesi kararları alındı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.