Hava Durumu

Nilüfer’deki seçim yarışı; Çolak iddiasında ısrarlı: Yüzde 62 ile kazanacağım

Yazının Giriş Tarihi: 29.02.2024 08:06
Yazının Güncellenme Tarihi: 29.02.2024 08:06

Doğu-batı hattında lineer bir şehir olan Bursa, kabına sığmadıkça güneşin batış istikametine doğru ilerlerken, toplu konut bölgesi olarak 34 yıl önce kurulan Nilüfer, ilk yıllarda, gündüz şehir merkezindeki işyerlerine giden insanların sadece uyumak için evlerine döndüğü bir otelkentten kısa sürede, cazibe merkezine döndü. Kent merkezinin keşmekeşinden kaçmak isteyenlerin akınına uğrayan Nilüfer bu sürede 10 kata yakın büyüyerek, 550 bine nüfusa ulaştı.

Mustafa Bozbey’in ilk seçildiği 1999 yılından sonra yürütülen çalışmalarla otelkent, kültür-sanat ve spor kentine dönüşerek, adeta Bursa’da odak kaymasına neden oldu. Eskiden alışverişten kültürel etkinliklere kadar kent merkezine giden Bursalıların yeni adresi Nilüfer oldu.

Bozbey’in 2019’da Büyükşehir belediye başkan adayı olması üzerine belediye mutfağında yer alan Turgay Erdem aday oldu ve Bozbey’in de oy oranını geçerek başkan seçildi. CHP, 31 Mart seçimlerinde tercihini eski il başkanı Şadi Özdemir’den yana kullanarak aday gösterdi.

Karşısında ise akademik odalardaki görevinin yanı sıra uzun yıllardan beri AK Parti’de siyaset yapan bir dönemde meclis üyeliği ve partisinin ilçe başkanlığı görevinde bulunan Celil Çolak’ı aday gösterdi.

Çolak, iddialı bir siyasetçi ilk lansman toplantısındaki sözleri kamuoyunda oldukça yankı buldu. Çolak, önceki gün Sönmez Medya’yı ziyaret ederek İrem Özyılmaz’ın sunduğu Satışbaşı programına konuk oldu.  Program öncesi yaptığımız sohbet ve programda yürüttüğü seçim çalışmalarını ve projelerini anlatarak önemli mesajlar veren Çolak, ilk lansman toplantısındaki iddiasını sürdürerek yüzde 62 oy oranıyla seçimi kazanacağını savundu.

Nilüfer’de 2019 seçimleri öncesi ve en son mayıs ayında yapılan seçimlerde AK Parti’nin aldığı oy oranı karşılaştırmalarını referans olarak gösteren Çolak, ‘Gecen yerel seçimlerde, yüzde 35’e yüzde 62 olarak görülüyor. Şimdi biz iddia ediyoruz. Yüzde 62 alacağız. Bunun sinyalini sokakta görüyoruz. Seçmenler bize, ‘bıktık, bıktık, bıktık’ diyor. CHP’den bile arayıp oy vereceğini söyleyenler var’ dedi.

  ‘Gelecek için değiştir’i seçim sloganı olarak kullanan Celil Çolak, sahada ciddi bir kabul gördüğünü de ifade ederek ‘Ben harita mühendisi ve yerel yönetim uzmanıyım. Bildiğim konu. Bazen espri yapıyorum. Ben hastaneye falan başhekimlik istemiyorum çünkü bildiğim konu değil. Belediyecilik benim ihtisas alanım. Nilüferliler o yüzden çok şanslı 1 Nisan sabahında seçildiğimizde bu bir şaka olmayacak gerçek olacak.  Yönetim anlayışını, kaynak kullanımını değiştireceğiz’ mesajını verdi.

İLKOKUL ÇOCUKLARINA BEDAVA KIRTASİYE VE SERVİS SÖZÜ

Nilüfer için makro projelerin Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş tarafından 2 Mart cumartesi günü düzenlenecek lansmanda kamuoyuna duyurulacağını ve bunlar arasında kendi projelerinin de yer aldığını ifade eden Çolak, şöyle devam etti:

Annelere, 7/24 mahallelerde hizmet verecek kreş açacağız. Büyükşehir belediyemizin ana kucağı var. ama onlar belli saatlerde. Bizde anne baba olduk. Çocukların bir yere bırakılması düğüne gitseniz. Güvenli belediyeye bırakacaksınız. Gördüğümüz bir sıkıntı var;  Nilüfer’de 71 bin 533 ilkokul öğrencisi var. Bunların kitaplarını bakanlık karşılıyor. Bizde belediye olarak okulun ilk günü kırtasiye ihtiyaçlarını bunların yanına koyacağızDevlet okullarında okuyan tüm ilk okul öğrencilerine servis desteği vereceğiz. Kadın girişimcileri destekleyeceğiz. Köylü kadınların ürettiği her şeyi satın alıp, tanzim satış mağazalarında satacağız.  Gençlerimize istihdam ve kariyer merkezlerinde mesleki eğitim verilecek.  Ara eleman yetiştireceğiz.  Dijital medya, finans okuryazarlığı kursları açacağız’

TÜRKOĞLU’NDAN ELEŞTİRİLERE YANIT: BOZBEY’DEN DAHA ÇOK ÇALIŞIYORUM

İYİ Parti Büyükşehir Belediye başkan adayı ve Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu, dün Sönmez Medya’yı ziyaret ederek, Genel Müdür Burak Özgün ile görüştü.

Görüşme sırasında Türkoğlu ile seçim çalışmalarını sorduk. Oda sözlerine kampanyaya asılmadığı ve çalışmadığı şeklindeki eleştirilere yanıt vererek başladı.

İnanın Bozbey’den daha çok çalışıyorum’ diyen Türkoğlu, şöyle devam etti: 

‘İstiyorlarsa bugünden geriye doğru, bir ay,  45 gün iki aya baksınlar. Ne çalışmalar yaptığım son derece açık. Hem sosyal medyalarımızda resmi sayfalarımızda net. İnanın sabahın erken saatlerinde başlayıp gecenin birine ikisine kadar devam eden daha ziyade seçmenle birebir temasa yönelik kurum ziyaretlerine, medyaya yönelik işler yapıyoruz’

Proje tanıtım lansmanı ile ilgili sorumuz üzerine Türkoğlu, bundan önce 2 Mart cumartesi günü Bursa’nın büyük STK’ları, SİAD’ları, akademik oda temsilcileri ve esnaf odaları, federasyon düzeyindeki hemşeri dernekleriyle istişare toplantısı düzenleyeceklerini söyledi.  5 Mart’ta da projelerini Uludağ Üniversitesi kampusundeki otelde düzenleyeceği toplantıyla kamuoyuna açıklayacağını kaydeden Türkoğlu, 12 Mart’ta iftar programı yapacaklarını, ayrıca genel başkan Meral Akşener’in Bursa gezisi programı hazırladıklarını sözlerine ekledi.

Türkoğlu, anketlerle ilgili yaptığı değerlendirmede ise bugüne kadar Bursa ile ilgili özel bir anket çalışması yaptırmadıklarının altını çizerek, şöyle devam etti:

Bence yerel seçimlerle alakalı henüz bu anketler çok da gerçeği yansıtmıyor. Yerel seçilmenin dengelerine göre seçime son günlerde daha belirgin olacak. 2023 genel seçimleri,  2019 yerel seçim sonuçlarına göre bence masa başında yapılan simülasyonlar olduğunu düşünüyorum. Bu anketlerden başka bir Türkiye var. Şartları çok ağır ve zor olan Türkiye ve Bursa özelinde de iki tane denenmiş aday var o nedenle ben gerçek anketin sandıkta çıkacağını düşünüyorum’

Bursalılara da seslenen Türkoğlu, ‘Denenmişlere, kutuplaşmaya, dayatmaya mecbur değilsiniz. Ceketimi koydum seçmen zorundasın tıpış tıpış gelip oy vermek zorundasına mecbur değilsin. Demokrasiler çoktan seçmedir. Biz Bursa seçmenin önüne çoktan seçme imkanını getirdik. Bu beraberinde yarışa otokontrol beraberinde yarışa bir kalite getirecek’ dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.