Hava Durumu

Patronlar Kulübü’nden Bursa’nın dönüşümü için eylem planı

Yazının Giriş Tarihi: 23.05.2024 08:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 23.05.2024 08:01

Bu yıl 46’ncı yaşını kutlayan Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) TÜSİAD’ın ardından kurulan Anadolu’daki ilk SİAD olma özelliğini taşıyor.

Patronlar Kulübü olarak adlandırılan BUSİAD, 46 yıllık geçmişinde kuruluş amacına uygun olarak iş dünyasına yön verip liderlik yapmanın yanı sıra öncü bir sivil toplum örgütü olarak Bursa’ya da katkı sundu ve sunmaya devam ediyor.

BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Buğra Küçükkayalar, geçen yıl, tarım, turizm ve sanayiyle gelişen Bursa vizyonunu açıklamış ve toplumun birçok kesiminden olumlu tepkiler almıştı. 17 belediye başkanı, 20 milletvekiline gönderilen rapor Ankara’dan da yankı bulmuş ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nda da sunum yapılmıştı. 

Raporun özü şuydu; sanayi, tarım ve turizmle gelişen hedef için Bursa mutabakatı şarttı ve bunun yolu da kent anayasası olan 1/100 binlik plandan geçiyordu. Seçim döneminde belediye başkan adayları da raporu okuduklarını ve yararlandıklarını dile getirdiler. Başkanlığa seçilen Mustafa Bozbey ile seçim sonrası yapılan ilk görüşmede, çevre düzeni planına katkı teklifini olumlu karşıladı.

Ocak ayında yapılan seçimlerde yeniden başkan seçilen Küçükkayalar, endüstri mühendisi olmasının da etkisiyle bu kez Bursa Vizyonu çalışmasının eylem planını komitelerle birlikte hazırladı. Buradaki temel felsefe ise Bursa’nın dijital, toplumsal ve yeşil dönüşümünde söylemden öte neler yapılması konusu ele alındı.

Dün Kültürpark’taki BUSİAD evinde düzenlenen basın toplantısında, eylem planı ile ilgili bilgi veren ve ardından Bursa ve Türkiye’nin Dönüşümü için 2024-2025 BUSİAD Çalışma Takviminin sunumunu yapan Küçükkayalar,  etkinliklerinin ana omurgasını sanayi, tarım ve turizmle gelişen Bursa söylemine dayandığının altını çizdi.

Bunu başarabilmek için üçlü dönüşümün gerçekleştirilmesi gerektiğine dikkat çeken Küçükkayalar, şöyle devam etti:

Nedir bu üçlü dönüşüm? Yeşil, Dijital ve Toplumsal Dönüşüm. Katma değeri yüksek teknolojiler kullanarak dijital dönüşümü başarmış, yenilenebilir enerji ve döngüsel ekonomi bilincini geliştirerek, Avrupa Yeşil Mutabakatına uyumlu, sürdürülebilir çalışmalar yaparak yeşil dönüşümü hayata geçirmiş, merkezinde insanın olduğu bir anlayışla, eğitim, iş ve sosyal yaşamda fırsat eşitliğini sağlayarak, özgür düşünce, girişimcilik ve toplumsal cinsiyet eşitliği odaklı politikalar uygulayarak, kültür, sanat, spor ve sosyal sorumluluk projelerini çalışma hayatı ile bütünleştirerek toplumsal dönüşümü sağlamış bir Bursa için el ele diyoruz’

Küçükkayalar, Bursa’nın 1961 yılında Türkiye’de organize sanayinin ilk kurulduğu kent olduğunu hatırlatarak, ‘ Yıllarca da bundan hareketle Pilot Sanayi denilmiştir Bursa Organize Sanayi Bölgesine.

Gerçekten örnek, yönlendirici ve öncü olarak pilotluk görevini 1960’lardan bugünlere kadar yerine getirmiştir Bursa. Ancak içinde bulunduğumuz dönem artık yeni bir pilotaja ihtiyaç duyulduğu bir dönemdir. Bursa da yılların getirdiği bilgi ve deneyimle yeni döneme de pilotluk yapacak durumdadır. Yeter ki bunu gönülden isteyelim ve birlik olalım. Bu gerçekten hareketle diyoruz ki; Sanayinin Pilotu Bursa Dönüşümün Pilotu Olmaya da Hazır. Bunu yapabilmemiz için aralarında sizlerin de olduğu paydaşların desteğine ihtiyacımız var.’

Küçükkayalar, sunumu sırasında uzmanlık ve çalışma grubu sorumlusu yönetim kurulu üyelerine de söz vererek, 2 yıl boyunca üçlü dönüşüm konusunda yapacakları çalışmaların ayrıntılarını da aktardı.

SOĞUKSU PROJESİ YORUMU; TARIM ALANINDA SANAYİYE KARŞIYIZ

Bursa’da son ayların en önemli tartışma konularından biri Soğuksu’da yapımı planlanan yeni OSB. BUSİAD’ın bu projeye bakışını toplantıya katılan gazeteci Yüksel Baysal sordu, Küçükkayalar da Bursa Vizyonu raporuna göndermeler yaparak yanıtladı:

 Bursa vizyonu raporunda, tarım, sanayi ve turizminle gelişme hedeflenirken, çevre düzeni planı şartına koşulsuz uyulması prensibinin yer aldığını hatırlatan Küçükkayalar, ‘ Raporun sanayi kısmında, sanayi yapılacak yerler tarım alanına dokunmamalı. Bu çok net. Dolayısıyla her hangi bir yerde, kim yaparsa yapsın nasıl olursa olsun. Bizim mantığımız ormana tarım alanına sulak alana çayır meraya dokunmayacaksınız.  bu dört alana hiçbir şekilde bir tesis kurulmamalı diyoruz. Bunun arkasındayız’ dedi.

Küçükkayalar, Soğuksu projesinin incelenmesi gerektiğini ve ayrıntılı inceleyip şöyle olmalı böyle olmalı diyen bir makam olmadıklarına dikkat çekerek, şöyle devam etti: ‘Bu illa sanayi alanı olması şart değil. Tarım alanına dokunuyorsa oraya bir şey yapılmamalı’ dedi.

BURSALI SANAYİCİ ANADOLU’YA AÇILMALI…

Küçükkayalar, geçen yıl Bursa vizyonunu açıklarken OSB’ler yerine örneği Almanya’da bulunan tekil sanayi tesisleri önerisinde bulunmuştu. OSB’lerle ilgili soru üzerine Küçükkayalar bu önerisini yeniden tekrarladı.

OSB’lerin büyüklük gerektirdiğini ve böylesine bir büyüklükte tarım alanlarına dokunmayan bir yeri Bursa’da bulmanın zor olduğuna dikkati çeken Küçükkayalar, şöyle devam etti:

‘Bu aslında her için geçerli öyleyse illa OSB yapmaktan kaçının. Ne yapın Almanya örneğinde olduğu gibi tekil sanayi tesisi. Bunun da dört alana da dokunmaması lazım. Togg’un kurulduğu yer gibi. Ayrıca artık sanayicilerimize diyoruz ki artık Bursa doyma noktasına geldi. Bursa’da sanayi tesisi kurmak için çaba göstermeyin.  Türkiye’ ye açılın. Türkiye çok bakir. Binde iki bile değil. Bursa’nın dışına çıkın bu sizin için bir ara adım olsun. Temel adım yurt dışına açılıp uluslar arası firma olmak için katma değerli ürün üretin. Nilüfer’de artık OSB yapamayın. BEBKA neden var?  Niye Bilecik’e Eskişehir’e gitmiyoruz. Bandırma veya Balıkesir tarafına ‘

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.