Hava Durumu

Pandemi döneminde şaha kalkan, iş dünyasının yatırım iştahı kesildi

Yazının Giriş Tarihi: 24.05.2024 08:06
Yazının Güncellenme Tarihi: 24.05.2024 08:06

Yerel seçimler sonrası ekonomik konular Türkiye gündeminin birinci sırasındaki yerini korumaya devam ediyor.

Her gün yeni bir ekonomik karar veya gelişmeyle karşı karşıya kalıyoruz. Dün Merkez Bankası, politika faizini beklentilere paralel yüzde 50'de sabit tutarken, yurt içi talebin ilk çeyreğe kıyasla yavaşladığı ancak enflasyonist baskıların canlı olduğuna dikkat çekildi.

Merkez Bankası, piyasadaki fazla likiditenin ilave tedbirlerle sterilize edileceği kaydedilirken, finansal istikrar için ek adımlar atılacağına da vurgu yaptı. Ardından piyasadaki likidite fazlasını önlemek için atılan adımların haberi geldi.  Buna göre yabancı para cinsinden kredi büyümesine aylık yüzde 2 sınırı getirildi. TL ve kur korumalı mevduat hesaplarına uygulanan zorunlu karşılık oranları da artırıldı.

Bunun yanı sıra Merkez Bankası'nın toplam rezervleri,  swap hariç net rezervler, yerel seçimden sonraki süreçte 51 milyar doları aşan iyileşme kaydedildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise yaptığı açıklamada, "Müdahale etmeseydik vatandaşlar tarafından 40 milyar dolar altın ithal edilecekti’ derken, vergi muafiyet ve istisnalarının gözden geçirildiğini ve iki hafta içinde kamuoyu ile paylaşılacağını duyurdu.

Bu açıklamalar işin kamu tarafına ve piyasa düzenleyicilerine ait. Peki, iş dünyası ekonominin gidişatı konusunda ne diyor, verilerde durum nasıl?

Bursa Sanayici ve İşinsanları Derneği Başkanı Buğra Küçükkayalar, önceki gün düzenlediği basın toplantısında 2023 yılında açıkladıkları tarım, sanayi ve turizmle gelişen Bursa vizyonunun eylem planını açıklamıştı.

Dün AS TV’de yayınlanan Gözlem Kulesi programına katılan Buğra Küçükkayalar ile hem bu eylem planını hem de genel ekonomiyi konuştuk.

Küçükkayalar, birinci döneminde düzenlediği ilk basın toplantısında iş dünyasının yatırım hevesini gösteren bir veri paylaşmıştı. Bu doğrudan olmasa da dolaylı olarak iş dünyasının eğilimini gösteriyordu. Türkiye’de sanayi yapılarının yüzde 95’i betonarme prefabrik sektörü tarafından gerçekleştiriyor. O toplantıda pandemi günleri olmasına rağmen Küçükkayalar bu verilere dayanarak yatırımlar şaha kalktı demişti. Toplantıya katılanlar olarak bu bizi şaşırtmıştı.

Küçükkayalar, son durumla ilgili sorum üzerine son üç aylık verileri paylaştı. Bu veriler, BUSİAD’ın iktisadi yönelim anketi ile örtüşüyordu. Çünkü ankette iş dünyasının endişeli olduğu ortaya çıkmıştı.

Pandemi zamanında sanayilerin durmadığını ve 1992 yılından beri sektörde olmasına rağmen böyle bir yükseliş görmediğini ifade ederek şöyle devam etti:

‘Bu verilere uzun yıllar itibarıyla bakıldığında ekonomik hayatı bire bir yansıttığını görürsünüz. Krizden ekonominin şaha kalktığı dönemlere kadar her şey görülüyor’

ÜÇ SEKTÖRDE KONKORDATOLAR ARTTI

 Küçükkayalar, geçen yıl politika faizlerinin düşürülmeye başladığından itibaren belirsizlik ve şaşkınlık yaşandığını ve yatırımların yatay seyir izlediğini ifade ederek, ‘Bu yılın üç aylık verilerinde ise boynunu aşağıya büktü. Bu durum şu anlama geliyor; sanayicilerimiz prefabrik üretim yapan firmalara sipariş vermediği için üretim düştü. Düşüşün kalıcı olup olmadığını görmek için bir üç ay daha beklememiz gerekir’ dedi. 

Ekonomik tedbirlerin hane halkına dokunduğu gibi iş insanlarına da dokunduğunun altını çizen Küçükkayalar, şöyle devam etti:

‘Dün aldığımız bir bilgi; üç sektörde konkordato artış gösterdiğine yönelik. Mobilya, tekstil turizm. Dolayısıyla bunlar artabilir.  Üç yıldan beri üç şey söylüyoruz. Güven, istikrar ve öngörülebilirlik olması lazım. Güveni sağlama aşamasında olduğumuzu iş hayatı görüyor. Bunun uzun soluklu olması lazım.  Öz sermayemizi kullanmamız ayağımızı yorganımıza göre uzatmamız lazım. Bu sadece iş insanları için tüm toplum için önemli. Bunu da atlatacağımıza inanıyorum’

BUSİAD’IN ÖNERİSİNE BOZBEY NE DEDİ?

BUSİAD Başkanı Küçükkayalar, önceki günkü basın toplantısında, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ile seçim öncesi görüştüklerini ve hazırladıkları Bursa vizyonu raporunu okuduğunu ve desteklediğini söylediğini açıklamıştı.

BUSİAD heyeti dün Bozbey’i makamında ziyaret ederek başarılar diledi. Küçükkayalar'ın yanı sıra Başkan Yardımcısı Veda Girgin Eroğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri, Hüsamettin Çoban, Lale Yıldız ve Zeynep Yıldız ile BUSİAD Genel Sekreteri Erol Alakoç katıldığı görüşmede, “Sanayi, Tarım ve Turizmle Gelişen Bursa” vizyon belgesi konuşuldu.

Küçükkayalar, Bursa Çevre Düzeni Planı’na bu çerçevede destek olmaya hazır olduklarını söyledi. Bozbey ise Çevre Düzeni Planı çalışmalarına başladıklarını ve Bursa’daki çocuklar ve gençler de dahil tüm kesimlerin bu plana katkı koymasını beklediklerini ifade ederek, “Bursa Anayasası olacak bu plana tüm kesimlerin katılımını önemsiyoruz. Tüm tarafların katılımıyla oluşmalı kent anayasası” dedi.

YENİLEŞİM ÖDÜL SÜRECİ BAŞLADI

 Küçükkayalar, aralık ayında gerçekleştirilecek 6. Yenileşim Ödül sürecine Bursalı firmaları katılmaya çağırdı.

6. Yenileşim Ödülü’nün de verileceği ve bu yıl 14.’sü gerçekleştirecek Yenilikçilik ve Yaratıcılık Sempozyumu’nun mottosunun “Gelecek için Dönüşüm” olduğunu belirten Küçükkayalar, “Geçen yıl Sanayi, Tarım ve Turizmle Gelişen Bursa vizyon belgesini açıklarken de, bu yıl ve gelecek yılki eylem planımızda da bu motto var aslında. Geleceğimizi inşa etmek için yeşil, dijital ve toplumsal dönüşümü gerçekleştirmemiz şart. Bu açıdan aralık ayındaki sempozyumu ve 6. Yenileşim Ödüllerini ben de merakla bekliyor olacağım” dedi

BUSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve BUSİAD Yenilikçilik ve Girişimcilik Uzmanlık Grubu Sorumlusu Tuncer Hatunoğlu ise BUSİAD olarak dijital dönüşüm konusunda uzun zamandır çalışmalarının sürdüğünü ifade ederek, “Dijital dönüşüm, yeşil dönüşüm ve toplumsal dönüşüm için de olmazsa olmaz bir gerçek. Gelecek için Dönüşümün de dijital dönüşüm alt yapısıyla yeşil ve toplumsal dönüşümü de kapsayacağını biliyor ve Sempozyumumuzu bu temel üzerine kuruyoruz’ dedi. 

BUSİAD Yenilikçilik ve Girişimcilik Uzmanlık Grubu Başkanı Tuğba Demirsu Yücetürk de, Yenileşim Ödül sürecinin 5 kategoriden ve bu kategorilerdeki iş sonuçlarının değerlendirilmesinden oluştuğunu söyledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.