Hava Durumu

Saker, 7 yıl önceki önerisini tekrarladı; Atatürk Stadyumu unutulmasın

Yazının Giriş Tarihi: 01.05.2024 07:56
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.05.2024 11:51

Bursaspor’un kaderi sanki Atatürk Stadyumu’na endeksliydi. Yeşil beyazlı ekip, stadyum yıkıldıktan sonra önce ikinci Anadolu takımı olarak şampiyon olduğu süper ligin ardından da diğer liglerden düşmeye başladı.

Geçtiğimiz hafta Bursa Büyükşehir eski başkanlarından Erdem Saker’den ‘Gelin Atatürk Stadyumu için onun olduğu yerdeki kafeyi kaldırıp bir müze açılması peşinde koşalım. Müzede stadın tarihçesi, kuruluşundan yıkılışına kadar yaşananlara ait fotoğraflar, belgeler, kuruluşunda yaşananlar sergilensin böylece hepimizin yaşamında değerli yeri olan Atatürk Stadyumumuz unutulmasın’ önerisi geldi.

Bu çağrısını Bursa Sanayici ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) aracılığıyla iş dünyasının sahiplenmesine de sunan Saker’in önerisini okuyunca 8 yıl öncesine 2016 yılındaki anılarım canlandı.

O yıllarda çalıştığım Hürriyet Bursa gazetesinde stadyumun yıkılmaması,  o da olmazsa tarihi binanın korunarak müze haline getirilmesi için dönemin Mimarlar Odası Başkanı Can Şimşek, Bursa Barosu Çevre Komisyonu Üyesi Eralp Atabek ve Bursa Atatürk Stadyumunu Koruma ve Yaşatma Derneği (BASKOD)Başkanı Ali Küçüksarı ile mücadele vermiştik.

Hatırlatmakta yarar var;

Dönemin Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, o zamanlar Timsah Arena olarak adlandırılan yeni stadyum tamamlanınca bölgeyi beton yığınına dönüştürecek bir planla ortaya çıkmıştı.   

Bursa Barosu, Mimarlar Odası Bursa Şubesi ve Bursa Atatürk Stadyumunu Koruma ve Yaşatma Derneği (BASKOD) plana itiraz ederek dava açtı. İdare Mahkemesi tarafından plan iptal edilince, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Stadyumu’nun doğal dokusuyla yaşatılmasına yönelik yeni proje hazırladı.

Yeni hazırlanacak projeye Recep Altepe’nin görüşlerine başvurduğu Sivilay üyesi olan Büyükşehir Belediye Başkanı Erdem Saker’in de etsi vardı. Yeni projeye göre, 15 bin kişilik amfitiyatro, 100 bin kişilik toplantıların yapılacağı bir meydan hedefleniyordu. Yeni projeye göre, tarihi tribün onarılarak veya yeniden yapılarak festival müzesi olacaktı. 

Tam bu tartışmaların olduğu günlerde yine Erdem Saker’den yeni bir öneri daha gelmişti.   Saker, kent planlaması ve çevre ile ilgili görüşlerini aktardığı Bursa’da yayınlanan Ekohaber Dergisi’nde yazdığı köşede yeni önerisini açıklamış, stadyumun bu yeni şekline Haşim İşcan Stadyumu veya Haşim İşcan Meydanı konulmasını önermişti. 

Bursa’da 1945-1950 yılları arasında valilik yapan Haşim İşcan’ın kente Atatürk Stadyumu’nun yanı sıra Memleket Hastanesi, Setbaşı Vergi Dairesi, Ticaret Lisesi, Uludağ Senatoryumu, Vali Konağı, Demirtaş Paşa ve Süleyman Çelebi türbelerini kazandırdığını hatırlatmış ve ‘Var mısınız” sözleriyle tamamlamıştı.

SPOR SALONU İNŞAATINI DURDURAN BOZBEY, ESKİ PROJEYİ HAYATA GEÇİRİR Mİ?

O dönemde yaptığımız bu uyarılara rağmen Haşim İşcan’ın yaptırdığı eski tribün depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıktırılmış ve yeşil alanın çevresi de amfitiyatroya dönüştürmek amacıyla beton yığınına dönüştürülmüştü.

Tam da o yıl Bursa’yı ziyaret eden ve burada vatandaşlara seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, beton yığınlarını görünce yapılan projeyi beğenmediğini kürsüden dile getirmişti. Bunun üzerine beton basamaklar da kaldırılarak alan millet bahçesine dönüştü. Müze konusu da bir daha gündeme gelmedi.

Böylece Atatürk’ün 1926 yılında yapımı için bin lira katkıda bulunduğu ve 1948 yılında açılan Bursa Atatürk Stadyumu tarihin sayfalarına gömülmüş oldu.

31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Mustafa Bozbey’in yıkılan Atatürk Spor Salonu inşaatını durduğu haberini meslektaşımız Olay Gazetesi yazarı İhsan Aydın vermişti. Benzeri bir hamle millet bahçesine dönüşen Atatürk Stadyumu için Bozbey’den gelir mi? Bilemiyoruz ama yazının başında da vurguladığım gibi Bursaspor’un geriye gitmesi stadyumun yıkılmasıyla başlamıştı. Bugünlerde Bursaspor’u yeniden ayağa kaldırmak için çaba gösteren Bozbey, Saker’in önerisini hayata geçirecek müze hamlesiyle moral başlangıcı yapabilir.

SOROPTİMİSTLER BURSA’DA TOPLANIYOR

Türkiye’nin dört bir yerinden gelen İş ve Meslek kadınlarının üye olduğu Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu (TSKF) Ara Delege Toplantısı’nı 4 Mayıs 2024 Cumartesi günü Bursa Anatolia Hotel’de gerçekleştirecek.

Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu Başkanı Betül Elmasoğlu TSKF’nin eğitim, güçlendirme ve fırsatlar yaratma yoluyla toplumda kadının konumunun güçlendirilmesi, insan haklarının tam ve âdil olarak uygulanması, toplumsal eşitlik, gelişme ve barış sağlanması amaçlarını uluslararası iyi niyet, anlayış ve dostluk yoluyla gerçekleştirdiğini vurgulayarak, Soroptimistlerin her çalışma alanında hem kadın odaklı projeleri hem de savunuculuk odaklı programları bir arada yürüttüklerini söyledi.

 4 Mayıs’ta Bursa’da yapılacak ‘Ara Delege Toplantısı’ndan sonra gerçekleştirecek çalıştay ile bu konularda daha etkin neler yapabileceğinin değerlendirileceğini de vurgulayan  Elmasoğlu, “Ayrıca Türkiye’nin birçok ilinden gelen Soroptimist kız kardeşlerimiz ile Uludağ Soroptimit Kulübümüzün 34. kuruluş yıldönümünü de hep birlikte kutlayacağız” şeklinde konuştu.

1921 yılında ABD’nin Kaliforniya eyaletinin Oakland kentinde kurulan Uluslararası Soroptimist Federasyonu; Latince kız kardeş (sorore) ve iyi niyet (optima) sözcüklerinin bileşimi olan “Soroptimist” kelimesi ile “kız kardeşleri için en iyiyi amaçlayan iş ve meslek kadınlarını” tanımlıyor.

Türkiye’de ise ilk Soroptimist Kulübü yazar Müfide Ferit Tek tarafından 1948 yılında İstanbul’da kuruldu. Soroptimist Kulüpleri 1953 yılında bir araya gelerek Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu’nu oluşturdu. TSKF bir yandan uluslararası çalışmalara etkin bir şekilde katılırken, diğer yandan da yereldeki saha çalışmalarını, Türkiye’nin 12 ilindeki 34 Soroptimist Kulübü 1000 kadar iş ve meslek kadınının güç birliği yaptığı; İstanbul, Ankara ve İzmir’deki Toplum Eğitim Merkezleri ve İstanbul’daki Balat Kültür Evi ile oluşturduğu yaygın ağ vasıtasıyla yürütüyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.