Hava Durumu

Nepotizm tartışmasına ‘Özel’ müdahale; Bursa için ne dedi?

Yazının Giriş Tarihi: 10.05.2024 07:55
Yazının Güncellenme Tarihi: 10.05.2024 07:55

CHP’nin Türkiye genelinde elde ettiği başarı, Bursa için daha anlamlı bir sonuç doğurmuştu. Mustafa Bozbey, 47 yıl sonra kentte CHP’li başkan olarak seçildi ve 20 yıldan beri devam eden AK Parti’nin yerel iktidarına son verdi.

Ancak, Bursa’daki bu başarıya Türkiye genelinde gündem yaratacak kadar dikkat çeken atamaların gölgesi düştü. Bunun yansımasını Bozbey’in düzenlediği ilk basın toplantısında da gördük. 

Bozbey, ‘Halkımızın hassasiyetlerini anlıyorum. Daha netleşmemiş, süreci tamamlanmamış bir konunun bu kadar kamuoyunun gündemine gelmesini de önemsiyorum. Bu konuyla alakalı gereğini yaptığımızı da kamuoyunun bilmesini istiyorum. Belediyemizi yönetirken liyakatli ve deneyimli kadrolarla hizmetlerimizi en iyi şekilde sunacağımızı herkesin bilmesini istiyorum’ mesajını verdikten sonra detaylarını anlatmadı.

Bozbey, toplantıda, genel merkezden bu konuyla ilgili aranıp aranmadığı sorusuna ise ‘hayır’ yanıtını verdi.

 AK Parti cephesinden hem borç miktarı hem de atamalarla ilgili jet eleştiri geldi. AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan ve geçen dönem başkanı Alinur Aktaş düzenledikleri basın toplantısında görüşlerini kamuoyuna duyurdu.

Aralarında Bursa’nın da bulunduğu CHP’li belediyelerde bazı atamalarda ‘nepotizm’ tartışmalarına Genel Başkan Özgür Özel müdahale etti ve neler yapıldığını katıldığı Habertürk’ün canlı yayınında açıkladı.

Programda  ‘Bursa özelinde bir girişiminiz oldu mu? sorusu üzerine Özel, Balıkesir’de milletvekilinin ağabeyinin danışman olarak atanması konusundan başlayarak, Bursa ile ilgili yaptıklarını anlattı:

‘Bursa ile konuştuk. Net olarak mesajımızı verdik. İstifa ettirdiler. Bugün Adana’dan mesaj geldi. Oraya net olarak mesajımızı ilettik çözülecek. Buradan bir kez daha söylüyorum. Eş dost kayırmacılığı CHP’nin yapacağı bir iş değildir. Haklı gerekçeleri var aslında; O kadar liyakatli iyi de falan filan yani.  Ben anlamam diyorum. Yapmayın kardeşim diyorum. İstismar edilir çok burada tavrım net’

Kardeşi Barış’ın işsiz olduğunu ve yaşadığı olayları da anlatan Özel,  ‘Ben bilmiyor muydum kardeşimi grup başkanvekili iken herhangi bir belediyenin IT departmanına göndermeyi. Bir çok akrabam işsizdir ama bizde öyle bir şey yok. Genel başkanın yapmadığı yerde siz de yapmayacaksınız kardeşim’ dedi.

Bunu kötü niyetle yaptıklarına inanmıyorum’ diyen Özel, şöyle devam etti:

‘Diyor ki bu konuda en iyisi. Diyor ki ben şu belediyedeyken o ekiple çalışıyordum buraya alıyorum. Ama olmuyor işte. O konuda tavizimiz yok. Müdahalemiz net. AK Parti’de bunun olmadığı belediye yoktu. Neredeyse normal karşılıyorlardı. Özel kalem müdürlüğünden memurluğu altı ayda bir cır cır döndürüp ne kadar varsa. Danışmalar onun akrabası orada bunun akrabası burada biz bunu eleştirdik.  Bizim zorluğumuz şu AK Parti koyu gri. Bir nokta kurşun kalem koysan kolay görünmüyor. CHP bembeyaz dokundurduğun yerde sırıtıyor. Bu kadar bembeyaz bir kağıdın üzerine birkaç tane de olsa kurşun kalemle de olsa kimsenin dokundurmasına izin vermeyiz’

CHP ÖNLEM AMACIYLA YENİ MEKANİZMA KURUYOR

Program sunucusunun ‘Bursa’da son durum ne?’ sorusuna karşılık, ‘istifa etti, gitti’ yanıtını veren Özel, İstanbul’un bazı ilçelerinde de benzer durumlar yaşandığı sorusu üzerine de ‘Varsa istifa edecekler başka yolu yok’ dedi. 

Özel, yine bir soru üzerine yeni mekanizmalar kurulduğu mesajını verdi. 

Başında koordinatör olarak geçen dönem Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in bulunacağını duyuran Özel, sistemin ayrıntılarını şöyle anlattı:

‘CHP belediyelerinde eşgüdüm eğitim ve denetim departmanı kuruyoruz. Büyükerşen koordinatörlüğünde 20 kişilik bir danışma kurulu var. Önceki dönem milletvekilleri belediye başkanları uzmanlar. Onların altında profesyonel kadro var  20 tane Sayıştaycı,mülkiye müfettişleri şu ana kadar dört oldu.  Bunlar gidip de belediyede Sayıştay denetimi gibi denetim yapmaz orası resmi kurum ama denetime hazır hale getirme, geçireceği denetimde hukuki destek sağlama ve yanlış bir iş yapmama yönünde doğru eğitim verme. Bunların hepsini yapıyoruz. Bundan sonraki dönemde CHP’nin iktidar yürüyüşünde okyanusu geçecekken derede boğulmasına izin vermeyeceğiz’

SON SÖZ;

Bozbey, 4 dönem Nilüfer belediye başkanlığı döneminde önemli başarılara imza attı. Kentin yatakhanesi olarak kurulan bir ilçeyi Bursa’nın cazibe merkezi haline getirdi. Bu başarısı sadece Türkiye çapında değil, yurt dışında da ödüllerle taçlandırıldı. 2019’da seçimleri kazanamayınca yılmadı, 5 yıl sahada kaldı ve sürekli çalıştı. Bu çalışmaya Türkiye genelinde CHP’ye doğru esen rüzgar eklenince büyükşehir belediye başkanlığı koltuğuna oturdu.

İlk icraatları olan suda indirim, cadde kenarındaki parktan ücret alınmaması, Atatürk Spor salonunun büyütülmesi, tepkilere neden olan Kayapa katı atık projesinin durdurulmasının yanı sıra ilk günden Bursaspor için kolları sıvaması kamuoyundan destek gördü.

Tam da Bursa’nın önündeki devasa sorunları çözmek için adımlar beklenirken, atamalardaki tartışma yapılanları bile unutturdu.

Türkiye son 5 yılda çok değişti. Özellikle sosyal medyanın etkisi artık en önemli baskı araçlarından biri haline geldi. O yüzden atılan adımlara ve alınan kararları hayata geçirmeden önce bir değil bin kez düşünmek gerekiyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.